Kix dává prostor autorskému komiksu

Kultura ČTK Kultura, ČTK
1. 11. 2011 12:03
V Česku vyjde první komiksové periodikum
David Böhm
David Böhm | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Fanoušci obrázkových příběhů budou mít od 1. listopadu své vlastní periodikum v novinovém formátu. První český komiksový "plátek" Kix bude vycházet jednou za půl roku a čtenářům v každém vydání nabídne zhruba sedm samostatných komiksových příběhů od předních českých autorů. V úterý 1. listopadu od 18ti hodin se také uskuteční večírek k vydání prvního čísla v Café nábřeží na Praze 5.

Do premiérového čísla přispěl například rapper a výtvarník Vladimir 518, tvůrce animovaných filmů Jaromír Plachý či kreslíř známý pod jménem Kakalík. Své výtvory v Kixu představí také dvojice iniciátorů vzniku tohoto svérázného časopisu - Jiří Franta a David Böhm.

Jako první vznikly dva příběhy, v nichž oba autoři po svém zpracovali text umělce Marka Meduny. Ostatní kreslíři pak dodali další čtyři kapitoly. "Cílem našich novin je dát větší prostor autorskému komiksu, který bude více reflektovat vlastní iniciativu autorů spíš než pomyslný úspěch u čtenářů," řekl Böhm s tím, že by Kix mohly v budoucnosti doplnit také různé kresby, ilustrace a fotky nebo díla zahraničních autorů.

Jiří Franta
Jiří Franta | Foto: Aktuálně.cz

Seznam konkrétních míst, kde si budou moci zájemci 28stránkové periodikum v klasickém formátu A3 zakoupit, bude v nejbližších dnech zveřejněn na stránkách Kixu. Elektronickou verzi tam ale čtenáři nenajdou, neboť titul bude vycházet jen v tištěné podobě. Ke koupi bude za 60 korun, přičemž peníze z prodaných kusů půjdou podle vydavatelů jen na pokrytí tisku dalších čísel. Poměrně dlouhý šestiměsíční interval mezi jednotlivými čísly je podle Böhma nasnadě: "Je myslím lepší vydávat noviny po delší době, než se během jednoho roku zcela vyčerpat."

David Böhm byl (společně s Jiřím Frantou) v minulosti dvakrát nominován na Cenu Jindřicha Chalupeckého. Je například autorem úspěšného komiksu Ticho hrocha, který před dvěma lety získal Zlatou stuhu, ocenění pro nejlepší knihy pro děti. Díla Plachého, Vladimíra 518 i Böhma mohou Pražané v současné době vidět i v pražském metru, kde jsou jejich kresby instalovány v rámci projektu Umění v metru.
 
Čtěte také:
Čeští autoři v MeetFactory tančí Komiksovou ChaChu

 

Právě se děje

před 34 minutami

Microsoft koupí za 19,7 miliardy dolarů firmu Nuance. Ta pomáhala vyrobit asistentku Siri pro Apple

Americký softwarový gigant Microsoft dnes potvrdil, že koupí společnost Nuance Communications, která se zabývá mimo jiné vývojem umělé inteligence a rozpoznávání řeči. Microsoft se snaží svou strategii přechodu ke cloudovým službám posílit i o odvětví zdravotnictví. Do hodnoty transakce 19,7 miliardy dolarů (430,3 miliardy korun) je zahrnut i čistý dluh.

Nuance asistovala společnosti Apple při spuštění osobního asistenta Siri a produkuje software, který se používá například v automobilovém průmyslu. Nuance i Microsoft nyní těží z rozmachu medicíny na dálku, neboť během pandemie covidu-19 se část styku s lékaři přesunula na internet. Produkty Nuance používá přes 55 procent amerických lékařů a 77 procent amerických nemocnic. 

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

Stát zatím kompenzaci regionální dopravy nechystá, počká na stanovisko Evropské komise

Stát zatím kompenzace pro kraje za ztráty v regionální dopravě nechystá. Pro případná jednání s kraji o podpoře bude klíčový výsledek současných jednání s Evropskou komisí o kompenzacích pro železniční dopravce, pro které stát připravuje kompenzace až za 1,5 miliardy korun.

Pokud komise dotace pro dopravce schválí, bude stát jednat s kraji. To se podle ministerstva dopravy dá očekávat na konci května. Sdělil to dnes řekl mluvčí ministerstva František Jemelka. Kraje v minulých dnech oznámily, že loni na jízdném z veřejné dopravy ztratily 3,7 miliardy korun, žádají proto o pomoc stát.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Cenu Františka Kriegla za občanskou statečnost udělila Nadace Charty 77 všem zdravotním sestrám

Cenu Františka Kriegla, která se uděluje za občanskou statečnost či mimořádné zásluhy v boji za lidská práva a demokracii se porota letos rozhodla symbolicky udělit všem zdravotním sestrám. Jejich jménem cenu převezme předsedkyně České asociace sester Martina Šochmanová,.

"Na sestřičkách leží největší tíha té nejobyčejnější drobné práce, potkávání se s těžkými osudy. Svou službu vykonávají neokázale, laskavě a bez ohledu na to, že se samy během pandemie mohly stát obětí covidu-19. Zaslouží si naši úctu i dík," uvedl člen poroty Jaroslav Veis.

 

Zdroj: Domácí
Další zprávy