Knihkupci a nakladatelé napsali poslancům kvůli DPH

7. 7. 2011 21:09
Zvýšení prý nejtíživěji dopadne na učebnice, odborné a překladové knihy
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Knihkupci a vydavatelé požádali formou otevřeného dopisu poslance, aby se před úterní mimořádnou schůzí seznámili s vlivem daně z přidané hodnoty na knižní produkci.

Obávají se, že plánované navýšení daně v příštím roce z deseti na 14 procent a v roce 2013 na 17,5 procenta ztíží přístup občanů ke knihám a následně v delším časovém měřítku poškodí rozvoj vzdělanosti a konkurenceschopnosti celého národa. Poslanci o DPH podle programu mimořádné schůze ale příští týden hlasovat nebudou.

"Nejtíživěji dopadne na učebnice, odborné a překladové knihy," stojí v dopise, který ČTK získala od tajemnice Svaz českých knihkupců a nakladatelů Marcely Turečkové.

"Celkem 200 milionů korun, které se při zvýšeném DPH podle odhadu ministerstva financí z prodeje knih vyberou navíc, je částka pro státní rozpočet nevýznamná, naopak zúžení knižní produkce může mít v budoucnu vážné důsledky," uvádějí knihkupci a nakladatelé. Apelují na zákonodárce, aby zapomněli na programové rozdíly, odložili pohodlí stranické disciplíny a zabránili hrozící škodě.

Oficiální výzvu na obranu knih na internetových stránkách Svazu knihkupců a nakladatelů podpořilo k dnešku více než 160 000 lidí. Na Staroměstském náměstí protestovalo proti záměru 22. června 500 lidí.

Vláda před časem schválila zvýšení snížené sazby DPH na 14 procent od roku 2012 a následné sjednocení sazeb DPH na 17,5 procenta od roku 2013. Nyní je základní sazba 20 procent a snížená, například na knihy, deset procent.

Kvůli růstu sazby tak mohou zdražit kromě knih například i potraviny, léky, městská hromadná doprava, ubytování, zdravotní a sociální péče či vstupné na kulturní akce. Novelu zákona o DPH už v prvním čtení podpořila i sněmovna. Na programu úterní mimořádné schůze předloha není. Další schůzi poslanci připravují na konec srpna.

Proti navýšení daně vystupuje i ministr kultury Jiří Besser (TOP 09 a Starostové). Jít proti vládě ale nedávno v pořadu České televize Otázky Václava Moravce odmítl.

"Dával jsem připomínku k DPH za ministerstvo kultury jako ministr kultury, takže to bylo projednáno ve vládě," uvedl. Kabinet bez ohledu na jeho i další připomínky novelu zákona odsouhlasil.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Brémy podlehly Frankfurtu 0:3, Pavlenka inkasoval po 342 minutách

Fotbalisté Brém v dohrávce 24. kola německé ligy podlehli Frankfurtu 0:3 a zůstali na předposledním místě tabulky. Brankář Jiří Pavlenka byl v bundeslize překonán po 342 minutách, celý zápas za domácí Werder odehrál i krajní obránce Theodor Gebre Selassie.

Brémy prohrály poprvé po třech ligových zápasech a ztrácí dva body na šestnáctý Düsseldorf, který drží barážovou pozici. Eintracht zvítězil podruhé za sebou a poskočil na 11. příčku.

Domácí si v úvodním poločase vytvořili víc nebezpečných šancí než soupeř, ale brankář Trapp zneškodnil dalekonosnou ránu Klaasena nebo Selkeho pokus z úhlu.

Druhé dějství jasně patřilo Frankfurtu. V 61. minutě si na Kostičův centr naskočil Silva a přesnou hlavičkou překonal Pavlenku. Reprezentační gólman podruhé inkasoval v 81. minutě z rohu od nepokrytého Ilsankera a hostující náhradník ještě v poslední minutě uzavřel skóre hlavou.

Hráči Werderu potvrdili pozici nejhoršího domácího týmu německé ligy, v aktuální sezoně na Weserstadionu ze 14 utkání získali pouhých šest bodů a vyhráli jen v září nad Augsburgem (3:2).

před 6 hodinami

V případě Maddie McCannové, jež zmizela před třinácti lety, je podezřelý Němec

Němečtí vyšetřovatelé podezřívají z vraždy britské dívky Maddie McCannové, která zmizela před 13 lety při rodinné dovolené v Portugalsku, 43letého muže z Německa. Vyšetřování otevřelo státní zastupitelství v Braunschweigu, informoval dnes Spolkový kriminální úřad. Podezřelý, který byl už v minulosti podle agentury DPA vícekrát trestán kvůli sexuálním deliktům i na dětech, si v současnosti odpykává víceletý trest ve vězení.

Tehdy tříletá Madeleine McCannová zmizela v květnu 2007 z apartmánu v turistickém komplexu v Praia da Luz u jihoportugalského města Lagos v regionu Algarve. Její rodiče byli tehdy na večeři v blízké restauraci. O osud dívenky se zajímala média na celém světě. 

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Anderson, Ozon, McQueen. Festival v Cannes zveřejnil výběr filmů pro letošní ročník

Nové filmy amerického režiséra Wese Andersona, francouzského Françoise Ozona či britského Steva McQueena jsou součástí oficiálního výběru 56 snímků pro letošní ročník mezinárodního filmového festivalu v Cannes. Filmový svátek se letos v květnu nekonal kvůli koronavirové pandemii, pro snímky je ale zařazení na jeho program prestižním oceněním, uvedla agentura AFP. Žádný český film se do výběru neprobojoval.

Na seznamu oficiálního výběru se nachází Andersonův film The French Dispatch (Francouzská spojka), Ozonův Eté 85 (Léto 85), britský filmař Steve McQueen má ve výběru snímky hned dva - Lovers Rock (Skála milenců) a Mangrove (Mangrovník).

Žádný český film v letošním oficiálním výběru festivalu nefiguruje. Ze zemí střední a východní Evropy zde mají své zástupce pouze Litva (film Soumrak režiséra Šarunase Bartase) a Bulharsko (snímek Únor od režiséra Kamena Kaleva).

Zdroj: ČTK
Další zprávy