V Mánesu začala výstava malíře Jakuba Schikanedera, některá díla půjdou na trh

Návštěvnice výstavy v pražském Mánesu si prohlíží Schikanederův obraz Zimní květ z roku 1887.
Jakub Schikaneder: Kontemplace (Mnich na mořském břehu), 1893, olej na plátně
Jakub Schikaneder: Zahradní zákoutí se psem, 1910 až 1915, olej na plátně, 45,5 x 58,5 cm
Jakub Schikaneder: Večer u mořského břehu, 1922 až 1924, olej na plátně
Jakub Schikaneder: Zimní květ, 1887, olej na plátně, 76 x 128,5 cm.
Foto: ČTK
ČTK ČTK
28. 11. 2019 17:52
U příležitosti 95. výročí úmrtí malíře Jakuba Schikanedera začala tento čtvrtek v budově pražského Mánesa výstava 16 jeho slavných olejů. Většinou pocházejí ze soukromých sbírek, některá nedávno prošla aukčním trhem, jako třeba obraz Kontemplace. Po dobu devíti let byl s cenou téměř deset milionů korun autorovým nejdráže prodaným dílem.

Výstava nazvaná Jakub Schikaneder: Mistr nálad a melancholické poezie je částečně prodejní, potrvá do 17. prosince a pořádá ji aukční síň Adolf Loos Apartment and Gallery.

Jedno z vystavených děl, Zimní květ, společnost v dubnu 2020 nabídne v aukci. Za jakou cenu bude vyvolávaný ani jaká je cena jiných děl, která jsou v průběhu výstavy k mání, aukční síň nesdělila.

Jeden z nejvýznamnějších českých malířů Jakub Schikaneder, který žil v letech 1855 až 1924, vstoupil do uměleckého světa v poslední čtvrtině 19. století. Proslul šerosvitnými malbami. Jeho melancholické žánrové výjevy a magie světla prchavých denních okamžiků jsou přitažlivé i pro dnešní sběratele.

S jeho jménem jsou spojeny především scenerie nostalgické atmosféry zimního večera v uličkách staré Prahy.

Výstava v Mánesu obsahuje jeho obrazy Na zámeckých schodech, Podvečer v zálivu, Soumrak, Staropražské nokturno, Útes na západu slunce či Večer u mořského břehu. Podle pořadatelů některé v České republice dosud nebyly veřejně prezentovány.

Komentované prohlídky Schikanederových děl v Mánesu s kunsthistorikem Tomášem Vlčkem se uskuteční ve dnech 29. listopadu, 3. prosince a 11. prosince.

Schikanederův autorský aukční rekord drží obraz Mlékařka, letos v květnu vydražený za 19,44 milionu korun a považovaný za objev posledního desetiletí na zdejším trhu s uměním. Stal se i nejdráže prodaným dílem z 19. století.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Předpokládaný demokratický kandidát na amerického prezidenta Joe Biden získal podporu největší koalice odborových organizací ve Spojených státech

Předpokládaný demokratický kandidát na amerického prezidenta Joe Biden dnes získal podporu největší koalice odborových organizací ve Spojených státech AFL-CIO. Centrála navíc slíbila, že se zasadí o to, aby současný prezident Donald Trump nebyl znovu zvolen do funkce v listopadových volbách, napsala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy