Jsme na cestě. A vy? ptají se umělci v MeetFactory

Kultura ČTK Kultura, ČTK
6. 6. 2014 13:40
V galerii pražské MeetFactory vystavují mladí i etablovaní výtvarníci ve společné expozici nazvané Cesta.
Darina Alster, Veronika Slámová: Cesta, performance.
Darina Alster, Veronika Slámová: Cesta, performance. | Foto: meetfactory

Praha - Motiv cesty jako umělecká inspirace je společný vystavujícím v nové expozici pražské MeetFactory. Pro mezinárodní výstavu vznikla řada nových děl, která se objeví po boku kanonických prací, jako je film The Right Way od autorské dvojice Peter Fischli a David Weiss nebo projekt Benátky Františka Skály.

"Mapujeme posuny cest umělců nejmladší i již mezinárodně etablované generace do rovin performance nebo konstruovaných příběhů, instalace volně navazující na formy minimalismu a land-artu. Expozice zpracovává téma pohybu v současném umění, ale také pnutí mezi místem vzniku a místem prezentace, prostorem uvnitř a prostorem venku," říká kurátorka Karina Pfeiffer-Kottová.

Výstava představuje fotografie, filmy, videa, malby, prostorové a zvukové instalace i intermediální projekty, které v mnoha případech experimentují s tradičním rozvržením a hranicemi galerijního prostoru. Divákům nabízí vedle běžné návštěvy galerie i možnost popřemýšlet nad vlastní touhou nezůstávat na jednom místě.

Ukáže, že cesta zachycená v uměleckém díle může být pojata jako surrealistický návrat do minulosti, fyzikální zkoumání povětrnostních podmínek za jízdy autem, kolektivní sbírání artefaktů, nebo třeba skok padákem. Může se zhmotňovat do monumentálních instalací, nebo zůstat v rovině osobní vzpomínky naznačené skrze subtilnější média.

Výstava nazvaná Cesta potrvá do 22. srpna.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 minutami

Český fyzik Křivánek získal prestižní Kavliho cenu

Fyzik českého původu Ondřej Křivánek se stal jedním z držitelů prestižní vědecké Kavliho ceny za rok 2020. Sedm laureátů oceněných za přínos v oblasti astrofyziky, nanověd a neurověd vyhlásila Norská akademie věd. Křivánek, který se věnuje transmisní elektronové mikroskopii, byl vyznamenán v oboru nanotechnologií.

"Kavliho cena v oblasti nanověd byla udělena čtyřem vědcům za vynález čoček s korekcí aberací (vad zobrazení) v elektronových mikroskopech, které umožnily vědcům na celém světě sledovat struktury a chemické složení materiálů ve třech rozměrech v bezprecedentně malých měřítkách," uvádí se v tiskovém prohlášení akademie.

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

S růstem platů učitelů ministerstvo počítá i nadále, hlásí Plaga

Ministerstvo školství stále počítá s růstem platů učitelů v příštím roce o devět procent, jak se na tom loni domluvil ministr Robert Plaga (ANO) s ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO). Podle úřadu nadále platí závazek programového prohlášení vlády, podle kterého má být průměrný plat pedagogů v příštím roce kolem 47 000 korun. Údaje o průměrných platech ve školství za letošní první čtvrtletí zatím ministerstvo nemá. K dispozici budou asi na konci června. Loni brali pedagogové v průměru 40 111 korun.

"Závazek programového prohlášení vlády platí, a platný střednědobý výhled na rok 2021 tak navýšení platů pedagogických pracovníků o devět procent obsahuje, stejně tak jako navýšení platů nepedagogů," uvedla mluvčí ministerstva Aneta Lednová. Schillerová podle ní sdělí ministerstvu návrh příjmů a výdajů na rok 2021 do 15. srpna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy