Kix dává prostor autorskému komiksu

Kultura ČTK Kultura, ČTK
1. 11. 2011 12:03
V Česku vyjde první komiksové periodikum
David Böhm
David Böhm | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Fanoušci obrázkových příběhů budou mít od 1. listopadu své vlastní periodikum v novinovém formátu. První český komiksový "plátek" Kix bude vycházet jednou za půl roku a čtenářům v každém vydání nabídne zhruba sedm samostatných komiksových příběhů od předních českých autorů. V úterý 1. listopadu od 18ti hodin se také uskuteční večírek k vydání prvního čísla v Café nábřeží na Praze 5.

Do premiérového čísla přispěl například rapper a výtvarník Vladimir 518, tvůrce animovaných filmů Jaromír Plachý či kreslíř známý pod jménem Kakalík. Své výtvory v Kixu představí také dvojice iniciátorů vzniku tohoto svérázného časopisu - Jiří Franta a David Böhm.

Jako první vznikly dva příběhy, v nichž oba autoři po svém zpracovali text umělce Marka Meduny. Ostatní kreslíři pak dodali další čtyři kapitoly. "Cílem našich novin je dát větší prostor autorskému komiksu, který bude více reflektovat vlastní iniciativu autorů spíš než pomyslný úspěch u čtenářů," řekl Böhm s tím, že by Kix mohly v budoucnosti doplnit také různé kresby, ilustrace a fotky nebo díla zahraničních autorů.

Jiří Franta
Jiří Franta | Foto: Aktuálně.cz

Seznam konkrétních míst, kde si budou moci zájemci 28stránkové periodikum v klasickém formátu A3 zakoupit, bude v nejbližších dnech zveřejněn na stránkách Kixu. Elektronickou verzi tam ale čtenáři nenajdou, neboť titul bude vycházet jen v tištěné podobě. Ke koupi bude za 60 korun, přičemž peníze z prodaných kusů půjdou podle vydavatelů jen na pokrytí tisku dalších čísel. Poměrně dlouhý šestiměsíční interval mezi jednotlivými čísly je podle Böhma nasnadě: "Je myslím lepší vydávat noviny po delší době, než se během jednoho roku zcela vyčerpat."

David Böhm byl (společně s Jiřím Frantou) v minulosti dvakrát nominován na Cenu Jindřicha Chalupeckého. Je například autorem úspěšného komiksu Ticho hrocha, který před dvěma lety získal Zlatou stuhu, ocenění pro nejlepší knihy pro děti. Díla Plachého, Vladimíra 518 i Böhma mohou Pražané v současné době vidět i v pražském metru, kde jsou jejich kresby instalovány v rámci projektu Umění v metru.
 
Čtěte také:
Čeští autoři v MeetFactory tančí Komiksovou ChaChu

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 11 minutami

Prezident Zeman je v Ústřední vojenské nemocnici, jde o plánovanou hospitalizaci

Prezident Miloš Zeman je na plánované návštěvě v pražské Ústřední vojenské nemocnici. Sdělil to mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Jak dlouho prezident v nemocnici zůstane, neuvedl. Mluvčí nemocnice Jitka Zinke sdělila, že jde o plánovanou krátkodobou hospitalizaci.

"Mohu pouze konstatovat panu prezidentovi končí tento týden dovolená a v týdnu příštím už jsou naplánovány mnohé aktivity - setkání s velvyslanci, setkání s panem premiérem nebo Země živitelka," uvedl Ovčáček.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Inflace v eurozóně v červenci vystoupila na rekordních 8,9 procenta

Meziroční růst spotřebitelských cen v eurozóně v červenci zrychlil na 8,9 procenta z červnové hodnoty 8,6 procenta. Inflace tak vystoupila na další rekord. V konečné zprávě to dnes uvedl evropský statistický úřad Eurostat, který tak potvrdil rychlé údaje z konce července. Za vysokou inflací stojí zejména prudký růst cen energií. V celé Evropské unii inflace v červenci zrychlila na 9,8 procenta z červnových 9,6 procenta, uvádí evropský statistický úřad. Tento údaj Eurostat v rychlém odhadu neuváděl.

Inflace v eurozóně se nachází vysoko nad dvouprocentním cílem Evropské centrální banky (ECB). Ke konci července ECB v reakci na prudký růst inflace poprvé od roku 2011 zvýšila základní úrokové sazby, a to výrazněji, než původně avizovala. Její základní úrok se dostal na 0,50 procenta z rekordního minima nula procent, na kterém se držel od roku 2016.

Ceny energií v eurozóně se podle konečné zprávy Eurostatu v červenci meziročně zvýšily o 39,6 procenta. Jejich růst nicméně zpomalil z červnových 42 procent. Zrychlil naopak růst cen potravin, a to na 9,4 procenta z 8,9 procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy