Cimrmani slaví čtyřicetiny bestofkou

Jitka Gráfová
4. 10. 2007 0:00
Pásmo představí ukázky ze všech čtrnácti her
Foto: Ondřej Besperát

Praha - V anketě o 100 největších Čechů se spisovatel, vynálezce, lyžař a filozof prodral až na špici, ale vítězství mu překazilo vedení České televize. Rozhodlo, že fiktivní postava, byť velevýznamná, anketu vyhrát nemůže.

Ale na vítězství u diváků to stačilo. První oficiální představení Divadla Járy Cimrmana se uskutečnilo 4. října 1967 v pražské Malostranské besedě a od té doby jich bylo skoro jedenáct tisíc - což je český rekord.

U zrodu toho všeho stál Zdeněk Svěrák a Jiří Šebánek, kterého posléze vystřídal Ladislav Smoljak. Každý sám i spolu objevili čtrnáct her z Cimrmanova odkazu a jimi teď stylově oslaví čtyřicetiny - pásmem nazvaným 40 let Divadla Járy Cimrmana aneb Ze hry do hry, které poprvé diváci uvidí dnes večer.

Mystifikační odhalování odkazu velkého virtuálního všeuměla. A k tomu recese, rakouskouherská retro optika i mile parodované buditelství. To všechno se ukázalo být skvělý výchozí bod, na jehož konci je fenomén od přebírání hlášek do běžného života až po slovo "cimrmanovský" a nepřeberné množství fanouškovských webových stránek. 

Kult totiž neskončil ani s listopadem 1989. Všechna představení jsou dodnes dlouho dopředu vyprodána, každé třetí úterý v měsíci stojí u předprodeje zástupy zájemců o lístky.

Na úspěšné diváky dnes v jejich žižkovském sídle čekají ukázky ze všech her. Celý večer bude rozložen do dvou částí, první část bude ze sedmi her poskládaná chronologicky. Večer odstartuje úplně první cimrmanovská hra Akt, pak se pozvolna jeviště promění na scénu z Vyšetřování ztráty třídní knihy a chybět nebude hláška: Debil, blbeček, debil, blbeček. Jen v zadu je výjimka tam sedí dva blbečci vedle sebe!

Přes Hospodu na mýtince, Vraždu v salónním kupé, Němého Bobše a operu Cimrman v říši hudby pak představení doputuje k pohádce Dlouhý široký krátkozraký.

"Poté před oponou s Ladislavem Smoljakem zavzpomínáme na historii divadla," přibližuje spoluzakladatel Zdeněk Svěrák. Kromě překvapení se života Járy Cimrmana v krátkosti zavzpomínají "na dobu radosti i šrámů, ale i na boje s úřady v době normalizace".

Foto: DJC

V druhé polovině večera pak diváci uvidí ukázky z dalších sedmi her. Ta je už pro zdatnější diváky: nenabídnou je chronologicky, jde spíš o návaznost žánrovou.

I když člověk nezná hry slovo od slova, jednotlivé ukázky není ale obtížné poznat nebo vydedukovat. "Ukázky jsme vybírali tak, aby to dávalo smysl i samo o sobě a aby je poznal vlastně každý," říká Svěrák.

Bestofku autoři psali do prázdnin. "A pak to zabralo tak šest zkoušek," vzpomíná na přípravy jubilejního představení Svěrák.

Ze hry do hry  uvidí diváci zatím jen v jednou Praze a pak jednou v Plzni. "V sobotu budeme hrát ještě pro zaměstnance PPF, našeho generálního partnera. O jiných dalších představeních  zatím nevím," dodává Svěrák.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Ministři mají interpelace "na salámu", stěžuje si opozice. Vondráček se na ně kvůli docházce obrátí

Předseda sněmovny Radek Vondráček z vládního hnutí ANO se chce obrátit na vládu a jednat s ní o docházce ministrů na sněmovní interpelace. Řekl to při čtvrtečních interpelacích v reakci na stížnosti předsedkyně opoziční TOP 09 Markéty Pekarové Adamové. Adamové vadili chybějící ministři a prohlásila, že většina vlády má sněmovnu "na salámu".

"Chtěla bych vás tedy požádat pane předsedo sněmovny, aby, byť už se chýlíme ke konci volebního období a možná někteří ministři už si balí, tak aby opravdu nezanedbávali tuto svoji povinnost, abyste je k tomu vyzval jako jejich stranický kolega a aby se zkrátka nedělo to, že má většina vlády, ani ne polovina, ale většina vlády Poslaneckou sněmovnu na salámu," prohlásila předsedkyně TOP 09.

"Já těch stranických kolegů ve vládě moc nemám, možná jenom tak tři. Ale ujišťuji vás o tom, že se mi to taky nelíbí, že tady nejsou. Takže slibuji, že se obrátím na vládu, abychom ty interpelace nějakým způsobem řešili důstojnou formou," reagoval Vondráček.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Smartwings nabídnou za letenky od ČSA vouchery, peníze vracet nebudou

Letecká společnost Smartwings nabídne cestujícím, kteří si u dceřiného dopravce ČSA koupili letenku na let Smartwings a ten byl následně kvůli pandemii zrušen, náhradní poukaz na jakýkoliv jiný let aerolinek. Voucher bude ve stejné hodnotě jako nevyužitá letenka. Platby za tyto letenky Smartwings vracet nebudou. Společnost o tom ve čtvrtek informovala v tiskové zprávě.

Cestující s nevyužitými letenkami koupenými přes ČSA zároveň mohou dál žádat o vrácení platby, žádost však mohou uplatnit právě u ČSA. Ty jsou však nyní v insolvenci.

Výměna bude možná u letenek, které dosud cestující nevyužili. Cestující budou muset žádost podat do konce letošního července, Smartwings jim následně vydá elektronický voucher. Poukaz bude ve stejné hodnotě jako původní letenka s platností na 12 měsíců na jakýkoliv z pravidelných letů Smartwings.

Zdroj: ČTK
Další zprávy