Kutnohorský GASK otevírá výstavu o velkoměstu a retrospektivu Severové

ČTK ČTK
6. 2. 2020 16:23
Srdce velkoměsta II a Nejisté skutečnosti se jmenují nové výstavy Galerie Středočeského kraje v Kutné Hoře. První se věnuje tematice velkoměsta, kterou ukazuje například v dílech Františka Hudečka, Františka Grosse či Jana Kotíka, druhá pak představuje tvorbu Jaroslavy Severové. Vernisáže se konají tuto sobotu. Obě přehlídky připravil kurátor Richard Drury, potrvají do 26. dubna.

Srdce velkoměsta II jsou pokračováním stejnojmenného projektu, který se soustředil hlavně na dvě desetiletí po vzniku Československa v roce 1918.

Nynější druhá část se zaměřuje na období od 40. let minulého století do začátku 21. století. Očima umělců, zastoupených grafikou či kresbou ve sbírkách středočeské galerie, výstava nahlíží na velkoměstskou tematiku vážně i humorně.

Ve vybraných pracích se městské prostředí mění ve všeobjímající lidskou krajinu, místo čilé interakce, opojných vjemů či naopak existenciální osamělosti.

Návštěvníci galerie uvidí díla Františka Hudečka, Františka Grosse, Karla Součka, Jana Smetany, Jana Kotíka, Karla Černého, Antonína Tomalíka, Jana Koblasy, Jiřího Balcara, Jiřího Johna, Eduarda Ovčáčka, Jaroslavy Bičovské, Ivana Komárka, Jakuba Švédy či Roberta Rauschenberga. Doplňují je zapůjčené práce Václava Bláhy a Richarda Konvičky.

Druhá výstava, kterou kutnohorský GASK otevře tuto sobotu, se jmenuje Nejisté skutečnosti a jedná se o retrospektivní průřez grafickou i prostorovou tvorbou Jaroslavy Severové. U příležitosti výstavy rovněž vychází publikace mapující autorčiny práce posledních sedmi let.

Obraz Jaroslavy Severové nazvaný Lines A z roku 2017.
Obraz Jaroslavy Severové nazvaný Lines A z roku 2017. | Foto: ČTK

Severová, která se narodila roku 1942, později učila na Ústavu výtvarné tvorby pražské Fakulty architektury ČVUT a dnes působí na Pedagogické fakultě Univerzity Hradce Králové, vytváří grafiky, malby, objekty, instalace i počítačové grafiky.

Spojuje je "zásadní snaha ovlivnit vzájemnou závislost faktorů, které se mísí a vytvářejí mnohovrstevnou osu toho, co nazýváme realitou", uvádí na webu galerie.

Podle ní se Severová zabývá "tvůrčí rekonstrukcí vesmíru, jenž nás obklopuje", za použití primárních prvků, jako jsou základní tvary, pohyb, světlo nebo barvy. "Prostřednictvím variací a kombinací vytváří otevřené příběhy, nebo lépe řečeno významové situace, které vycházejí z osobní reflexe, ale stávají se univerzálním tématem umění a branou k porozumění jevům, které nás obklopují," stojí na webu galerie.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Tyčkař Kudlička je poosmé halovým mistrem republiky

yčkař Jan Kudlička se poosmé stal halovým mistrem republiky. Mezi muži se díky dnešnímu vítězství za 554 centimetrů posunul na druhé místo historických tabulek nejúspěšnějších atletů. Více titulů v hale nasbíral jen bývalý výškař Jaroslav Bába, který jich má jedenáct.

Bronzovému medailistovi z HMS 2014 Kudličkovi na výšce 554 centimetrů odpadl poslední domácí konkurent Matěj Ščerba, který zapsal 533 cm. Staronový šampion, který loni získal na halovém mistrovství republiky stříbro, si pak nechal zvednout stojany na 561, ale při pokusech o nejlepší český výkon sezony neuspěl.

"Letošní halová sezona byla o chloupek lepší než ta loňská, ale byli jsme zvyklí na lepší sezony. Doufám, že ta další, tedy letní, bude lepší. Pocitově převládá optimismus, výkonově ne, 560 mě letos neuspokojilo. Vím, jak vypadaly tréninky, pocitově to bylo o hodně lepší než ty výkony," řekl v rozhovoru na ploše.

Obrovskou radost měl z pátého titulu na 60 metrů překážek někdejší halový mistr Evropy Petr Svoboda, který závodil letos poprvé. Překážky si pětatřicetiletý závodník pražského Olympu při tréninku postavil teprve před šesti dny. "V neděli jsem zkusil techniku, v úterý náběhy, dneska jsem běžel rozběh a pak finále. Tenhle čas mě, doufám, nechá ve středisku a připravit se na olympiádu. A hlavně zůstat zdravý. Jelikož mi halová sezona začala dnes, tak byla úžasná a zároveň optimistická," radoval se z vítězného času 7,66. To je nejlepším český výkon sezony, ale o 22 setin pomalejší než Svobodův český rekord.

Předčasně skončila snaha Jana Veleby o rekordní šestý titul na šedesátce. Kvůli zranění se musel na poslední chvíli odhlásit. "Včera (v pátek) při rozcvičení jsem ucítil lehkou bolest v tříselné oblasti a následné lékařské vyšetření potvrdilo, že je tam svalové zranění, asi i dírka. Na nějaké závodění by to nebylo," uvedl na svazovém facebooku.

Zdeněk Stromšík tak měl ulehčenou cestu ke druhému titulu za sebou. Závodník domácího SSK Vítkovice zvítězil v čase 6,64, čímž vyrovnal vlastní rekord šampionátu z loňského roku.

Potřetí za sebou vyhrála šedesátku Klára Seidlová, která časem 7,27 sekundy zaostala o čtyři setiny za svým českým rekordem. Posedmé se halovou mistryní ČR stala koulařka Markéta Červenková, která si posunula letošní maximum na 16,81 metru.

Vynikající výkon v rozběhu na 400 metrů předvedla Lada Vondrová, která si vylepšila osobní rekord z Czech Indoor Gala o třináct setin na 52,12 a zařadila se na páté místo letošních evropských halových tabulek. V neděli by ji před finále čtvrtky měl čekat ještě rozběh dvoustovky. Finále na 200 metrů případně poběží půl hodiny po své hlavní disciplíně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy