Jsme na cestě. A vy? ptají se umělci v MeetFactory

Kultura ČTK Kultura, ČTK
6. 6. 2014 13:40
V galerii pražské MeetFactory vystavují mladí i etablovaní výtvarníci ve společné expozici nazvané Cesta.
Darina Alster, Veronika Slámová: Cesta, performance.
Darina Alster, Veronika Slámová: Cesta, performance. | Foto: meetfactory

Praha - Motiv cesty jako umělecká inspirace je společný vystavujícím v nové expozici pražské MeetFactory. Pro mezinárodní výstavu vznikla řada nových děl, která se objeví po boku kanonických prací, jako je film The Right Way od autorské dvojice Peter Fischli a David Weiss nebo projekt Benátky Františka Skály.

"Mapujeme posuny cest umělců nejmladší i již mezinárodně etablované generace do rovin performance nebo konstruovaných příběhů, instalace volně navazující na formy minimalismu a land-artu. Expozice zpracovává téma pohybu v současném umění, ale také pnutí mezi místem vzniku a místem prezentace, prostorem uvnitř a prostorem venku," říká kurátorka Karina Pfeiffer-Kottová.

Výstava představuje fotografie, filmy, videa, malby, prostorové a zvukové instalace i intermediální projekty, které v mnoha případech experimentují s tradičním rozvržením a hranicemi galerijního prostoru. Divákům nabízí vedle běžné návštěvy galerie i možnost popřemýšlet nad vlastní touhou nezůstávat na jednom místě.

Ukáže, že cesta zachycená v uměleckém díle může být pojata jako surrealistický návrat do minulosti, fyzikální zkoumání povětrnostních podmínek za jízdy autem, kolektivní sbírání artefaktů, nebo třeba skok padákem. Může se zhmotňovat do monumentálních instalací, nebo zůstat v rovině osobní vzpomínky naznačené skrze subtilnější média.

Výstava nazvaná Cesta potrvá do 22. srpna.

 

Právě se děje

před 50 minutami

Na východě Ukrajiny byl zastřelen voják, další tři utrpěli zranění

Jeden ukrajinský voják byl zabit a další tři utrpěli zranění při sobotním ostřelování pozic vládních vojsk v Donbasu na východě Ukrajiny "ozbrojenými uskupeními Ruské federace" z minometů a dalších zbraní, uvedl v neděli na své internetové stránce list Ukrajinska pravda s odvoláním na komuniké velení ukrajinské armády. Podle něj "ruská okupační vojska" v sobotu desetkrát porušila příměří, v neděli zatím jednou.

Separatisté v neděli naopak obvinili ukrajinskou armádu, že během uplynulých 24 hodin dvanáctkrát porušila dohodnuté příměří ostřelováním vsí ovládaných povstalci. O případných ztrátách se povstalecká agentura DAN nezmínila.

V pondělí se v Paříži mají poprvé setkat prezidenti Ruska a Ukrajiny Vladimir Putin a Volodymyr Zelenskyj, aby za účasti německé kancléřky Angely Merkelové a francouzského prezidenta Emmanuela Macrona jednali o míru v Donbasu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy