Klára Issová je drsná Markétka v PanzerFaustovi

Kultura Kultura
22. 9. 2013 11:31
Palác Akropolis uvádí premiéru inscenace PanzerFaust
Klára Issová (PanzerFaust).
Klára Issová (PanzerFaust). | Foto: Kabaret Caligula

Praha - Herečka Klára Issová spojila síly s divadelními amatéry a na jevišti pražského Paláce Akropolis se v neděli a v pondělí večer objeví netradičně v drsném a sexy kostýmu v představení PanzerFaust, které je nejnovějším projektem divadelního souboru Kabaret Caligula. 

V duchu poetiky Kabaretu Caligula samozřejmě nejde o běžnou adaptaci klasického Goethova Fausta, ale "vědecko-fantastickou dystopii na faustovské téma" plnou svérázného humoru, slovních hříček i scénických triků.

Autoři Štěpán Benyovszký, Ondřej Gabriel, Tadeáš Petr a Lukáš Rumlena zavedou diváky do světa, kterému vládne všemocná korporace Panzern vyrábějící nejrůznější tělesná vylepšení. Vedou ji slavný vynálezce Viktor Frankenstein a jeho osobní kouč Mefisto. Posledním nezávislým vědcem na světě je Johannes Faust. Společně se svou přítelkyní Markétkou a věrným, ale otravným asistentem Wagnerem chtějí vládu Panzernu svrhnout a „osvobodit lidstvo".

Foto: Kabaret Caligula

"Tedy, Markétka se chce především vdát a mít děti a Faust chce hlavně dokončit svůj životní vynález - Kámen mudrců. A korporace Panzern chce inkorporovat Fausta i s jeho životním vynálezem," vysvětlují autoři textu.

Režisérem projektu je filmař Jakub Sommer, který má na divadelní scéně za sebou například Dioptrie růžových brýlí ve Švandově divadle. O scénu se postaral Petr Kolínský, který má za sebou spolupráci s Karlem Smyczkem, Věrou Chytilovou nebo Antonínem Moskalykem. Hudbu připravil skladatel Petr Wajsar.

"Nikdo z Kabaretu Caligula není školený herec, i když mají přirozený talent. Každopádně je to úplně něco jiného, než na co jsem byla zvyklá. Po několika zkouškách jsem ale zjistila, že mě to vlastně baví. Je tam takové zvláštní napětí, se kterým se ve světě profesionálního divadla moc často nesetkáte," komentovala inscenaci Issová. „Markétka není nyvá, zasněná nebo plachá. Konečně budu jednou hrát ženu, která se s ničím moc nemaže a umí být i pěkně drsná."

Fanouškovská sbírka na hithit.com pomohla souboru, aby mohly vzniknout kostýmy podle návrhů Terezy Rumlenové, která s Kabaretem Caligula spolupracovala už na Zkáze vesmírné lodi Libido a Hamletovi. Tentokrát se nechala vizuálně inspirovat módou 19. století a žánrem steampunku.

Kabaret Caligula působí na pražské alternativní scéně už téměř 20 let. Po autorských kusech Jan Hus: Vzkříšení, Hamlet: Přání zabít a Zkáza vesmírné lodi Libido (všechny se s úspěchem hrály v Paláci Akropolis), které mu vynesly ocenění Objev roku na festivalu Next Wave, vítězství v Divadelním matchi, kontroverzní přijetí na Jiráskově Hronově a stálé angažmá v Paláci Akropolis, si dal soubor dvouletou pauzu, kterou přerušuje právě představení PanzerFust.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Slovenským fotbalistou roku je počtvrté za sebou Škriniar

Slovenským fotbalistou roku se počtvrté za sebou stal Milan Škriniar. Stoper Interu Milán ve svazové anketě porazil Stanislava Lobotku z Neapole o 18 bodů, což je pátý nejmenší rozdíl v třicetileté historii ankety. Výsledky byly vyhlášeny během galavečera v Senci před kvalifikačními zápasy o mistrovství Evropy proti Lucembursku a Bosně a Hercegovině.

Třetí pozici obsadil rekordman ankety, osminásobný vítěz Marek Hamšík z Trabzonsporu. Bývalý reprezentační kapitán se mezi nejlepšími třemi umístil už pošestnácté za sebou. Čtvrtý skončil bývalý sparťanský obránce Dávid Hancko, jenž v srpnu přestoupil do Feyenoordu Rotterdam.

Prvenství mezi trenéry obhájil Vladimír Weiss starší ze Slovanu Bratislava, jenž vyhrál anketu již posedmé. Jeho stejnojmenný syn a svěřenec byl vyhlášen nejlepším hráčem domácí soutěže za loňský rok a ve Fotbalistovi roku byl pátý.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

OSN: Země překročí úroveň kritického oteplení v příštím desetiletí

Planeta Země dosáhne úrovně kritického globálního oteplení o 1,5 stupně Celsia proti hodnotám před průmyslovou revolucí už v příštím desetiletí. Tvrdí to Šestá hodnotící zpráva Mezivládního panelu OSN pro změnu klimatu (IPCC). Podle jejích tvůrců jde zatím o nejrozsáhlejší zprávu o stavu globálního klimatu. Změna je podle vědců stále možná, vyžadovala by ale miliardy dolarů a mezinárodní spolupráci. Zprávu podpořily všechny členské země včetně České republiky.

Oteplení planety o 1,5 stupně Celsia ve srovnání s předprůmyslovým obdobím je považováno za úroveň, při jejímž překročení budou vlny veder, záplavy, sucho, zemědělská neúroda a vymírání druhů pro lidstvo velice obtížně zvladatelné. K udržení oteplení pod touto úrovní se přihlásily takřka všechny státy světa v pařížské klimatické dohodě z roku 2015. Její vědecký základ poskytla mimo jiné Pátá hodnotící zpráva IPCC.

Šestá zpráva nyní uvádí, že lidstvo má ke změně poslední příležitost, a pokud chce změny dosáhnout, musí omezit vypouštění skleníkových plynů na polovinu do roku 2030 a zcela přestat vypouštět oxid uhličitý do atmosféry v 50. letech tohoto století. Pokud lidstvo tyto dva cíle naplní, bude mít zhruba poloviční šanci, že oteplení planety nepřekročí oněch 1,5 stupně Celsia, tvrdí IPCC.

Zdroj: ČTK
Další zprávy