Nové knihy: Třetí Děti půlnoci, bible alkáčů a e-sever

Marcel Kupka
1. 11. 2012 14:56
Potřetí vycházejí vždy rozebrané Děti půlnoci od Salmana Rushdieho
Foto: Aktuálně.cz

Nové knihy - Děti půlnoci. Skvostný román, kterým se z reklamního textaře Salmana Rushdieho stal jeden z nejváženějších anglicky píšících autorů posledních třiceti let. V těchto dnech vychází příběh Sálima, chlapce s magickými schopnostmi, jenž životem svým a své rodiny vypráví příběh Indie a její cesty ke svobodě, v revidovaném vydání a je naším tipem týdne. Představíme také „bibli ruských alkoholiků" Moskva - Petušky a výjimečný příběh slavného (ne u nás) Argentince  Juana José Saera Pastorek.

Nakonec se podíváme, jak po půl roce funguje žebříček nejprodávanějších elektronických knih Svazu českých knihkupců a nakladatelů.

 

Salman Rushdie: Děti půlnoci (Paseka)

Foto: Aktuálně.cz

V roce 1981 vydal Salman Rushdie, britský spisovatel s indicko-muslimskými kořeny, svůj druhý román. Těžko říct, co očekával, po nezájmu veřejnosti (čtenářské i odborné) o jeho sci-fi debut Grimmus z roku 1975 možná úspěšný reklamní textař věřil v úspěch. Přišel. Děti půlnoci, alegorický román, vyprávějící příběh Indie z dob získání nezávislosti, se stal jedním z nejoceňovanějších románů posledních tří desítek let - ještě v roce vydání získal Man Bookerovu cenu, v letech 1993 a 2008 byl vyhlášen jako Best of the Booker Prize.

Děti půlnoci zobrazuje barvitou historii tří generací jedné rodiny a dějin Indie od prvního desetiletí 20. století do poloviny let sedmdesátých. Vypravěčem je Sálim Sinai. Narodil se 15. srpna 1947, v den, kdy Indie získala nezávislost. Sálim představuje v Rushdieho podání princip dobra, jeho protikladem je pak Šiva, který ztělesňuje zlo. Oba se narodili přesně o půlnoci, oba mají nadpřirozené schopnosti. Nejsou ale sami. Dětí půlnoci je rovný tisíc a Sálim má kromě jiného též schopnost telepaticky je spojovat.

V Rushdieho Dětech půlnoci se spojuje bravurní vypravěčské umění s magickým realismem, ne nepodobným tomu, který známe z děl autorů latinskoamerických. Po knize, které vyšla v Česku poprvé v roce 1993 v Mladé Frontě a v roce 2009 v Pasece (a byla pokaždé velmi rychle rozebrána), v knihkupectví určitě sáhnete. Salman Rushdie není pouze muž, nad kterým byl za Satanské verše vynesen rozsudek smrti. Patří k zásadním autorům západní literatury posledních tří desetiletí.

 

Venědikt Jerofejev: Moskva - Petušky (Argo)

Foto: Aktuálně.cz

Alkohol. Vodka. Duše, která se trápí. Rusko bylo, je a bude zemí alkoholu a alkoholikům zasvěcenou. Venědikt Jerofejev, ruský spisovatel, měl k alkoholu vždycky blízko, na alkohol nakonec i zemřel (v jednapadesáti na rakovinu hrtanu).

Začal psát jako sedmnáctiletý, uměleckou nesmrtelnost mu přinesla báseň v próze Moskva - Petušky, jíž napsal v roce 1969 a která poprvé vyšla v Jeruzalémě v polovině let sedmdesátých. Ruského vydání se mezinárodně proslavený spisek dočkal až po pádu sovětského impéria v roce 1989. Záznam cesty, kterou (namol opilý) hrdina Věna absolvuje vlakem z Moskvy do Petušek, kniha přezdívaná „bible ruských alkoholiků", je groteskou, z níž probleskují coby náznaky  „vyššího vědomí" Věnovi vizionářské zážitky - hovoří s Bohem i Satanem, anděly na nebi i anděly padlými.

Zajímavé dílo vychází česky poněkolikáté, v roce 2000 je vydalo nakladatelství Větrné mlýny, v roce 2005 pak Pragma. Nové vydání v překladu Milana Dvořáka vychází v nakladatelství Argo.

 

Juan José Saer: Pastorek (Runa)

Foto: Aktuálně.cz

Argentinskou literaturu má český čtenář spojenu především s dílem Jorge Luis Borgese či Abela Posseho, jejichž knihy česky vycházejí více či méně pravidelně. Juan José Saer, autor, kterému v nakladatelství Runy v těchto dnech vychází první český překlad, je tuzemskému čtenáři zatím takřka neznámé.

Za hranicemi střední Evropy je tomu jinak -  Saer patří k významným osobnostem latinskoamerické, potažmo světové literatury, je nositelem mnohých literárních ocenění a autorem 12 románů a 9 sbírek esejů a fejetonů.

Napravit neutěšený stav se  pokouší nakladatelství Runa, které v překladu Jana Macheje vydává román Pastorek (španělsky vyšel poprvé v roce 1982), příběh muže, který na začátku 16. století coby mladík strávil deset let mezi Indiány kmene Colastiné, aby období, kdy se cítil nejšťastnější ve stáří beletristicky zpracoval.

 

E-knihy slaví půl roku vlastního žebříčku

Foto: Aktuálně.cz

Poprvé se na stránkách Svazu českých knihkupců a nakladatelů objevil 9. května, když představil  desítku nejprodávanějších elektronických knih na českém trhu za měsíc duben.

První čtyři pozice tehdy obsadil Jo Nesbo a jeho výborné severské detektivky. Půlrok se s půlrokem sešel a popředí žebříčku se příliš nemění - na prvním místě stále severská detektivka (tentokrát Hakan Nesser  a  Síť z nakladatelství MOBA), na druhém Nesbo.

Elektronické knihy se během posledních dvanácti měsíců staly fenoménem.

Dříve nemyslitelné se stalo normou, eknihy vycházejí běžně ve stejný den jako knihy tištěné, nezřídka i dříve. A mají svůj žebříček. Už celého půl roku. Na stránkách Svazu českých knihkupců a nakladatelů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Havlíček: Vláda chce přispět na zvýšené ceny energií 800 000 domácností

Vláda chce pomocí takzvaných energetických šeků přispět na výdaje za zdražující se elektřinu zhruba 800 000 nízkopříjmových rodin. Zaplatit jim plánuje kolem poloviny částky za zvýšené náklady. Vyplácet by mohla začít již v listopadu, řekl dnes v pořadu České televize Otázky Václava Moravce ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO). S nějakou formou podpory souhlasí i předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek či předseda klubu KDU-ČSL Jan Bartošek. Proti se naopak postavil předseda poslanců hnutí SPD Radim Fiala.

Krátkodobý plán na pomoc domácnostem potenciálně ohroženým energetickou chudobou bude podle Havlíčka hotový do několika týdnů. V říjnu by ho mohla schválit vláda, v listopadu by již stát mohl doručovat peníze lidem. Na počátku října se však v Česku uskuteční volby do Poslanecké sněmovny, po kterých se může složení kabinetu změnit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy