Chudá Praha. Dvě výstavy ukazují, jak se v metropoli žilo nemajetným kdysi a dnes

Jedna z lokalit, kterou zachycuje výstava Chudá Praha.
Muzeum hlavního města Prahy otevřelo dvě výstavy, které popisují chudobu a sociální vyloučení v různých érách.
Ta první je etnografická, jmenuje se Chudá Praha a do 25. srpna ukazuje, jak se v metropoli žilo nemajetným lidem od konce 18. do poloviny 20. století.
Fotografie a tisky dokumentují každodenní starosti nejchudších obyvatel Prahy: to, kde žili, a chudobince nebo chorobince, kde nalézali útočiště.
Popisky vysvětlují, jak se společnost s chudobou vyrovnávala prostřednictvím chudinské a sociální péče, která se formovala od josefínských dob, či jaké průvodní a nežádoucí společenské jevy byly s chudobou spojeny.
Foto: Muzeum hlavního města Prahy
ČTK Kultura ČTK, Kultura
4. 5. 2019 10:45
Muzeum hlavního města Prahy otevřelo etnografickou výstavu, která ukazuje, jak se v Praze historicky žilo chudině. Druhou přehlídku pro stejnou instituci připravil autor graffiti Epos 257, který s dnešními bezdomovci na pražském Třebešíně chvíli žil. Stopy jejich existence zachycuje, jako by šlo o prehistorické pozůstatky.
 

Právě se děje

před 9 hodinami

Princ Harry a Meghan se vzdají královských povinností od dubna

Britský princ Harry a jeho manželka Meghan se vzdají svých královských povinností k 31. březnu. S odvoláním na mluvčí manželského páru o tom ve středu informoval zpravodajský web BBC. Vnuk královny Alžběty II. na počátku roku oznámil, že se s ženou vzdají role v královské rodině a začnou pracovat, aby se stali finančně nezávislými. Podle britských médií ale nebudou zřejmě moci používat značku Sussex Royal, o jejíž registraci před časem požádali.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Alternativa pro Německo se po ostré kritice omluvila za rasistické omalovánky

Ostrou kritiku si vysloužila pravicově populistická strana Alternativa pro Německo (AfD) za dětské omalovánky, které její členové rozdávali na akci v porýnském Krefeldu. Sešit totiž neobsahoval obrázky pohádkových postaviček, ale kresby, které jsou podle kritiků rasistické, xenofobní a plné stereotypů. Případem se zabývá i policie, informoval list Westdeutsche Zeitung. AfD kritiku nejdříve odmítla, ve středu se ale za vytištění omalovánek omluvila a jejich rozdávání označila za "organizační chybu".

V sešitu s názvem "Nordrhein-Westfalen zum Ausmalen" (Severní Porýní-Vestfálsko k vymalování) je například obrázek lidí v autech s tureckými vlajkami a zbraněmi v rukou. Na další straně jsou nakreslení lidé s kostí v kudrnatých vlasech, kteří se koupou v bazénu, od něhož prchají mladé dívky. Na obrázku je ve vodě také zcela zahalená žena či ruka s nožem. Omalovánky rozdávala minulý týden na své akci v Krefeldu frakce AfD ze zemského parlamentu nejlidnatější německé země, Severního Porýní-Vestfálska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy