Liberec před radnici umístil čtyři sochy Olbrama Zoubka, zůstanou rok

Foto: ČTK
ČTK ČTK
20. 8. 2019 12:19
Čtyři bronzové sochy, které znázorňují postavy z řecké mytologie a bible, jsou nově vystaveny před libereckou radnicí.

Jde o díla Olbrama Zoubka, na místě zůstanou zhruba rok. Slavnostní odhalení za účasti Zoubkovy dcery Polany Bregantové se uskuteční dnes v 16 hodin.

Bronzové sochy nazvané Kúros, Klytaimnéstra, Jidáš a Ifigénie mají sloužit jako průřez tvorby známého českého sochaře, který žil v letech 1926 až 2017.

"Vybírali jsme je s dcerou Olbrama Zoubka, aby odpovídaly tomuto prostoru a materiálově a typologicky šly k sobě," vysvětluje Jitka Mrázková, která sochy pro město vytipovala.

Kúros představuje nahého mladíka, Klytaimnéstra byla manželkou mykéského krále a matkou Ifigénie za trojské války. Čtvrtá socha znázorňuje Jidáše, jenž zradil Ježíše Krista.

Sochy jsou v životní velikosti. Každá váží zhruba 150 kilogramů, sokly mají zabudované do země. "Sochy se musely u kováře přizpůsobit tomu, že budou rok ve venkovním prostoru, aby nedošlo k jejich povalení a odcizení," doplňuje Mrázková.

Olbram Zoubek patřil k nejznámějším českým sochařům, dožil se 91 roků. Známý byl především jako autor posmrtné masky Jana Palacha a Pomníku obětem komunismu na pražském Petříně.

Liberecká radnice nechala čtyři jeho díla pojistit na částku deset milionů korun. Za jejich vystavení nic platit nebude, do Liberce je bezplatně zapůjčil Nadační fond Kmentová Zoubek.

Podle Jitky Mrázkové tomu napomohlo, že vystavování soch před libereckou radnicí umělci považují za významný počin. "Liberec tím u nich získal velký kredit a důvěru, že i takto ceněné sochy rádi zapůjčí bezplatně," dodává.

Díla různých autorů se u radnice střídají od roku 2005, obvykle tam jsou vystavená rok. Prvním byla Židle sochařky Magdaleny Jetelové, před Zoubkem zde měl svou práci pražský výtvarník Michal Gabriel - jednalo se o 2,5 metru vysokou bronzovou sochu koně s jezdcem.

Zoubka si letos Liberec vybral jako připomenutí ojedinělého libereckého sochařského projektu Socha a město 1969, kterého se účastnilo 30 českých sochařů.

Olbram Zoubek měl před 50 lety na Šaldově náměstí soubor soch Chodci, kteří se zdraví. Za tento soubor získal Cenu Matyáše Brauna.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

Corbyn by prý při novém referendu o brexitu zůstal neutrální

V případě referenda o brexitové dohodě vyjednané vládou Labouristické strany by její lídr Jeremy Corbyn zaujal neutrální stanovisko a neprosazoval žádnou ze dvou možností. Britský opoziční předák dnes tento svůj záměr potvrdil v debatě s občany, kterou vysílala BBC. Před asi 150 diváků postupně předstoupili lídři čtyř nejsilnějších politických stran a museli se vypořádat s těžkými otázkami i bezprostředními reakcemi publika. Předseda britské vlády Boris Johnson řekl, že bez dokončení brexitu nelze skutečně oživit ekonomiku Británie.

Labourista Corbyn čelí dotazům ohledně svého názoru na vystoupení z Evropské unie dlouhodobě a kvůli nejasným vyjádřením je terčem kritiky a posměchu ze strany vládních konzervativců. Ačkoli dnes neřekl, zda odchod své země z EU v principu podporuje, či nikoli, podle britských médií poprvé jasně řekl, jak by se zachoval v případě referenda o svém brexitovém plánu.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Neymar se po výletu na Davis cup vrátil do sestavy PSG

Brazilský útočník Neymar se po delší zdravotní pauze vrátil na hřiště, odehrál 65 minut a pomohl fotbalistům Paris St. Germain k domácí ligové výhře 2:0 nad Lille. Obhájci titulu po ní vedou tabulku s náskokem 11 bodů.

Nejdražší hráč světa Neymar nastoupil poprvé od zranění stehna z říjnové reprezentační přípravy. Kouč Thomas Tuchel ho zařadil do základní jedenáctky i přesto, že Neymar v týdnu o své vůli odletěl na finálový turnaj tenisového Davisova poháru. V úterý večer v Madridu sledoval zápas světové jedničky Rafaela Nadala.

Neymar byl na hřišti u obou branek PSG, které v prvním poločase vstřelili Mauro Icardi a Ángel di María. V 65. minutě ho vystřídal Kylian Mbappé.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Americký regulátor označil čínské firmy Huawei a ZTE za ohrožení národní bezpečnosti

Americká Federální komise pro spoje (FCC) dnes jednohlasně označila čínské firmy Huawei a ZTE za ohrožení národní bezpečnosti. Největšími klienty těchto firem jsou v USA hlavně venkovští operátoři, kteří při nákupu produktů a služeb Huawei a ZTE nemohou napříště využít prostředky z vládního fondu, jenž má k dispozici 8,5 miliardy dolarů (bezmála 197 miliard Kč). Telekomunikační regulátor navrhuje, aby se čínské vybavení stávajících telekomunikačních sítí nahradilo, informovala agentura Reuters.

Jde o poslední z řady kroků americké vlády, jejichž cílem je zamezit nákupu vybavení od Huawei a ZTE. Konečné nařízení jejich vybavení ze sítí odstranit se podle Reuters očekává nejdříve příští rok. Huawei krok FCC považuje za nezákonný a komisi žádá, aby rozhodnutí "založené na iracionálních spekulacích a dohadech" znovu zvážila.

před 4 hodinami

Airbnb mimo USA a Čínu měla loni zisk 46 milionů USD

Aktivity Airbnb mimo Spojené státy a Čínu loni vykázaly zisk 46,47 milionu USD (1,1 miliardy Kč) ve srovnání se ztrátou 97,22 milionu USD v předchozím roce. Uvádí to zpráva, kterou firma zprostředkovávající ubytování v soukromí předložila úřadům v Irsku a jejíž obsah dnes zveřejnila. Výnosy, které tvoří poplatky vybrané Airbnb, nikoliv celkové peníze vybrané od hostů, se zvýšily o více než 35 procent na 2,42 miliardy USD (56 miliard Kč).

Další zprávy