Philip Roth končí. Posledním románem je Nemesis

Kultura Kultura
14. 11. 2012 12:08
Dlouholetý kandidát na Nobelovu cenu za literaturu už nechce psát
Foto: Profimédia

Los Angeles - Po sedmadvaceti románech nepřekvapí, že chuť psát vyprchá. Přesně to se stalo Philipu Rothovi, letos devětasedmdesátiletému americkému autorovi. Držitel Pulitzerovy ceny ve svých knihách často používá autobiografické prvky (postava Nathaniela Zuckermana se objevila devětkrát). Nyní je jasné, že kniha Nemesis z roku 2010 (česky vyšla letos) je posledním dílem v biografii tohoto tvůrce.

Americký spisovatel Philip Roth
Americký spisovatel Philip Roth | Foto: Nancy Crampton

„Abych pravdu řekl, jsem hotový. Už nechci víc psát. Zasvětil jsem život literatuře - studoval jsem, učil jsem a četl jsem. Nemyslím si, že jedna kniha může víceméně změnit, co jsem už vytvořil. Pokud bych napsal novou knihu, bylo by to zklamání," řekl Philip Roth ke svému rozhodnutí skončit s literaturou. Bez povšimnutí se první zmínka o konci kariéry objevila už v létě v rozhovoru pro francouzský časopis. Nyní situaci potvrdilo i nakladatelství Houghton Mifflin, u nějž Roth publikoval.Česky jeho knihy vydává od roku 2005 nakladatelství Mladá fronta.

„Kdo by chtěl číst průměrnou knihu?" pokládá Philip Roth otázku, v níž lze nalézt gesto sebereflexivního umělce, který ví, kdy skončit. Přestože Philip Roth byl na vrcholu snad s každou svou knihou, není nutné riskovat prohru. Potvrzením nezvratného rozhodnutí je i skutečnost, že už tři roky nic nenapsal.

Tematicky zkoumal mnohé, sexualitu a stárnutí i židovskou identitu. Jeho původ se pojí s judaismem, ale sám se za židovského autora nikdy nepovažoval. Poprvé se literárně projevil v roce 1959 prostřednictvím povídkové sbírky Sbohem město. Nyní ale vznáší otázky o tom, jestli svůj život v literatuře nepromarnil a svým „rozchodem" s románem by se mohl snažit dohnat, co zameškal. Odpověď by mohl podat i chystaný životopis, který zpracovává Blake Bailey.

Philip Roth patří ke každoročním favoritům při udělování Nobelovy ceny za literaturu. Roth bývá řazen mezi nejlepší žijící americké spisovatele.

Některé Rothovy romány například Umírající zvíře či Lidská skvrna se dočkaly i filmového zpracování - v Umírajícím zvířeti ztvárnili titulní role Ben Kingsley a Penelope Cruz.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

Aktualizováno před 50 minutami

Kvůli silným bouřím a záplavám na Madagaskaru zemřelo 21 lidí

Silné bouře, které postihly severozápad Madagaskaru, si od neděle vyžádaly 21 mrtvých. Dalších 20 lidí se pohřešuje, uvedly dnes madagaskarské úřady. Prudký déšť, který na ostrově způsobil záplavy a sesuvy půdy, zasáhl téměř 90 000 lidí. Část země má narušenou infrastrukturu a hrozí nedostatek jídla, píše AFP.

Rozvodněná řeka například v městečku Mitsinjo smetla 24 lidí, z nich čtyři byli nalezeni mrtví, zbývajících 18 se pohřešuje. Ve 120 kilometrů vzdálené vesnici Tsaramandroso přišli o život rovněž čtyři lidé. Dalších devět lidí zemřelo ve městě Maevatanana, většina z nich v těžební oblasti.

Deště také poničily části dvou hlavních silnic, které spojují severozápad země se zbytkem ostrova, a odřízly tak několik vesnic. Voda na jednom místě odnesla zhruba 700 metrů dlouhý úsek silnice.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Představitelé EU i britský premiér Johnson podepsali brexitovou dohodu

Představitelé Evropské unie a Spojeného království dnes splnili jeden z posledních formálních požadavků před odchodem Británie z EU: Brusel i Londýn podepsali brexitovou "rozvodovou" dohodu, která by po ratifikaci Evropským parlamentem měla za týden ukončit spojení Spojeného království s unijní "sedmadvacítkou", informovala agentura AFP.

Dohodu nejprve za EU podepsala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. Následně byl dokument odeslán do Londýna, kde jej podpisem stvrdil britský premiér Boris Johnson.

Europarlament bude o ratifikaci dohody hlasovat 29. ledna. Opustit EU by Británie měla po 47 letech členství o půlnoci 31. ledna.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Trump jako první prezident USA přišel na akci odpůrců potratů. Dřív patřil do opačného tábora

Šéf Bílého domu Donald Trump pokládá za "nesmírnou čest", že se dnes stal prvním prezidentem Spojených států, který se zúčastnil každoročního protipotratového shromáždění ve Washingtonu. Akce zvaná Pochod pro život, kterou organizátoři poprvé svolali v roce 1974, se na washingtonské parkové promenádě National Mall koná ve výroční den rozhodnutí Nejvyššího soudu USA, jenž před 46 lety legalizoval umělé přerušení těhotenství.

Trump byl před dvaceti lety stoupencem interrupcí a jeho kritici občas připomínají jeho slova z roku 1999, že je "v každém případě pro (potraty)". Od té doby ale radikálně změnil názor, podle agentury AP ve snaze získat na svou stranu věřící voliče bílé pleti. Dnes v projevu ke shromážděným obvinil opoziční demokraty, že prosazují "radikální a extrémní postoje". Pochválil účastníky dnešní akce a řekl, že "nenarozené děti nikdy neměly v Bílém domě pevnějšího zastánce".

Další zprávy