Londýn uvidí největší výstavu da Vinciho obrazů

Kultura ČTK Kultura, ČTK
10. 5. 2011 9:59
Národní galerie ohlásila, že omezí počet návštěvníků

 Londýn - Největší výstava obrazů Leonarda da Vinciho začne v listopadu v londýnské Národní galerii. Galerie oznámila, že se jí podařilo získat polovinu ze 14 dochovaných maleb tohoto italského renezančního autora. Některé z nich budou v Británii vystaveny poprvé.

Výstava "Leonardo da Vinci: malíř na milánském dvoře" se zaměřuje především na 80. a 90. léta 15. století, kdy byl dvorním malířem milánského vévody Lodovika Sforzy. Bude zahrnovat také na 50 Leonardových kreseb a obrazy některých jeho spolupracovníků.

Londýnská galerie získala na výstavu z Louvru olej La Belle Ferronnière (Portrét dámy), z Vatikánu obraz Sv. Jeroným, z Krakova Dámu s hranostajem, z petrohradské Ermitáže Madonu s dítětem a z milánské Pinacoteca Ambrosiana Portrét hudebníka. Národní galerie kromě toho vlastní nedávno zrestaurovanou Leonardovu Madonu ve skalách.

Spekulace o tom, že by mohla být zapůjčena i Mona Lisa, se ale nepotvrdily.

Vedení galerie připomnělo, že Leonardo da Vinci (1452 až 1519) měl v letech, kdy byl placen na milánském dvoře, "uměleckou svobodu a mohl hledat nové cesty, jak vnímat a zachycovat přírodu, a zaměřoval se přitom hlavně na lidskou anatomii, duši a emoce".

V tomto období namaloval svůj jediný portrét muže (Portrét hudebníka). Kurátoři výstavy také vyzdvihují zejména Dámu s hranostajem jako "zřejmě jeho největší mistrovské dílo tohoto období". Portrét Cecilie Galleraniové namalovaný v letech 1488 až 1490 je pak považován za první skutečně moderní portrét.

Madonna a dítě
Madonna a dítě | Foto: Aktuálně.cz

Kromě toho bude na výstavu zapůjčena dobová kopie Poslední večeře, kterou v poměru jedna k jedné brzy po dokončení originálu namaloval Leonardův žák Giampietrino. Stejně tak budou vystaveny všechny dochované Leonardovy kresby vztahující se k této slavné nástěnné malbě.

Z 50 Leonardových kreseb bude 33 ze sbírek britské královny. Odborníci připisují Leonardovi autorství pouze 14 dochovaných obrazů, v některých případech navíc jen částečné. Většina z nich zřídka opouští domovské galerie.

Výstava začne 9. listopadu a potrvá do 5. února 2012. Již od úterý je ale možné si předem rezervovat vstupenky. Národní galerie se rozhodla, že omezí počet návštěvníků ve snaze předejít návalům ve výstavních sálech. Bezpečnostní předpisy umožňují pouštět do sálů 230 lidí každou půl hodinu, ale na Leonardově výstavě to bude jen 180.

Na návaly si například stěžovala řada návštěvníků při nedávné výstavě Paula Gauguina v londýnské galerii Tate Modern.
"Vzali jsme v úvahu problémy, které se projevují při velmi oblíbených výstavách a rozhodli jsme se jednat," řekl listu The Times ředitel galerie Nicholas Penny.

Zatím divácky nejúspěšnější akcí londýnské Národní galerie byla v roce 2006 retrospektiva Diega Velázqueze, na kterou přišlo 302 000 lidí.

 

Právě se děje

před 57 minutami

Požár haly na Bruntálsku způsobil škodu okolo 20 milionů korun

Škodu okolo 20 milionů korun způsobil v sobotu ráno v Bílčicích na Bruntálsku požár výrobní haly na zpracování dřeva. Podle hasičů před vypuknutím ohně budovou otřásl výbuch. Příčinu výbuchu i následného požáru zjišťují vyšetřovatelé. Událost se obešla bez zranění.

Hasiči se o výbuchu a následném požáru haly o velikosti 30 krát 15 metrů dozvěděli okolo 5. hodiny ráno. Na místě pak zasahovaly dvě desítky hasičů z šesti profesionálních a dobrovolných jednotek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy