Alšova jihočeská galerie vystavuje práce Teigeho i Toyen

Na snímku je studie ženského aktu od Karla Teigeho z 30. let.
Na snímku je obraz Jana Zrzavého z roku 1915 s názvem Toaleta.
Na snímku je obraz z rané tvorby Karla Teigeho.
Na snímku je obraz Josefa Čapka.
Na snímku jsou koláže Karla Teigeho.
Foto: ČTK
ČTK Kultura ČTK, Kultura
18. 11. 2019 11:26
Dílo představitele meziválečné avantgardy Karla Teigeho přibližuje nová výstava Alšovy jihočeské galerie v Hluboké nad Vltavou, která dále nabízí práce výtvarníků Toyen, Jindřicha Štýrského, Aloise Wachsmana či Josefa Šímy.

Výstava nazvaná Mapa světa Karla Teigeho v zámecké jízdárně potrvá do 26. ledna 2020. Zahrnuje i díla členů Devětsilu, Skupiny surrealistů v ČSR a autorů sborníků Znamení zvěrokruhu. K vidění je okolo 80 prací.

Karel Teige, který žil v letech 1900 až 1951, byl tvůrcem surrealistických koláží i vůdčí postavou evropské avantgardy. "Patřil k největším vzdělancům své doby. Jeho inteligence, charisma, fenomenální paměť, zanícenost i nezlomnost charakteru fascinovaly již jeho současníky, od nichž se mu dostalo označení kapitán avantgardy," uvádí kurátorka výstavy Rea Michalová, která o Teigem před třemi lety vydala knihu s podtitulem Kapitán avantgardy.

Teige inicioval vznik svazu Devětsil, byl i mluvčím skupiny surrealistů. Právě jeho osobnost podle pořadatelů "nejlépe reprezentuje vývoj meziválečné avantgardy v linii od proletářského umění přes program poetismu a konstruktivismu k surrealismu".

Výstava původně vznikla pro Galerii umění Karlovy Vary, kde byla k vidění na jaře. Alšova jihočeská galerie o ni stála proto, že se z velké části opírá o její sbírky.

"V aukcích se sice Teigeho díla nepohybují na nejčelnějších místech, nicméně dokázal ve správný čas pootočit kormidlo k surrealismu, přátelil se s Le Corbusierem, André Bretonem, muž všeuměl. Každá doba si najde svého Teigeho, kdo dokáže určit směr, kterým se ubírat," konstatuje ředitel galerie Aleš Seifert.

Práce surrealistů ze svých sbírek přiblíží Alšova jihočeská galerie také v prosinci v Českém centru v Paříži. Již v roce 2016 připravila výstavu Surrealismus v Československu 1933-1939, ke které vyšla i kniha. První manifest surrealismu zveřejnil André Breton v Paříži roku 1924.

Vlevo jo obraz Rudolfa Kremličky s názvem Horké odpoledne.
Vlevo jo obraz Rudolfa Kremličky s názvem Horké odpoledne. | Foto: ČTK

Rozšířit sbírky surrealistických prací o malby je dnes pro galerii kvůli cenám nereálné. Občas se jí podaří koupit některé grafiky. Na akvizice má asi dva miliony korun ročně.

Alšova jihočeská galerie vznikla v roce 1953, ozdobou jejích sbírek, které zahrnují přes 18 100 předmětů, jsou díla z gotiky a ze 60. let minulého století. Galerii zřizuje Jihočeský kraj, letos jí dal příspěvek 37,8 milionu korun. V roce 2018 galerii navštívilo 56 341 lidí.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Italský Senát těsně vyslovil důvěru vládě premiéra Conteho, který přestál i pondělní hlasování Poslanecké sněmovny

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Tucet členů národních gard USA bylo postaveno mimo službu

Tucet příslušníků amerických národních gard, kteří měli ve středu posílit bezpečnost inaugurace zvoleného prezidenta Joea Bidena, bylo postaveno mimo službu. Stalo se tak po prověrkách, které mimo jiné zkoumaly možné vazby na krajně pravicový extremismus. Podle Reuters to řekli představitelé Pentagonu.

Mluvčí Pentagonu uvedl, že se prověrky nezabývaly jen možnými vazbami na extremistické skupiny.

Jeden příslušník gard byl postaven mimo službu kvůli znepokojivým textovým zprávám, zatímco jiný byl nahlášen úřadům telefonicky. Reuters to sdělil generál v čele úřadu národní gardy Daniel Hokanson.

Do Washingtonu míří na inauguraci, která se uskuteční ve středu, asi dvaapůlkrát více členů národní gardy než v minulých letech. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) přitom posuzoval jejich profil ještě nad rámec obvyklých prověrek, jimiž prochází standardně všichni členové ozbrojených sil USA. Zjišťoval mimo jiné, zda některý z nich v minulosti nečelil obviněním v případu spojeném s terorismem. Dříve dnes ministr obrany Christopher Miller řekl, že americké úřady nemají informace o tom, že by při inauguraci "hrozila hrozba zevnitř".

před 7 hodinami

Basketbalistky USK schytaly v Eurolize debakl

Basketbalistky ZVVZ USK Praha podlehly v domácí "bublině" v hale na Královce v utkání 4. kola Evropské ligy Fenerbahce Istanbul vysoko 70:99 a nedokázaly soupeři oplatit porážku 70:77 z prosincového turnaje v Turecku. O udržení naděje na postup do březnového čtvrtfinále bude hrát tým trenérky Natálie Hejkové ve čtvrtek od 19:00 proti Lyonu, který má stejně jako Fenerbahce o bod více než Pražanky.

V celku vítěze tři hráčky předvedly dvacetibodový střelecký výkon - Kayla McBrideová (26), Alina Jagupová (23) a Cecilia Zandalasiniová (20). Z domácího týmu se nejvíce dařilo Kateřině Elhotové s 19 body.

Pražanky se musely obejít bez americké opory Alyssy Thomasové a držely s tureckým celkem krok jen do osmé minuty, kdy byl stav ještě 13:18. Pak ale Fenerbahce uhrálo osmibodovou šňůru a naděje domácího výběru se postupně začaly rozplývat.

Problémy jim dělaly hlavně McBrideová s Jagupovovou a do poločasové přestávky šly suverénky české basketbalové scény s mankem 27:59. Na začátku třetí čtvrtiny prohrávaly i nejvyšším rozdílem v utkání o 33 bodů. Slabou náplastí mohlo být pro USK, že třetí i čtvrtou čtvrtinu těsně vyhrál a také se těsně ubránil stovce inkasovaných bodů.

Evropská liga basketbalistek - 4. kolo:

Skupina B (Praha - hala Královka):

USK Praha - Fenerbahce Istanbul 70:99, Gdyně - Lyon 76:79

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Nymburk prošel do osmifinále LM z druhého místa

Basketbalisté Nymburka podlehli v závěrečném 6. kole základní skupiny B tureckému celku Tofas Bursa 97:103 a postoupili do osmifinálové fáze Ligy mistrů ze druhého místa. Soupeř pořadí v tabulce ovládl, francouzský Dijon i přes výhru na Kypru nad Keravnosem klesl při shodném zisku 10 bodů vinou nejhoršího skóre ze vzájemných zápasů na nepostupovou třetí příčku v minitabulce tří týmů.

Soupeře pro osmifinálovou skupinu se tým trenéra Orena Amiela dozví při losování 2. února. Další sérii zápasů začne šestnáctinásobný český šampion přesně o měsíc později.

Úvod utkání patřil Omaru Prewittovi, který se rozehrál dvěma trojkami, za čtyři minuty měl na kontě 12 bodů a zařídil vedení 15:8. Nymburk v první čtvrtině vedl i o deset bodů, ale Tofas bojující o klíčovou výhru se ve druhé části přiblížil i na dva.

Domácí už ale soupeře do vedení v první polovině utkání nepustili. Na rozdíl od něj hráli s jistotou, že jim při shodě okolností vezme postup jen porážka téměř o 60 bodů. Nymburk dokonce ke konci druhé čtvrtiny podruhé v utkání unikl i do desetibodového náskoku.

Touha Tofasu po play off ale vyústila ve třetí desetiminutovce v obrat. Týmy se pak přetahovaly o nejtěsnější vedení. Domácí šli ještě do vedení 87:82, ale soupeř odpověděl sedmibodovou šňůrou a vybojoval vítězství. Zařídil ho 27 body Tomislav Zubčič. Domácím nestačilo Prewittových 24 bodů.

Basketbalová Liga mistrů - 6. kolo:

Skupina B:

ERA Nymburk - Tofas Bursa 97:103 (30:26, 57:52, 78:79)

Nejvíce bodů: Prewitt 24, Hruban 17, Dalton 15 - Zubčič 27, Akoon-Purcell 23, Christon 19. Fauly: 21:30. Trestné hody: 41/31 - 28/19. Trojky: 14:10. Doskoky: 38:33.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Kandidát na ministra zahraničí USA Blinken: Čína je největší diplomatickou výzvou Spojených států

Čína je bezpochyby největší diplomatickou výzvou pro USA ze všech světových zemí. Na slyšení v Senátu to dnes řekl kandidát na ministra zahraničí v nastupující administrativě Joea Bidena Antony Blinken. Naléhavou zodpovědností USA je podle něj zabránit Íránu v nabytí jaderných zbraní, k návratu Spojených států k jaderné dohodě s Teheránem z roku 2015 však podle něj v blízké budoucnosti nedojde.

Dosluhující prezident Donald Trump podle Blinkena učinil správně, když zaujal tvrdý postoj vůči Číně, protože ta pod vedením prezidenta Si Ťin-pchinga začala dávat jasně najevo svou asertivitu a snahu stát se vůdčí světovou velmocí. Kandidát na funkci šéfa diplomacie však vyjádřil nesouhlas s Trumpovou strategií.

"Musíme čelit Číně z pozice síly, ne slabosti," řekl Blinken, což podle něj znamená "spolupracovat se spojenci, a ne je pomlouvat, podílet se na chodu mezinárodních institucí a vést je, namísto toho, abychom z nich ustupovali". Kandidát na ministra zahraničí rovněž prohlásil, že podle jeho názoru existuje základ pro vybudování takového postoje vůči Číně, s nímž budou souhlasit zástupci obou hlavních politických stran.

USA jsou podle něj připraveny vrátit se k jaderné dohodě světových mocností a Íránu o omezení íránského jaderného programu (JCPOA), od které Trump odstoupil. Podmínkou je však to, aby Teherán začal znovu respektovat závazky, které mu dohoda ukládá. "Od toho jsme ještě daleko," poznamenal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy