PEN klub má v Bratislavě novou knihovnu

ČTK
22. 2. 2006 19:00
Bratislava - V nových prostorách zrekonstruované Univerzitní knihovny v centru Bratislavy byla dnes otevřena Celosvětová knihovna PEN klubu.

Slavnosti se zúčastnil i prezident mezinárodního PEN klubu, básník Jiří Gruša. Knihovna, která právě dnes slaví pět let existence, má kolem 1600 titulů z 53 zemí celého světa. Doposud sídlila v knihovně Filozofické fakulty Univerzity Komenského v Bratislavě.

Generální ředitel UK Tibor Trgiňa řekl, že přístup do knihovny PEN, jediné na světě, bude mít každý držitel členské karty Univerzitní knihovny. Ta bude zastávat úlohu správce Celosvětové knihovny PEN klubu. "Univerzitní knihovna přijala tuto sbírku jako dar Slovenského fondu PEN a bude ji spravovat jako součást fondů, služeb a aktivit knihovny," dodal.

Trgiňa spolu s předsedou Slovenského centra PEN Antonem Hykischem plánují sbírku knihovny dále rozšiřovat. "Není to tak velká sbírka, aby nějak změnila profil knihovny, ale pro konkrétní čtenáře, kteří se zajímají o konkrétní národní literaturu a konkrétní autory, může znamenat skutečně velký přínos v tom smyslu, že tu knihu nenajdou nikde jinde," řekl Trgiňa.

Mezinárodní PEN je světovým sdružením spisovatelů se sídlem v Londýně. Má 141 center v 99 zemích světa. Mezinárodní PEN klub vznikl po první světové válce v roce 1921 ve Velké Británii. Sdružuje spisovatele různých zemí, kteří usilují o rozvoj kvalitní literatury a hájí svobodu slova.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

Corbyn by prý při novém referendu o brexitu zůstal neutrální

V případě referenda o brexitové dohodě vyjednané vládou Labouristické strany by její lídr Jeremy Corbyn zaujal neutrální stanovisko a neprosazoval žádnou ze dvou možností. Britský opoziční předák dnes tento svůj záměr potvrdil v debatě s občany, kterou vysílala BBC. Před asi 150 diváků postupně předstoupili lídři čtyř nejsilnějších politických stran a museli se vypořádat s těžkými otázkami i bezprostředními reakcemi publika. Předseda britské vlády Boris Johnson řekl, že bez dokončení brexitu nelze skutečně oživit ekonomiku Británie.

Labourista Corbyn čelí dotazům ohledně svého názoru na vystoupení z Evropské unie dlouhodobě a kvůli nejasným vyjádřením je terčem kritiky a posměchu ze strany vládních konzervativců. Ačkoli dnes neřekl, zda odchod své země z EU v principu podporuje, či nikoli, podle britských médií poprvé jasně řekl, jak by se zachoval v případě referenda o svém brexitovém plánu.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Neymar se po výletu na Davis cup vrátil do sestavy PSG

Brazilský útočník Neymar se po delší zdravotní pauze vrátil na hřiště, odehrál 65 minut a pomohl fotbalistům Paris St. Germain k domácí ligové výhře 2:0 nad Lille. Obhájci titulu po ní vedou tabulku s náskokem 11 bodů.

Nejdražší hráč světa Neymar nastoupil poprvé od zranění stehna z říjnové reprezentační přípravy. Kouč Thomas Tuchel ho zařadil do základní jedenáctky i přesto, že Neymar v týdnu o své vůli odletěl na finálový turnaj tenisového Davisova poháru. V úterý večer v Madridu sledoval zápas světové jedničky Rafaela Nadala.

Neymar byl na hřišti u obou branek PSG, které v prvním poločase vstřelili Mauro Icardi a Ángel di María. V 65. minutě ho vystřídal Kylian Mbappé.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Americký regulátor označil čínské firmy Huawei a ZTE za ohrožení národní bezpečnosti

Americká Federální komise pro spoje (FCC) dnes jednohlasně označila čínské firmy Huawei a ZTE za ohrožení národní bezpečnosti. Největšími klienty těchto firem jsou v USA hlavně venkovští operátoři, kteří při nákupu produktů a služeb Huawei a ZTE nemohou napříště využít prostředky z vládního fondu, jenž má k dispozici 8,5 miliardy dolarů (bezmála 197 miliard Kč). Telekomunikační regulátor navrhuje, aby se čínské vybavení stávajících telekomunikačních sítí nahradilo, informovala agentura Reuters.

Jde o poslední z řady kroků americké vlády, jejichž cílem je zamezit nákupu vybavení od Huawei a ZTE. Konečné nařízení jejich vybavení ze sítí odstranit se podle Reuters očekává nejdříve příští rok. Huawei krok FCC považuje za nezákonný a komisi žádá, aby rozhodnutí "založené na iracionálních spekulacích a dohadech" znovu zvážila.

před 4 hodinami

Airbnb mimo USA a Čínu měla loni zisk 46 milionů USD

Aktivity Airbnb mimo Spojené státy a Čínu loni vykázaly zisk 46,47 milionu USD (1,1 miliardy Kč) ve srovnání se ztrátou 97,22 milionu USD v předchozím roce. Uvádí to zpráva, kterou firma zprostředkovávající ubytování v soukromí předložila úřadům v Irsku a jejíž obsah dnes zveřejnila. Výnosy, které tvoří poplatky vybrané Airbnb, nikoliv celkové peníze vybrané od hostů, se zvýšily o více než 35 procent na 2,42 miliardy USD (56 miliard Kč).

Další zprávy