V Mánesu začala výstava malíře Jakuba Schikanedera, některá díla půjdou na trh

Foto: ČTK
ČTK ČTK
28. 11. 2019 17:52
U příležitosti 95. výročí úmrtí malíře Jakuba Schikanedera začala tento čtvrtek v budově pražského Mánesa výstava 16 jeho slavných olejů. Většinou pocházejí ze soukromých sbírek, některá nedávno prošla aukčním trhem, jako třeba obraz Kontemplace. Po dobu devíti let byl s cenou téměř deset milionů korun autorovým nejdráže prodaným dílem.

Výstava nazvaná Jakub Schikaneder: Mistr nálad a melancholické poezie je částečně prodejní, potrvá do 17. prosince a pořádá ji aukční síň Adolf Loos Apartment and Gallery.

Jedno z vystavených děl, Zimní květ, společnost v dubnu 2020 nabídne v aukci. Za jakou cenu bude vyvolávaný ani jaká je cena jiných děl, která jsou v průběhu výstavy k mání, aukční síň nesdělila.

Jeden z nejvýznamnějších českých malířů Jakub Schikaneder, který žil v letech 1855 až 1924, vstoupil do uměleckého světa v poslední čtvrtině 19. století. Proslul šerosvitnými malbami. Jeho melancholické žánrové výjevy a magie světla prchavých denních okamžiků jsou přitažlivé i pro dnešní sběratele.

S jeho jménem jsou spojeny především scenerie nostalgické atmosféry zimního večera v uličkách staré Prahy.

Výstava v Mánesu obsahuje jeho obrazy Na zámeckých schodech, Podvečer v zálivu, Soumrak, Staropražské nokturno, Útes na západu slunce či Večer u mořského břehu. Podle pořadatelů některé v České republice dosud nebyly veřejně prezentovány.

Komentované prohlídky Schikanederových děl v Mánesu s kunsthistorikem Tomášem Vlčkem se uskuteční ve dnech 29. listopadu, 3. prosince a 11. prosince.

Schikanederův autorský aukční rekord drží obraz Mlékařka, letos v květnu vydražený za 19,44 milionu korun a považovaný za objev posledního desetiletí na zdejším trhu s uměním. Stal se i nejdráže prodaným dílem z 19. století.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Španělský král pověřil premiéra Sáncheze sestavením další vlády

Úřadující španělský premiér a šéf socialistů Pedro Sánchez ve středu po jednání se španělským králem Felipem VI. oznámil, že od panovníka přijímá pověření k pokusu o sestavení nové vlády. Upozornil však, že celý proces pravděpodobně potrvá ještě týdny.

Sánchez uvedl, že od příštího týdne se pokusí získat na svou stranu další politické subjekty ve značně fragmentovaném parlamentu. "Žádná jiná alternativa není možná," zdůraznil socialistický politik. Hlasování o důvěře nové vládě v parlamentu však budou podle Sáncheze pravděpodobně předcházet ještě týdny jednání.

Socialisté (PSOE) zvítězili v listopadových předčasných volbách, ale nepodařilo se jim získat nadpoloviční většinu v parlamentu. Ze 350 poslanců jich mají pouze 120.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

V 88 letech zemřela filozofka Eva Formánková. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77

Ve věku 88 let zemřela filozofka a redaktorka Eva Formánková. V 60. letech stála u vzniku edice Váhy, která se věnovala nemarxistické filozofii. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77. Formánková zemřela v neděli v Praze, poslední rozloučení se uskuteční v pátek od 14:30 na olšanském hřbitově. ČTK o tom dnes informoval její syn Jaroslav Formánek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy