Co vy na nového Ouředníka, milý Watsone?

Jan Jandourek
1. 12. 2006 12:00
Recenze - Několika autorům můžeme říkat "náš člověk v Paříži". V čele s Milanem Kunderou je to třeba Lubomír Martinek - nebo Patrik Ouředník.
Foto: Residenz Verlag - Lukas Beck

Všichni jmenovaní jakoby nasákli u Seiny touhou stvořit nejen obyčejné vyprávění, ale také napsat esej. Nejlépe v jedné knize hned několik.

Ouředník je ovšem na rozdíl od Kundery k českému publiku vstřícnější a letos mu nabízí už druhou knihu. Po příběhu o zakládání jedné ze "svobodných osad" v Jižní Americe nazvaném  Příhodná chvíle, 1855 přichází s detektivkou Ad Acta.

Tedy s detektivkou. Nedávno jsme tu psali o nové próze Petry Hůlové Umělohmotný třípokoj a s ní ho pojí nejen prestižní pražský TORST, ale i schopnost pracovat s jazykem; u Ouředníka ještě výraznější díky zkušeností lingvisty, básníka a překladatele.

Patrik Ouředník - Ad Acta
Patrik Ouředník - Ad Acta | Foto: Aktuálně.cz

A také "nasáklost" tím, jak se píše "jinde" - i nemožnost jejich knihy žánrově zařadit. Jako próza Hůlové není vzdor přesycenosti sexem erotickou ani pornografickou novelou, není ani Ouředníkova knížka detektivní story, byť tu čteme o podivných úmrtích, jednom znásilnění a pátrání po pachateli.

Jednoduše řečeno: jde tu o radost ze hry. S jazykem, fabulací i čtenářem, který neví, o čem kniha je. A nic neprozradíme, když dodáme, že se to ani nedozví. Autor ovšem všechny námitky proti textu sám hrdě přiznává přímo v textu.

Po dvou třetinách knihy praví: "Čtenáři! Zdá se vám naše vyprávění roztěkané? Máte pocit, že se děj nehýbe z místa? Že se v knize, již držíte v rukou, venkoncem vzato nic zásadního neděje? Nezoufejte, buď je hlupák autor, nebo vy; šance jsou vyrovnané."

Patrik Ouředník
Patrik Ouředník | Foto: ČTK

A o pár řádek dál: "Začali jsme psát tento příběh bez jasného úmyslu a postraních myšlenek; jak dopadne, nevíme, zda dopadne, netušíme, jsme na tom stejně jako vy, nebo téměř, protože my jsme ve chvíli, kdy naši knihu čtete, svou práci skončili, kniha je venku, koupili jste ji, vložili jste do ní číst svých příjmů v naději, že se vám investice vrátí v podobě nějakého toho duchovního statku." A nakonec dodává, že nechce být nezdvořilý, ale "co je nám do toho,"

Takže když necháme stranou nejistoty, co v knize najdeme? Mnoho podob jazyka: dialogy důchodců, básně poety samouka, pouliční nápisy, záznam policejního výslechu vedeného poněkud jednodušším příslušníkem, bonmoty a smyšlené citace z úst ústřední postavy důchodce Dyka, vložený děj Dykova románu, záznam šachové partie, seznamovací inzeráty, návod k údržbě nově zakoupené obuvi, volební hesla, náhrobní nápisy

Ouředník tu chválí vše francouzské a pohrdá českou hospodou, českou školou, českým plebejstvím. Asi vším českým - kromě jazyka, protože to by jím nepsal a tolik si s ním nehrál.

Patrik Ouředník
Patrik Ouředník | Foto: www.rozhlas.cz

Nalezneme tu ovšem i jeho relativizaci. Dyk pronáší mnoho docela dobrých výroků, které legitimizuje tím, že je vydává za výroky z významných spisů. Nechává kriminalistu Lebedu znuděně odložit knihu Šmírbuch jazyka českého; jejím autorem je v reálu pochopitelně sám Ouředník. Postavy dostávají jména známá z českého kulturního světa (kromě Dyka také Jiří Pelán nebo Jiří Svěrák) - ač pro to není zjevný důvod.

Ouředník nabízí dvě zmíněné možnosti: buď je hlupákem autor, nebo čtenář. Na to nemusíme skočit. Nabízejí se přece i další. Třeba že hlupákem nemusí být nikdo, nebo že jimi mohou být všichni. Patrik Ouředník hlupákem jistě není a lidé,  kteří si jeho knihy kupují, také ne.

Ad acta nedosáhla na Ouředníkovu Europeanu. Někdejší knihu roku, kde mystifikace i fabulace v posledku pomáhaly při konstrukci ironického obrazu 20. století. Jeho nový počin se nakonec jeví "jen" jako žert, který každý nemusí pochopit a přijmout. Ale to není věc inteligence, spíše naladění na stejnou vlnu…

Patrik Ouředník: Ad acta. Vydal TORST, Praha 2006. 154 stran, 159 korun.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 15 minutami

Bývalý protikorupční policista dostal pokutu za podvod, zaplatí 1,5 milionu

Bývalému protikorupčnímu policistovi Jindřichu Látovi obžalovanému z podvodu uložil Okresní soud pro Prahu - západ peněžitý trest 1,5 milionu korun. Peněžité tresty uložil i dalším dvěma obžalovaným, posledního stíhaného Ladislava Tesaříka potrestal dvouletou podmínkou s odkladem na 2,5 roku. Informaci o trestech poskytl mluvčí soudu Dominik Duchoň. Obžalovaní vinu odmítají. Verdikt není pravomocný.

Okresní soud původně Láta obžaloby zprostil, zbylé obžalované potrestal peněžitými tresty. Rozsudek ale zrušil odvolací Krajský soud v Praze. Nové rozhodnutí vynesl prvostupňový soud na počátku března.

Obžaloba tvrdí, že Lát svému známému Tesaříkovi sliboval, že mu za peníze poskytne ochranu v případě, kdy by byl trestně stíhán, nebo že do kauz přímo zasáhne. Celkem za to od Tesaříka podle spisu převzal 520 tisíc korun. Podle obžaloby ale Lát muže uvedl v omyl a žádnou činnost pro něj nevykonával, proto je obžalován z podvodu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Brněnské tunely se budou v dubnu zavírat, silničáři potřebují udělat údržbu

Všechny čtyři brněnské silniční tunely čeká v dubnu krátkodobá uzavírka, aby silničáři mohli provést potřebnou údržbu. Kvůli co nejmenšímu omezení provozu ji Ředitelství silnic a dálnic chystá na noční hodiny, většinou od 21:00 do 5:00. Pouze Královopolský tunel, který jako jediný umožňuje obousměrný provoz v jednom tubusu, bude uzavřený i přes den. Jako první se uzavře v pondělí Pisárecký tunel, napsala v tiskové zprávě mluvčí silničářů Lucie Trubelíková.

V Pisáreckém tunelu se bude pracovat od 3. do 9. dubna, od 10. do 16. dubna budou práce v Husovickém tunelu a 24. až 27. dubna na Hlinkách. V Královopolském tunelu se ze 17. na 18. dubna uzavře galerie Voroněžská a o den později galerie Záhřebská, obě pouze přes noc. Ve středu 19. dubna se od 6:00 do 5:00 dalšího dne uzavře jeden z tubusů a ve čtvrtek 20. dubna na stejnou dobu druhý z tubusů. Od pátku 21. dubna od 21:00 do neděle 23. dubna 21:00 budou uzavřené oba tubusy.

Objížďky silničáři vyznačí, Pisárecký tunel se bude objíždět Rybnickou ulicí, objízdná trasa pro Husovický tunel povede Merhautovou a Provazníkovou ulicí, Královopolský tunel bude možné objet ulicemi Králova Pole a mimoúrovňovou křižovatku Hlinky Veslařskou ulicí a okolo Anthroposu či přes Žlutý kopec.

Zdroj: ČTK
Další zprávy