České fotografie v ulicích Moskvy

ČTK, Hej
4. 4. 2006 14:30
Moskva - Čeští fotografové Jan Saudek a Ivan Pinkava vystavují na Fotobienále v Moskvě.

Projekt Fotobienále zahrnuje více než stovku výstav a zaplnil tak téměř všechny známé galerie, výstavní síně a kluby v ruské metropoli. Fotografie visí v Moskvě nejen v galeriích, ale například i na stěnách mezi butiky nákupního centra GUM na Rudém náměstí nebo v rockovém klubu Na Brestské. 

Svůj pohled na svět přes hledáček objektivu představují klasici světové fotografie i umělci, kteří hledají nové formy fotoartu. Třemi hlavními tématy letošního ročníku jsou cestování, pokušení a konflikt.

Fotografie Ivana Pinkavy
Fotografie Ivana Pinkavy | Foto: Aktuálně.cz

Retrospektiva Jana Saudka vzbuzuje u návštěvníků velký zájem. V Moskvě jsou zastoupeny hlavně jeho černobílé a barevně kolorované fotografie nahých těl z 60. let minulého století.

Výstava dalšího Čecha Ivana Pinkavy  patří podle organizátorů k tomu nejlepšímu, co je na Fotobienále k vidění.

Přehlídka ale neprezentuje jen umělecké fotografie. V Galerii Zuraba Cereteliho jsou zastoupeny reportážní snímky. Od klasika válečné fotografie Jamese Nachtwaye jsou k vidění obrázky ze Somálska, Bosny i čečenského Grozného.

Z cyklu Workers
Z cyklu Workers | Foto: S. Salgado

Američan James Hill, který přispívá do časopisů Time, Newsweek či National Geographic, je zastoupen fotografiemi ze severoosetského Beslanu. Černobílé snímky Sebastiana Salgada z Brazílie zase zachycují nejrůznější obory lidské činnosti.

Tradičně silně jsou v Moskvě zastoupeni Francouzi, k vidění jsou například umělecké záběry Bettiny Rheimsové, která přispívá do módních časopisů. Letošní ročník ale ukazuje i novou vlnu čínské fotografie či holandské fotografy.

Moskevské Fotobienále, které potrvá do poloviny května, se nese v duchu oslav desátého výročí Moskevského domu fotografie. Při jeho otevírání v roce 1996 se konal první měsíc mezinárodních výstav Fotobienále.  

 

Právě se děje

před 20 minutami

V nominaci osmnáctky jsou Jiříček a Svozil, do USA poletí i dva náhradníci

Celkem 27 hokejistů je v nominaci reprezentační osmnáctky na mistrovství světa, které uspořádají od 26. dubna do 6. května americká města Frisco a Plano. Ve výběru kouče Jakuba Petra jsou tři brankáři, osm obránců a 16 útočníků, nechybí zadáci David Jiříček se Stanislavem Svozilem či kvarteto krajánků z Finska a Švýcarska. Trenéři berou do zámoří i s ohledem na zdravotní rizika dva hráče navíc jako náhradníky.

Širší nominace českých hokejistů na MS hráčů do 18 let v USA:

Brankáři: Patrik Hamrla (Karlovy Vary), Tomáš Suchánek (Třinec), Oliver Šatný (Mladá Boleslav),

obránci: David Jiříček (Plzeň), David Moravec (Mladá Boleslav), Matěj Pinkas (Hradec Králové), Stanislav Svozil (Brno), Jakub Šedivý (Liberec), David Špaček (Litoměřice), Jiří Ticháček (Kladno), Tomáš Hamara (Tappara Tampere/Fin.),

útočníci: Petr Moravec, Lukáš Pajer, David Skuhrovec, Matyáš Šapovaliv (všichni Litoměřice), Jiří Kulich, Dominik Rymon (oba Karlovy Vary), Jakub Altrichter (Šumperk), Jakub Brabenec (Brno), Marcel Marcel (Plzeň), Matouš Menšík (Jihlava), Martin Ryšavý (Vítkovice), Šimon Slavíček (Slavia Praha), Gabriel Szturc (Mladá Boleslav), Jaroslav Chmelař (Jokerit Helsinky/Fin.), Jakub Kos (Ilves Tampere/Fin.), Šimon Marha (Ambri-Piotta/Švýc.).

před 25 minutami

Koncert Stinga ve Slavkově byl potřetí odložen

Pořadatelé museli už potřetí odložit koncert britského hudebníka Stinga ve Slavkově u Brna, znovu o rok. Nový termín je 31. července 2022, dosud se počítalo s letošním 25. červencem. Důvodem pro odklad je stejně jako loni pandemie koronaviru. Vstupenky zůstávají v platnosti, oznámila agentura Live Nation.

Mnohonásobný držitel ceny Grammy měl v zámecké zahradě zahrát už předloni. Na poslední chvíli koncert zrušil ze zdravotních důvodů. Kvůli pandemii nového typu koronaviru pak nevyšlo ani loňské vystoupení a fanoušci Stinga budou zklamaní také letos.

Slavkovská zámecká zahrada měla být jednou ze zastávek prodlouženého turné s programem My Songs. Jako předkapela měli vystoupit Vojtěch Dyk s B-Side Bandem a Lenka Nová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy