Divadelní tipy: Kill Hill, utajená minulost a vlčí sen

Klára Fleyberková
25. 9. 2012 14:43
Premiéry ve Švandově divadle, Na zábradlí a na Kampě
Viliam Klimáček
Viliam Klimáček | Foto: ČTK

Praha - Nové umění by vždy mělo bořit zaběhnuté normy a bezprostředně reagovat na status quo. Snaha za každou cenu vytvořit něco, co tu ještě nebylo, není vždy úplně plodná, nicméně požadavek originality je v umění nezvratný. Inscenátoři mají tak dvě možné cesty k neotřelému divadelnímu dílu - nově se vypořádat s klasickým a notoricky známým textem či zpracovat ryze současnou hru. První možnost zvolili tvůrci divadla NaHraně, když přepsali Shakespearovu tragédii Romeo a Julie. Dva soudobé texty pak jako scénické čtení uvede Divadlo Letí a Eliadova knihovna Divadla Na zábradlí.

Kill Hill (Švandovo divadlo)

„Hraj alebo zhyň", hlásá podtitul nové hry současného slovenského autora Viliama Klimáčka. Nejde ovšem o hraní hercovo, jak by možná první asociace našeptávala, nýbrž o hraní milovníků počítačových her. Těmi jsou čtyři bohatí finančníci, kteří od svého obchodem nabitého života utíkají k surové hře, kterou si nechali speciálně pro své každotýdenní schůzky naprogramovat. Na jednu takovou sešlost však vtrhne ozbrojená žena ve zkrvavené uniformě. Je to snad zhrzená milenka jednoho z nich, propuštěná zaměstnankyně či postava ze hry? Za okny se začne střílet a fikce se mísí s realitou. Začala občanská válka, nebo se Kill Hill přenesl do ulic?

Foto: Aktuálně.cz

Hra vznikala v rámci mezinárodního projektu Generační ikony, který organizuje Divadlo Letí společně s partnery z Vídně a Slovenska (kromě Viliama Klimáčka jsou rezidentními autory také Petr Kolečko a Bernhard Studlar) a světová premiéra její řádné inscenace pak proběhne počátkem listopadu právě ve spřátelené Vídni.

Čeští diváci však mohou díky cyklu 8v8, který Divadlo Letí pořádá, zhlédnout scénickou skicu hry a prostřednictvím originálního útvaru na pomezí scénického čtení a regulérní inscenace se seznámit s horkou novinkou na poli československé dramatiky. Netradiční tvar připravila Janka Ryšánek Schmiedtová, mladá brněnská režisérka a autorka, s dramaturgyní Marií Špalovou. Pod jejich vedením se představí Natália Drabiščáková, Adrian Jastraban, Marián Chalány, Peter Varga a další.

Švandovo divadlo / Studio (Štefánikova 57, Praha 5), premiéra v úterý 25. 9. ve 20:00

 

Mateřské znamínko/okna namodro  (Divadlo Na zábradlí)

Marianna Salzmann
Marianna Salzmann | Foto: Aktuálně.cz

Marianna Salzmann se narodila před sedmadvaceti lety ve Volgogradu, prvních deset let žila v Moskvě, až se s rodiči přestěhovala do Německa, kde vystudovala literaturu, divadlo a média. Před čtyřmi lety se zapsala na obor tvůrčího scénického psaní a záhy její krátké divadelní hry začaly vycházet v časopisech. Letos se objevil text Mateřské znamínko/okna namodro, který Salzmann záhy přinesl prestižní německé ocenění pro mladé dramatiky Kleist-Förderpreis.

Foto: Aktuálně.cz

Ještě než bude hra zinscenována v německém Karlsruhe (v květnu 2013), dočká se své premiéry formou scénického čtení v Eliadově knihovně pražského Divadla Na zábradlí, kde ji v překladu Marca Lusti uvede tamní dramaturgyně a režisérka Lucie Ferenzová. Číst budou pod jejím dozorem Miloslav Mejzlík, Anita Krausová, Jakub Šmíd a Petr Janišta.

A že bude skutečně co číst. Salzmann totiž ve své hře důmyslně proplétá dva zdánlivě na sobě nezávislé příběhy, které až postupně odhalují své souvislosti. V tom prvním se mladý chlapec s batohem a sbírkou starých fotografií vydává za mužem, který by měl být jeho dědeček, a mohl by tak pomoci odhalit chlapcovi jeho otce, na nějž si nevzpomíná. Paralelně se odvíjí příběh ženy, která se se svým milencem malířem oddává bezuzdnému sexu a jeho strachy z okolního světa mírní tím, že zabarvuje všechna okna.

Jak tyto příběhy souvisejí? Jaká minulost je před chlapcem úzkostlivě zatajována? To zodpoví mnohovrstevnatý a znepokojivý text Marianny Salzmann. Ovšem možná jen částečně...

Divadlo Na zábradlí / Eliadova knihovna (Anenské náměstí 5, Praha 1), premiéra 29. 9. v 19:00

 

Romeo a Julie a co jako? (Divadlo Kampa)

Foto: Patrik Borecký

Existuje dlouhý zástup autorů, jejichž texty jsou vytrvale inscenovány i mnoho a mnoho let po jejich smrti. V čele onoho zástupu neohroženě stojí William Shakespeare. Jeho hry se na repertoárech světových divadel drží zcela neochvějně a každá doba se snaží k nim zaujmout nějaký postoj. Tak vzniká i spousta velmi odvážných inscenací, které s autorem i s jeho dramatem mají už pramálo společného. Kromě Nebeského pojetí Krále Leara, které nedávno rozproudilo vášnivé debaty, se do Shakespeara nově pustilo i Divadlo NaHraně.

Foto: Divadlo Kampa

Soubor, který byl před několika lety založen studenty a čerstvými absolventy DAMU, si vzal na paškál tragédii z nejznámějších - Romeo a Julie. Skupina mladých herců pod režijním vedením Jana Friče se ovšem ke klasikovi postavila zcela originálně a jeho text použila vlastně spíše jako východisko vlastní inscenace. Autorem nové předlohy je dramaturg a dramatik Ondřej Novotný, který původní tragédii upravil s použitím textů Jáchyma Topola, Vladimíra Holana, básnířky Diane Di Prima a knížete pornofolku Záviše. Už z této nesourodé skupinky je patrné, že Shakespeare dostane opravdu originální kabát.

Pokud tedy chcete vidět klasickou tragédii jako vlčí sen na hraně. Pokud vás lákají čtyři děti a jeden kokot či pět herců, léto a pivo, neodolávejte pozvánkám Divadla NaHraně a přijďte se podívat na Ondřeje Nováka, Lucii Polišenskou, Vladimíra Marka, Martina Severýna, Pavla Kryla a Marii Štípkovou.

Divadlo Kampa (Nosticova 2a, Praha 1), premiéra 30. 9. v 19:30

 

Právě se děje

před 53 minutami

Silní vítr zaměstnává hasiče na Vysočině či v jižních Čechách. Padají stromy

Silný vítr, před kterým varovali meteorologové, začal v neděli odpoledne zaměstnávat hasiče na Vysočině. Už evidují přibližně tři desítky výjezdů především kvůli odstranění stromů spadlých do silnic. Podobné je to i v Jihočeském kraji. Jeden ze stromů na Českobudějovicku ale spadl i na chatku, nikoho nezranil, řekl mluvčí policie Milan Bajcura.

V jižních Čechách byla silnice spadlým stromem blokovaná například u Sezimova Ústí na Táborsku. "Nějaké nahnuté stromy jsou na Prachaticku, ale zatím to není do té míry, že by se musely silnice zavřít," řekl mluvčí.

Na Vysočině zasahovali hasiči mimo jiné v Jiřicích nebo Pejškově na Pelhřimovsku nebo v Hojkově a Mrákotíně na Jihlavsku, vyplývá to z informací na jejich webu. Vítr přecházející přes Česko od západu může mít rychlost mezi 70 až 110 kilometry v hodině, na horách i kolem 125 kilometrů. Doprovázet ho mají také vydatné srážky.

před 1 hodinou

Ausgburg s Koubkem prohrál v německé lize v Leverkusenu

Fotbalisté Augsburgu s Tomášem Koubkem v brance prohráli ve 23. kole německé ligy na hřišti Leverkusenu 0:2. Čtrnáctý Augsburg nevyhrál potřetí za sebou.

Koubka nejprve překonal v 25. minutě zblízka Moussa Diaby a po téměř hodině hry přízemní střelou z hranice vápna Nadiem Amiri. Do utkání nezasáhli Koubkovi čeští spoluhráči stoper Marek Suchý, který zůstal jen na lavičce, a zraněný záložník Jan Morávek.

Leverkusen vyhrál ve třetím utkání po sobě a bodově se dotáhl na čtvrtý Mönchengladbach, který drží poslední místo zaručují účast v Lize mistrů. Borussia má však zápas k dobru. Na vedoucí Bayern Mnichov ztrácí oba celky šest bodů.

Německá fotbalová liga - 23. kolo:

Leverkusen - Augsburg 2:0 (25. Diaby, 59. Amiri),

18:00 Wolfsburg - Mohuč.

Další zprávy