Melouchář Darjanin válčí s ministerstvem kultury

Kultura Kultura, Red Kul, ČTK
18. 12. 2009 21:10
Úřadu se nelíbí letní audit České filharmonie

Praha  - Ministerstvu kultury se nelíbí audit České filharmonie, který nechal udělat její nový šéf Vladimír Darjanin. Vadí mu také, že Darjanin vykonává funkci generálního ředitele této významné kulturní instituce "jako melouch" a hrozí mu střet zájmů.

Spekuluje se o tom, že ministr kultury Václav Riedlbauch, který vedl filharmonii před Darjaninem, ho chce odvolat z funkce. Darjanin se v reakci ohradil, že práci ve filharmonii rozhodně "jako melouch" nemá a pracuje až deset hodin denně.

Čtěte také:
Spojení Galerie Rudolfinum s UPM má obohatit obě strany

Darjanin na sebe upozornil už před nástupem do fuknce, kdy zpochybil další působení Petra Nedomy v čele Galerie Rudolfinum. Proti tomu protestovaly tisíce lidí v petici. Darjanin tak nakonec otočil a řekl, že Nedoma zůstane ve funkci minimálně do konce letošního roku. V říjnu pak ministr kultury Václav Riedlbauch převedl Galerii Rudolfinum ze svazku České filharmonie pod správu Uměleckoprůmyslového muzea.

Auditor bez orientace

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Ministerstvo se k nynější otázce odvolání Darjanina v souvislosti s auditem přímo nevyjádřilo; spekulace podle Renaty Slámkové nevycházejí z ministerstva. Úřednice nicméně řekla, že podle odborných kruhů se v České filharmonii management nevyznamenává, neboť má vysoké náklady na právní služby či propagaci a nízké příjmy.

Do čela České filharmonie nastoupil Darjanin před půl rokem. V období letních prázdnin prošla filharmonie kontrolou, výsledky auditu poslal šéf ministerstvu. Podle ministerstva jde o ale dokument, ve kterém za 125 000 korun auditor prokázal nedostatečnou orientaci v právních předpisech platných pro státní příspěvkovou organizaci. To mělo za následek neobjektivní hodnocení finančního hospodaření a chybné závěry o údajném porušování rozpočtové kázně při hospodaření s fondy.

"Důvod, proč audit ministerstvo napadá tak razantně, neznám. Asi proto, že popisuje důvody, proč se hospodaření a finanční situace ČF ocitly ve velmi vážném stavu právě v době, kdy ve funkci generálního ředitele působil jako můj předchůdce právě pan Riedelbauch," reagoval Darjanin.

Foto: www.petrkofron.com

Před nedávnem v České televizi tvrdil, že výsledek auditu vyznívá pro Českou filharmonii kladně. "Výsledek auditu oznámím svým zaměstnancům v lednu. Momentálně mám jen náznaky, které ovšem znějí pro zaměstnance dost příjemně, protože bylo zhodnoceno, že jsou tam velmi kvalitní lidé," informoval v rozhovoru pro ČT24.

Ministerstvo také upozornilo, že Darjanin dosud neukončil své aktivity v hudebním podnikání, což prý při svém zvolení slíbil. Darjanin působí podle obchodního rejstříku v několika společnostech, mimo jiné ve společnosti Akademie klasické hudby, která pořádá Dvořákovu Prahu. Jejím intendantem zůstal, protože tyto své aktivity nepovažuje za střet zájmů.

Mám směšný plat

V produkční společnosti DaDa ukončil svoji činnost jako akcionář, ale může v ní dále působit. Jeho akcie byly převedeny na neznámého majitele. Kdo akcie získal, Darjanin neoznámil. V ČT řekl, že novým majitelem není nikdo z jeho rodiny.

"Z těch společností jsem neodešel proto, že jsem netušil, jak směšný plat bude mít šéf České filharmonie. Být ředitelem České filharmonie je pro mě čest, ale k uživení rodiny to nestačí," řekl před několika dny.

Foto: Jan Langer

"Možná se někomu nelíbí, že jsem 'na plná ústa' řekl pravdu o výši odměny generálního ředitele České filharmonie. Zuřivá reakce ministerstva napovídá, že to někomu opravdu vadí," uvedl ředitel České filharmonie ve svém vyjádření. Za "melouch, který mi přináší prostředky na živobytí", naopak označil veškeré své ostatní aktivity.

Umělecká rada České filharmonie se minulý týden obrátila na Riedlbaucha s vyjádřením podpory Darjaninovi. Podle ní neoficiální informace o možném odvolání šéfa filharmonie vnášejí do řad orchestru neklid.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 30 minutami

Exploze v domě v Göteborgu si vyžádala více než dvě desítky zraněných

Více než dvě desítky zraněných, z toho několik vážně, si v úterý ráno ve švédském Göteborgu vyžádala exploze a následný požár v obytném domě. Několik postižených je zraněno vážně. Co výbuch způsobilo, zatím není jasné. Informovala o tom švédská média.

Podle televizní stanice SVT bylo 23 zraněných dopraveno do nemocnice, ale jen pět z nich převezly sanitky. Většinou se jedná o lehčí zranění, nicméně některá jsou vážná. Veřejnoprávní rozhlas SR hlásil, že hospitalizováno bylo 25 lidí.

Podle göteborské záchranné služby exploze zasáhla několik bytů a schodiště. Probíhá evakuace několika stovek lidí, někteří vyskočili z oken domu, sdělil SVT velitel zasahujícího týmu záchranářů. Požár, který se po výbuchu rozhořel, zatím není pod kontrolou.

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

Před pařížským soudem začínají svědčit oběti teroristických útoků z roku 2015

Před pařížským soudem ohledně teroristických útoků z listopadu 2015 začnou v úterý svědčit oběti a poškození. Informoval o tom místní tisk. Podle odhadů organizací, které jim poskytují pomoc, by před soudem mohlo vystoupit až 300 obětí útoků, při kterých zemřelo v Paříži a okolí 130 lidí.

Hlavním obviněným je Salah Abdeslam, který je považovaný za jediného přeživšího přímého spolupachatele atentátů.

Podle serveru France24 by každý den mělo vystoupit před soudem se svým svědectvím zhruba 15 lidí. Každý z nich bude mít zhruba 30 minut na to, aby popsal útok a další okolnosti. Slyšení poškozených by mělo trvat pět týdnů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Paušální daň pro příští rok vychází 5994 korun měsíčně

Paušální daň pro drobné podnikatele vychází pro příští rok 5994 korun měsíčně. Z toho minimální zdravotní pojistné činí 2627 Kč, minimální sociální pojistné navýšené o 15 procent 3267 Kč a daň z příjmů 100 Kč. Vyplývá to z informací na internetových stránkách ministerstva financí. Pro letošní rok je paušální daň stanovena na 5469 korun za měsíc. K paušální dani je přihlášeno zhruba 75 000 podnikatelů.

Paušální daň je určena pro živnostníky, neplátce DPH s ročními příjmy z podnikání do milionu korun. Živnostníkům má ušetřit papírování a podle ministerstva financí odpadne i důvod k většině kontrol. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) nedávno uvedla, že budu usilovat o rozšíření paušální daně také pro podnikatele s obratem až dva miliony korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy