Cenzura v Íránu je absurdní, proškrtává staré eposy

Kultura ČTK Kultura, ČTK
15. 8. 2011 15:31
Kniha Chosrú a Širín je klenotem perské literatury. Nové vydání bude osekané
Ilustrace k eposu Chosrú a Širín.
Ilustrace k eposu Chosrú a Širín. | Foto: WikiCommons.org

Teherán - Íránské ministerstvo kultury chce cenzurovat slavný milostný epos perské literatury. Určité části knihy Chosrú a Šírín mají být po 831 letech od svého vzniku zakázány, oznámila tamní agentura Mehr.

"Ministerstvo nás vyzvalo, abychom určité pasáže vyškrtli," řekla Faríba Nabátíová z nakladatelství Pejdájš, které tento milostný epos už léta vydává.

Dramatický příběh lásky mezi Chosrúem a Šírín napsal v roce 1177 Nezámí Gandžaví a zveřejnil ho o tři roky později. Od té doby patří k nejslavnějším eposům perské literatury.

Nakladatelství chtělo změnit úpravu v osmém vydání, poslalo proto návrh ministerstvu ke schválení, vysvětlila Nabátíová. Byla prý šokována, když jí ministerstvo sdělilo, že některé pasáže díla musejí být cenzurovány. Mezi nimi mají být i věty jako "jít někam, kde můžeme být sami" nebo "držet se za ruce".

Od vítězství islámské revoluce v roce 1979 je v íránské literatuře zakázáno líčení tělesné blízkosti muže a ženy. Schvalování knih a filmů podléhá v Íránu ministerstvu kultury a islámskému vedení.

Nezámí Gandžaví (1141-1209) patří k nejvýznamnějším básníkům perské literatury. K jeho nejslavnějším dílům patří epos Lejla a Medžnún, jímž se údajně rockový zpěvák a kytarista Eric Clapton inspiroval ve svém světovém hitu Layla.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Hasiči řeší úhyn ryb v řece Moravě, žádné škodliviny ve vodě neobjevili

Hasiči v sobotu dopoledne vyjeli do Uherského Hradiště kvůli úhynu ryb v řece Moravě. Jde o území od mostu spojujícího Uherské Hradiště se Starým Městem po místní část Štěpnice. V řece se vyskytuje blíže neurčený počet ryb různých velikostí a druhů, sdělil mluvčí hasičů Roman Žemlička. Testy podle něj vyloučily škodliviny ve vodním toku.

"Na místě byl zástupce životního prostředí a státního podniku Povodí Moravy. Na místě byly provedeny testy, které potvrdily normální obsah kyslíku a vyloučily škodliviny ve vodním toku," uvedl Žemlička.

Podobný úhyn ryb, zejména pstruhů, zaměstnal hasiče také na Prostřední Bečvě na Vsetínsku tento pátek. Domnívají se, že důvodem by mohla být zvýšená teplota vody. Výsledky testů budou známy až později.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Na D1 na Benešovsku zkomplikovaly provoz dvě hromadné nehody, tvoří se kolony

Na dálnici D1 na Benešovsku v sobotu zkomplikovaly provoz dvě hromadné nehody, které se staly kolem 29. kilometru ve směru na Prahu. Obešly se bez vážných následků, dálnice je průjezdná, ale tvoří se kolony, řekla policejní mluvčí Michaela Richterová.

Podle prvotních informací jde o dvě nehody zhruba po čtyřech autech. "Jsou to všechno ťukance, není tam žádné zranění, maximálně nějaké lehčí. Dálnice není uzavřená, ale samozřejmě se tvoří kolony. Provoz je tam komplikovaný," uvedla mluvčí kolem 12:30.

Zdroj: ČTK
Další zprávy