Nejkrásnější Francouzi vydělávají Berlínu miliony

Blahoslav Hruška
30. 9. 2007 12:00
Zápůjčka obrazů z New Yorku přitáhla davy
Édouard Manet: Loďka (1874). K vidění v Berlíně
Édouard Manet: Loďka (1874). K vidění v Berlíně | Foto: Aktuálně.cz

Berlín - Nejkrásnější Francouzi jsou z New Yorku. To je název výstavy, která o příštím víkendu končí v německé metropoli. A jsou tak krásní, že Berlínu vydělávají miliony, dodejme.

Přesná bilance rozsáhlé zápůjčky stopadesáti převážně impresionistických děl ze sbírek newyorského Metropolitního muzea (má druhou největší kolekci impresionistů hned po pařížském d´Orsay) sice ještě není známa, počet návštěvníků už ale atakoval hranici 600 tisíc.

Met v Berlíně

Met in Berlin - logo
  • do 7. října
  • otevřeno Út-Ne 10:00-24:00
  • vstupenka 10/5 eur (o víkendu 12/6 eur)
  • katalog 29 eur

Organizátor, Státní muzea v Berlíně, si přitom spočítal, že hranice rentability je někde kolem 400 tisíc lidí. A k tomu je nutné připočítat ještě další příjmy z obchodu se suvenýry, katalogy a reprodukcemi. Vše nasvědčuje tomu, že Francouzi budou stejným komerčním trhákem jako creme de la creme ze sbírek Muzea moderního umění v New Yorku (MoMA), kterou Berlín hostil v roce 2004.

Kromě 1,2 milionu návštěvníků a více než šesti milionů eur na účtě Státních muzejí, z nichž vznikla nadace pro nákup děl soudobého umění, se tehdy projevil tzv. efekt MoMA. Špičková výstava s velkou reklamou na sebe nabalila zájem o jiná muzea a stálé sbírky moderního umění.

Nejinak je tomu i v případě aktuální zápůjčky z Metropolitního. Stálá sbírka berlínské Národní galerie, která je součástí Kulturního fóra stojícího jen pár kroků od Francouzů umístěných v Nové národní galerii od Mies van der Roha, hlásí o sto tisíc víc návštěvníků, než je v meziročním srovnání běžné.

Za obrovským komerčním úspěchem a dlouhými frontami (řešenými s typicky německou propracovaností: každá vstupenka má svoje čekací číslo a na vstup do galerie se tak čeká podobně jako na zaplacení složenky na poště) ale zdaleka není jen mediální masáž, která výstavu provází.

I když u mnoha autorů (Delacroix, Cézanne, Matisse) nenabízí Met úplně nejexkluzivnější obrazy, které by byly notoricky známé z reprodukcí v učebnicích dějin umění, jde o mimořádně dobrou kolekci, jejímž základem jsou soukromé sbírky amerických podnikatelů později darované Metropolitnímu muzeu.

Katalog, káva, croissant...a půjčovna polštářků. Příležitostí, jak během čekání na vstup něco utratit, je víc než dost.
Katalog, káva, croissant...a půjčovna polštářků. Příležitostí, jak během čekání na vstup něco utratit, je víc než dost. | Foto: Blahoslav Hruška

A byla to právě Amerika, která kdysi nedoceněné impresionisty skupovala a vozila za oceán. Francouzi v Berlíně jsou tak svým způsobem propojením "osy módy" New York-Paříž-Berlín. "Evropa se k nám vrací zpět," glosoval na vernisáži spolkový prezident Horst Köhler.

Kouzlo Francouzů v Berlíně je skutečně nejen v dílech samotných - při dnešních cenách letenek ostatně není nedostupné zaletět se na francouzskou sbírku podívat přímo do New Yorku. Ale také v tom, že se v této sestavě asi už v Evropě nikdy neobjeví.

"Ještě nikdy předtím Metropolitní mueum nezapůjčilo tolik děl. A dokonce bych si riskl tvrdit, že se tato výjimečná situace již nebude opakovat," píše v katalogu výstavy ředitel Met Philippe de Montebello.

A co jiného je hnacím motorem zájmu o umění než tušení exkluzivity?

 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

Corbyn by prý při novém referendu o brexitu zůstal neutrální

V případě referenda o brexitové dohodě vyjednané vládou Labouristické strany by její lídr Jeremy Corbyn zaujal neutrální stanovisko a neprosazoval žádnou ze dvou možností. Britský opoziční předák dnes tento svůj záměr potvrdil v debatě s občany, kterou vysílala BBC. Před asi 150 diváků postupně předstoupili lídři čtyř nejsilnějších politických stran a museli se vypořádat s těžkými otázkami i bezprostředními reakcemi publika. Předseda britské vlády Boris Johnson řekl, že bez dokončení brexitu nelze skutečně oživit ekonomiku Británie.

Labourista Corbyn čelí dotazům ohledně svého názoru na vystoupení z Evropské unie dlouhodobě a kvůli nejasným vyjádřením je terčem kritiky a posměchu ze strany vládních konzervativců. Ačkoli dnes neřekl, zda odchod své země z EU v principu podporuje, či nikoli, podle britských médií poprvé jasně řekl, jak by se zachoval v případě referenda o svém brexitovém plánu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Neymar se po výletu na Davis cup vrátil do sestavy PSG

Brazilský útočník Neymar se po delší zdravotní pauze vrátil na hřiště, odehrál 65 minut a pomohl fotbalistům Paris St. Germain k domácí ligové výhře 2:0 nad Lille. Obhájci titulu po ní vedou tabulku s náskokem 11 bodů.

Nejdražší hráč světa Neymar nastoupil poprvé od zranění stehna z říjnové reprezentační přípravy. Kouč Thomas Tuchel ho zařadil do základní jedenáctky i přesto, že Neymar v týdnu o své vůli odletěl na finálový turnaj tenisového Davisova poháru. V úterý večer v Madridu sledoval zápas světové jedničky Rafaela Nadala.

Neymar byl na hřišti u obou branek PSG, které v prvním poločase vstřelili Mauro Icardi a Ángel di María. V 65. minutě ho vystřídal Kylian Mbappé.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Americký regulátor označil čínské firmy Huawei a ZTE za ohrožení národní bezpečnosti

Americká Federální komise pro spoje (FCC) dnes jednohlasně označila čínské firmy Huawei a ZTE za ohrožení národní bezpečnosti. Největšími klienty těchto firem jsou v USA hlavně venkovští operátoři, kteří při nákupu produktů a služeb Huawei a ZTE nemohou napříště využít prostředky z vládního fondu, jenž má k dispozici 8,5 miliardy dolarů (bezmála 197 miliard Kč). Telekomunikační regulátor navrhuje, aby se čínské vybavení stávajících telekomunikačních sítí nahradilo, informovala agentura Reuters.

Jde o poslední z řady kroků americké vlády, jejichž cílem je zamezit nákupu vybavení od Huawei a ZTE. Konečné nařízení jejich vybavení ze sítí odstranit se podle Reuters očekává nejdříve příští rok. Huawei krok FCC považuje za nezákonný a komisi žádá, aby rozhodnutí "založené na iracionálních spekulacích a dohadech" znovu zvážila.

před 5 hodinami

Airbnb mimo USA a Čínu měla loni zisk 46 milionů USD

Aktivity Airbnb mimo Spojené státy a Čínu loni vykázaly zisk 46,47 milionu USD (1,1 miliardy Kč) ve srovnání se ztrátou 97,22 milionu USD v předchozím roce. Uvádí to zpráva, kterou firma zprostředkovávající ubytování v soukromí předložila úřadům v Irsku a jejíž obsah dnes zveřejnila. Výnosy, které tvoří poplatky vybrané Airbnb, nikoliv celkové peníze vybrané od hostů, se zvýšily o více než 35 procent na 2,42 miliardy USD (56 miliard Kč).

Další zprávy