Kutnohorský GASK otevírá výstavu o velkoměstu a retrospektivu Severové

ČTK ČTK
6. 2. 2020 16:23
Srdce velkoměsta II a Nejisté skutečnosti se jmenují nové výstavy Galerie Středočeského kraje v Kutné Hoře. První se věnuje tematice velkoměsta, kterou ukazuje například v dílech Františka Hudečka, Františka Grosse či Jana Kotíka, druhá pak představuje tvorbu Jaroslavy Severové. Vernisáže se konají tuto sobotu. Obě přehlídky připravil kurátor Richard Drury, potrvají do 26. dubna.

Srdce velkoměsta II jsou pokračováním stejnojmenného projektu, který se soustředil hlavně na dvě desetiletí po vzniku Československa v roce 1918.

Nynější druhá část se zaměřuje na období od 40. let minulého století do začátku 21. století. Očima umělců, zastoupených grafikou či kresbou ve sbírkách středočeské galerie, výstava nahlíží na velkoměstskou tematiku vážně i humorně.

Ve vybraných pracích se městské prostředí mění ve všeobjímající lidskou krajinu, místo čilé interakce, opojných vjemů či naopak existenciální osamělosti.

Návštěvníci galerie uvidí díla Františka Hudečka, Františka Grosse, Karla Součka, Jana Smetany, Jana Kotíka, Karla Černého, Antonína Tomalíka, Jana Koblasy, Jiřího Balcara, Jiřího Johna, Eduarda Ovčáčka, Jaroslavy Bičovské, Ivana Komárka, Jakuba Švédy či Roberta Rauschenberga. Doplňují je zapůjčené práce Václava Bláhy a Richarda Konvičky.

Druhá výstava, kterou kutnohorský GASK otevře tuto sobotu, se jmenuje Nejisté skutečnosti a jedná se o retrospektivní průřez grafickou i prostorovou tvorbou Jaroslavy Severové. U příležitosti výstavy rovněž vychází publikace mapující autorčiny práce posledních sedmi let.

Obraz Jaroslavy Severové nazvaný Lines A z roku 2017.
Obraz Jaroslavy Severové nazvaný Lines A z roku 2017. | Foto: ČTK

Severová, která se narodila roku 1942, později učila na Ústavu výtvarné tvorby pražské Fakulty architektury ČVUT a dnes působí na Pedagogické fakultě Univerzity Hradce Králové, vytváří grafiky, malby, objekty, instalace i počítačové grafiky.

Spojuje je "zásadní snaha ovlivnit vzájemnou závislost faktorů, které se mísí a vytvářejí mnohovrstevnou osu toho, co nazýváme realitou", uvádí na webu galerie.

Podle ní se Severová zabývá "tvůrčí rekonstrukcí vesmíru, jenž nás obklopuje", za použití primárních prvků, jako jsou základní tvary, pohyb, světlo nebo barvy. "Prostřednictvím variací a kombinací vytváří otevřené příběhy, nebo lépe řečeno významové situace, které vycházejí z osobní reflexe, ale stávají se univerzálním tématem umění a branou k porozumění jevům, které nás obklopují," stojí na webu galerie.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Vedoucí Lille jen remizovalo, PSG může snížit ztrátu na jediný bod

Fotbalisté vedoucího celku francouzské ligy Lille ve 33. kole jen remizovali 1:1 s Montpellierem a zaznamenali ztrátu v boji o titul. Alespoň bod jim pět minut před koncem zachránil Luiz Araújo.

Lille vede tabulku o čtyři body před obhájcem titulu Paris St. Germain, který má k dobru nedělní zápas se St. Etienne. Montpellier, kterému k bodu několika skvělými zákroky pomohl brankář Jonas Omlin, je osmý se ztrátou pěti bodů na pohárové příčky.

Francouzská fotbalová liga - 33. kolo:

Lille - Montpellier 1:1 (85. Araujo - 21. Delort).

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Lipsko opět ztratilo a dalo vedoucímu Bayernu šanci odskočit

Fotbalisté Lipska ve 29. kole německé ligy remizovali bez branek s Hoffenheimem a dali šanci Bayernu Mnichov navýšit náskok na prvním místě tabulky. Hostům k bodu ze hřiště druhého celku tabulky pomohl i český obránce Pavel Kadeřábek, který odehrál celý zápas.

Lipsku se sice v nastavení podařilo skórovat, ale po zásahu videorozhodčího nebyl gól Yussufa Poulsena uznán. Tým trenéra Juliana Nagelsmanna zaznamenal třetí domácí ztrátu za sebou a Bayern, který má k dobru sobotní zápas s Wolfsburgem, mu může v případě výhry odskočit na rozdíl sedmi bodů.

Hoffenheim remizoval podruhé za sebou bez branek a v bundeslize natáhl sérii bez vítězství na pět zápasů. V tabulce mu patří jedenácté místo.

Německá fotbalová liga - 29. kolo:

Lipsko - Hoffenheim 0:0.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

U tuniských břehu ztroskotala loď s migranty z Afriky, nejméně 41 jich zemřelo

Nejméně 41 afrických migrantů utonulo při ztroskotání lodi u tuniských břehů. Podle tuniských úřadů loď směřovala na italský ostrov Lampedusa. Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) v pátek večer oznámila, že loď se potopila ve čtvrtek.

Tuniská pobřežní stráž původně ohlásila 21 nalezených těl. Úřady uváděly, že dvacítka lidí z lodě se pohřešuje. Všichni uprchlíci pocházeli ze subsaharské Afriky.

Loď s migranty podle úřadů vyrazila z tuniského Sfaxu ve čtvrtek večer. "Tato tragická ztráta životů znovu podtrhuje, jak je důležité rozšířit státem řízené záchranné operace napříč střední částí Středozemního moře," uvedla v prohlášení IOM. Mezi dosud vylovenými těly jsou i ženy a jeden kojenec.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Raúl Castro na sjezdu potvrdil, že předává vedení mladší generaci

Kubánský vůdce Raúl Castro v pátek na úvod osmého stranického sjezdu potvrdil, že předá vedení mocné Kubánské komunistické strany (PCC) mladší generaci, která je "plná vášně a protiimperialistického ducha". Informovala o tom agentura Reuters.

Čtyřdenní sjezd PCC se koná za zavřenými dveřmi, ale kubánská televize odvysílala úryvky Castrova úvodního projevu. Devětaosmdesátiletý Raúl Castro v něm vyjádřil spokojenost nad tím, že může předat vedení skupině věrných, kteří za sebou mají desítky let zkušeností, během nichž stoupali po stranickém žebříčku.

Předáním moci formálně skončí éra bratrů Castrových na Kubě. Ve vedení PCC má na sjezdu Raúla Castra vystřídat kubánský prezident Manuel Díaz-Canel (61).

Zdroj: ČTK
Další zprávy