Jan Kačer bude v Řeznické spílat světu

him
5. 12. 2007 12:13
Na jeviště podruhé míří Bernahrdova hra pro Minettiho

Praha - Na česká jeviště se zase vrací spílání, kterým svět a umění častoval Thomas Bernhard. Pražské Divadlo v Řeznické uvádí ve středu jako svou první premiéru letošní sezóny jeho hru Minetti - Portrét umělce jako starého muže.

Text ve stejném překladu Josefa Balvína před šesti lety uvedl ve Stavovském divadle s velkým úspěchem Otomar Krejča. Zestárlého a odmrštěného herce, který přijíždí o silvestrovské noci zkusit svou poslední příležitost do přímořských lázní Ostende, hrál František Němec. Tentokrát se jeho litanie chopí Jan Kačer pod vedením Viktorie Čermákové.

Režisérka nedávno splnila komerční zadání a uvedla na jeviště Ta Fantastiky muzikál Dáma s kaméliemi, zdramatizovala také nejnovější román Petry Hůlové Umělohmotný třípokoj.

A stejně jako v této zpovědi prostituky jde u Bernharda především o jazyk. Text napsal v roce 1976 jako poctu herci Bernhardu Minettimu. Premiéra hry se uskutečnila v září téhož roku ve Stuttgartu.

Inscenaci režíroval Claus Peymann  - jemuž Bernhard svěřoval většinu premiér svých her - a do titulní role byl pochopitelně obsazen sám Minetti.

Foto: Divadlo v Řeznické

Minetti je zpověď starého herce, který v úsilí o naplnění svého poslání selhal kvůli lidské omezenosti a průměrnosti, ale i kvůli vlastním nedostatkům, ješitnosti a stáří. V Ostende, kam Minetti právě přicestoval, začínají karnevalové oslavy konce roku a lidé se baví.

Jen starý herec čeká na domluvenou schůzku s ředitelem tamního divadla, aby přijal nabídku hrát znovu a po dlouhé odmlce roli krále Leara, jejíž masku vozí s sebou už třicet let.

Zoufalství a osamělost postavy se prolíná do jeho monologu o bezmoci lidské existence, o záhubné i osvobozující moci divadla, o předstírání a hořkosti - která ale neznamená nic jiného než touhu po naplněném životě.

Bernhard (1931-1989) je jedním z nejvýznamnějších i nejkontroverznějších rakouských dramatiků a prozaiků druhé poloviny 20. století. Jeho hry Divadelník, Náměstí hrdinů, Před penzí, Ritter, Dene, Voss, Zdání klame, Lovecká společnost a Velikáni jsou stále častěji uváděny i na českých jevištích.

"Tento Bernhardův text pociťuji jako text kvetoucí. Tento text kvete. Nemám na mysli "kvésti" v eufemistickém smyslu, kvete jako kvete krásná květina nebo ošklivá květina, nebo jako kvete plevel. Pro mne je tento text naprosto tělesný. A lze ho citovat ... hodiny se lze v Bernhardových větách bavit. S těmi větami lze žít," řekl kdysi sám Minetti.

V roli dámy se v Řeznické představí Eva Salzmannová, postavu mladé dívky ztvární Anna Hrnečková, Jan Lepšík si vyzkouší hned několik mužských rolí.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Státní kasa už pociťuje dopady koronaviru. Schodek ke konci března stoupl na 44,7 miliardy Kč

Schodek státního rozpočtu ke konci března stoupl na 44,7 miliardy korun z únorových 27,4 miliardy korun. Loni ke konci března byl schodek 9,2 miliardy korun. Informovalo o tom ministerstvo financí.

Letošní březnový výsledek je nejhorší od roku 2010, tehdy skončil ke konci března rozpočet ve schodku 45,9 miliardy korun. Sněmovna minulý týden kvůli dopadům šíření koronaviru zvýšila letošní schodek rozpočtu ze 40 na 200 miliard korun.

Příjmy rozpočtu ke konci března meziročně stouply o 13 miliard na 377,3 miliardy korun. Daňové příjmy včetně pojistného na sociální zabezpečení stouply meziročně o 14,2 miliardy na 320,2 miliardy korun. Výdaje rozpočtu meziročně stouply o 48,5 miliardy na 422 miliard korun. Některá dosud přijatá opatření na omezení dopadů šíření koronaviru podle ministerstva financí již ovlivnila březnové příjmy rozpočtu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy