Jezdci jsou událostí taneční sezony. Silní a svobodní

Jakub Novák
16. 11. 2012 12:26
Recenze představení Jezdci choreografky Lenky Vagnerové
Foto: Viktor Kronbauer

Recenze - Byli tu dávno před námi a budou i dlouho po nás. Na nebi, na zemi i ve vodě, vládci živlu, který obývají. Na lidi nazírají s nadhledem a přesto, že se někteří z nich naučili žít nám po boku, jiní zase nestrpí ani náznak naší blízkosti. Těžko říct, jestli nám ptáci něco mohou závidět; pro lidi naopak představují symbol toho nejcennějšího - svobody a nezávislosti.

Od počátků civilizací do nich lidé projektovali své vlastní představy, vlastnosti a především touhy. A obrátila se k nim i úspěšná česká tanečnice a choreografka Lenka Vagnerová v projektu Jezdci nově vzniklého tanečního souboru Lenka Vagnerová & Company.

Foto: Jan Mikeš

„Projekt Jezdci rozkrývá téma tolerance, schopnosti člověka existovat v symbióze s ostatními živými organismy na naší planetě. Respektovat říši všech bytostí, vážit si jedinečnosti druhů a snažit se o jejich zachování," vysvětluje choreografka tematickou ideu projektu.

Vagnerová představením navazuje na mezinárodně úspěšný a dechberoucí duet Mah Hunt - a Jezdci mají ambice ho v mnohém překonat.

Představení se - podobně jako mnoho jiných - zabývá vztahy. Nejde tu ale o studii dvou lidí, tentokrát máme možnost sledovat živé tvory v rámci jejich prostředí a vzájemných interakcí. Těmi tvory přitom mohou být jak ptáci, tak mnohdy i lidé, jednotlivé vzorce chování jsou zjednodušeny (nikoliv na úkor kvality nebo síly zážitku) natolik, že s nimi může divák operovat podle svého.
Například boj o přežití rodu tak můžete reflektovat zároveň i jako netradiční pohled na rodičovství - ostatně právě tato tématika je v projektu Jezdci akcentována poměrně často.

Foto: Viktor Kronbauer

Pětici tanečníků dokázala Vagnerová pospojovat v jednolitý organismus, který ve vhodných chvílích trhá a maximálně tak využívá schopností každého z nich. Stejně jako v případě představení Mah Hunt, dokázala choreografka protknout vážné scény humorem a celek působí velmi přirozeně a kompaktně.

Foto: Jan Mikeš

Co se týče tance a pohybu samotného je Vagnerová básnířkou s bohatým pohybovým slovníkem a talentem pro inovace i překvapení.

Kdyby měl tuto sezónu vidět člověk jen jedno jediné tuzemské taneční představení, měli by to být Jezdci, kteří zcela nepokrytě aspirují na domácí taneční událost roku.

Jsme zde; mezi vámi. Jsme rychlí, respektujeme vítr. Jsme silní i zranitelní. Rádi vás pozorujeme, vy nás často nevnímáte. Vaše osudy neměníme, vy naše mnohdy ano. Sdílíme stejný svět, ale díváme se na něj z jiné perspektivy. Znamená to, že dokážeme také sdílet stejné hodnoty?

Rozhodně to běžte zkusit zjistit, nápovědu dostanete bohatou a pestrou.

Lenka Vagnerova & Company: Jezdci. Koncept a choreografie: Lenka Vagnerová. Účinkují: Andrea Opavská, Tereza Voříšková/Markéta Frösslová, Ladislav Cmorej, Tomáš Červinka, Pavel Mašek. Světelný design: David Alcorta Ruiz a Michal Kříž (spolupráce s o. s. Tanec Praha v rámci EU projektu M4m).  Hudba: Ivan Acher. Scéna: Anna Solilová, Lenka Vagnerová.  Kostýmy: Anna Solilová, Sára Voříšková. Produkce: ProFitArt. Divadlo Ponec. Premiéra 13. 11. 2012

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 17 minutami

Biden se v říjnu sejde s Macronem. Francouzský prezident také pošle svého velvyslance zpět do USA

Americký prezident Joe Biden se ve středu telefonicky spojil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem ve snaze urovnat diplomatickou roztržku vyvolanou novým bezpečnostním paktem Američanů s Británií a Austrálií. Bílý dům a Elysejský palác následně ohlásily na konec října setkání obou prezidentů, které se má uskutečnit v Evropě. Také informovaly o Macronově rozhodnutí poslat příští týden francouzského velvyslance zpět do USA.

Francie minulý týden přistoupila k bezprecedentnímu kroku a svého ambasadora povolala ke konzultacím v reakci na nové bezpečnostní partnerství mezi USA, Británií a Austrálií, jehož součástí je poskytnutí amerických jaderných ponorek australské armádě. Austrálie zároveň oznámila odstoupení od dohody o dodávce ponorek uzavřené v roce 2016 s francouzskou firmou Naval Group a francouzská vláda v reakcích neskrývala rozhořčení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy