Kutnohorský GASK otevírá výstavu o velkoměstu a retrospektivu Severové

ČTK ČTK
6. 2. 2020 16:23
Srdce velkoměsta II a Nejisté skutečnosti se jmenují nové výstavy Galerie Středočeského kraje v Kutné Hoře. První se věnuje tematice velkoměsta, kterou ukazuje například v dílech Františka Hudečka, Františka Grosse či Jana Kotíka, druhá pak představuje tvorbu Jaroslavy Severové. Vernisáže se konají tuto sobotu. Obě přehlídky připravil kurátor Richard Drury, potrvají do 26. dubna.

Srdce velkoměsta II jsou pokračováním stejnojmenného projektu, který se soustředil hlavně na dvě desetiletí po vzniku Československa v roce 1918.

Nynější druhá část se zaměřuje na období od 40. let minulého století do začátku 21. století. Očima umělců, zastoupených grafikou či kresbou ve sbírkách středočeské galerie, výstava nahlíží na velkoměstskou tematiku vážně i humorně.

Ve vybraných pracích se městské prostředí mění ve všeobjímající lidskou krajinu, místo čilé interakce, opojných vjemů či naopak existenciální osamělosti.

Návštěvníci galerie uvidí díla Františka Hudečka, Františka Grosse, Karla Součka, Jana Smetany, Jana Kotíka, Karla Černého, Antonína Tomalíka, Jana Koblasy, Jiřího Balcara, Jiřího Johna, Eduarda Ovčáčka, Jaroslavy Bičovské, Ivana Komárka, Jakuba Švédy či Roberta Rauschenberga. Doplňují je zapůjčené práce Václava Bláhy a Richarda Konvičky.

Druhá výstava, kterou kutnohorský GASK otevře tuto sobotu, se jmenuje Nejisté skutečnosti a jedná se o retrospektivní průřez grafickou i prostorovou tvorbou Jaroslavy Severové. U příležitosti výstavy rovněž vychází publikace mapující autorčiny práce posledních sedmi let.

Obraz Jaroslavy Severové nazvaný Lines A z roku 2017.
Obraz Jaroslavy Severové nazvaný Lines A z roku 2017. | Foto: ČTK

Severová, která se narodila roku 1942, později učila na Ústavu výtvarné tvorby pražské Fakulty architektury ČVUT a dnes působí na Pedagogické fakultě Univerzity Hradce Králové, vytváří grafiky, malby, objekty, instalace i počítačové grafiky.

Spojuje je "zásadní snaha ovlivnit vzájemnou závislost faktorů, které se mísí a vytvářejí mnohovrstevnou osu toho, co nazýváme realitou", uvádí na webu galerie.

Podle ní se Severová zabývá "tvůrčí rekonstrukcí vesmíru, jenž nás obklopuje", za použití primárních prvků, jako jsou základní tvary, pohyb, světlo nebo barvy. "Prostřednictvím variací a kombinací vytváří otevřené příběhy, nebo lépe řečeno významové situace, které vycházejí z osobní reflexe, ale stávají se univerzálním tématem umění a branou k porozumění jevům, které nás obklopují," stojí na webu galerie.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Tenista Jiří Veselý postoupil na antukovém turnaji v Kitzbühelu hladce do druhého kola. Na úvod vyřadil Ernestse Gulbise z Lotyšska 6:4, 6:1.

Tenisový turnaj mužů v Kitzbühelu (antuka, dotace 481.270 eur):

Dvouha - 1. kolo:

Veselý (ČR) - Gulbis (Lot.) 6:4, 6:1, Martínez (Šp.) - Pouille (Fr.) 6:3, 6:7 (4:7), 6:4.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 32 minutami

Do čela jihomoravské kandidátky dosadilo vedení ČSSD Onderku, 14 kandidátů z ní odešlo

Kandidátní listinu ČSSD pro podzimní volby do Poslanecké sněmovny na jihu Moravy v pondělí po jednání jihomoravské organizace opustilo 14 kandidátů, končí i volební manažer. Upozornil na to Deník N. Informaci potvrdil předseda jihomoravské ČSSD Břetislav Štefan. Důvodem je podle něj zásah vedení strany do kandidátky, kterou si jihomoravská organizace odhlasovala.

Centrální vedení na místo lídra dosadilo statutárního místopředsedu ČSSD Romana Onderku namísto Břetislava Štefana, pro něhož hlasovalo 85 procent členů jihomoravské organizace. Dalším zásahem bylo posunutí Kateřiny Valachové na vyšší pozici, konkrétně na druhou za Onderku.

"Důvodem je nerespektování vnitrostranické demokracie. Vznikal tady u nás tým, který chtěl lidem ukázat, že sociální demokracie se dokáže modernizovat a komunikovat jinak. Jižní Morava měla být symbolem pozitivní změny. Chtěli jsme udělat změnu bez okoukaných tváří a otřepaných frází," řekl ČTK Štefan.

Spolu s ním kandidátku opustilo dalších 13 lidí, mimo jiné starosta Kunštátu Zdeněk Wetter, místostarosta Boskovic Petr Malach nebo vědkyně a vysokoškolská pedagožka Helena Pluháčková.

Roman Onderka, bývalý brněnský primátor, na krajské kandidátce úplně chyběl, vedení strany jeho dosazení do čela kandidátky zdůvodnilo tím, že na tomto místě mají v krajích stát lidé s největší šancí na získání důvěry voličů.

Na kandidátce nyní zůstalo 20 kandidátů.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Dálnice D8 je kvůli nehodě uzavřená, jeden vůz skončil v příkopu, čtyři lidé jsou zranění

Dálnice D8 je na 42. kilometru ve směru na Německo zavřená kvůli nehodě automobilu, který se převrátil přes střechu a skončil v příkopu. Komunikace bude policejního webu uzavřená zhruba do 21:00. Čtyři lidé jsou lehce zraněni, řekl mluvčí krajské záchranné služby Prokop Voleník.

"Osoby odvezla záchranná služba do nemocnic," doplnil mluvčí. Na místě podle něj zasahoval také vrtulník letecké záchranné služby, který se vrátil prázdný zpět na základnu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy