Bulhaři brojí proti tureckému záchodu. Černý se omluvil

Kultura Kultura, Red Kul
13. 1. 2009 21:21
Plastiku Entropa nedělali umělci ze všech zemí EU

21:20 - Bulhaři žádají stažení kontroverzní instalace

Praha- České vládě se možná s dílem Entropa, které má od čtvrtka oficiálně zdobit sídlo Rady EU v Bruselu, vskutku podaří "osladit to" starému kontinentu. Ale asi víc, než očekávala.

Proti skládačce Evropy, která ztvárňuje klišé panující o jednotlivých členských zemí, už protestuje Bulharsko - stálému zastoupení při EU vadí, že na mapě jejich země je turecký záchod. K podobnému diplomatickému kroku se prý chystá i Německo.

Bulharsko už podle některých zdrojů oficiálně požádalo o stažení díla, jehož autorem je nekonvenční Čech David Černý a na jehož financování se podílel český stát.

Podle původního záměru projekt Entropa měli spoluvytvářet umělci z jednotlivých zemí Evropské unie. Během úterý ovšem agentura ČTK jejich existenci zpochybnila.

A vicepremiér pro evropské záležitosti Alexandr Vondra Lidovým novinám posléze řekl, že mu výtvarník v pondělí po telefonu sdělil , že se ukázalo technicky nemožné, aby se na ní podílelo tolik lidí.

Čtěte také:
Česko v Bruselu hrdě odhaluje Evropě, že je plná klišé
Černého viselec zburcoval v USA policii a hasiče

Černý - kterému omáhali Krištof Kintera a Tomáš Pospiszyl - se už společně s několika spolupracovníky vládě omluvil. "Groteskní nadsázka a mystifikace patří ke znakům české kultury a vytváření falešných identit je jednou ze strategií současného umění," citovala ČTK z jeho prohlášení.

Nepříjemná situace

Vicepremiér Vondra přiznal, že taková autorská změna staví českou vládu do nepříjemné situace. Česko si totiž "krylo záda" právě tím, že se na díle podílí umělec zastupující vždy svůj stát, a tudíž projdou i kontroverznější části.

"Poskytli jsme prostor svobodnému uměleckému vyjádření a jako na takové se musí na Entropu pohlížet. Kdybych ale věděl, že je to jinak, než jsme si mysleli rok a půl, nedovolil bych to," dodal Vondra.

Černého vybrala česká vláda ze dvou oslovených umělců. V počátku podpořila jeho projekt, peníze na jeho uskutečnění si ale musel sehnat sám. Vláda zaplatila také pronájem budovy na půl roku, sumu 50 tisíc eur.

Sochaři, jenž si zakládá na pověsti provokatéra a rebela, se tak povedlo napálit mnohá zahraniční i domácí média, deník Aktuálně.cz nevyjímaje.

Foto: David Černý's web site

Navzdory tomu ovšem pořád platí to, co napsal deník Aktuálně už v pondělí. Tedy, že Entropa je svými nápady vtipná a rozhodně je lepší, než kdyby v hale vyhrávala unijním zaměstnancům k odchodu z práce Moravanka.

Ale také to, že na objednávku vlády se dá dívat ze dvou stran. Nejenže hodlala rozhýbat Evropu, ale zároveň chtěla od výtvarníka dostat sympaticky rebelské alibi k heslu Evropě to osladíme, a doufala, že slovo kontroverzní, často používané v souvislosti s Českem, rázem dostane hravější konotace.

Přesně, jak hned napsal list Financial Times Deutschland: předsednictví se ujala země, kde humor a vzdorovitost patří k národním vlastnostem.

Foto: Reuters

Výtvarník, který (aspoň podle svých kritiků) zná meze administrativně schváleného pošklebování, přitom dostal od vlády na oplátku oficiální razítko provokatéra, dokonce s celoevropskou působností.

Respektive, jak jsme se domnívali, chtěl ho dostat. Podle nového vývoje to vypadá, že se mu povedl dobrý vtip, a vláda se poučila, že i zdánlivě státotvorný umělec může pěkně zatnout.

Nakonec jsme Evropě ještě důsledněji předvedli, co znamená to svobodomyslné umění, dokonce i ona vzdorovitost - ale asi z toho má vláda menší radost, než kdyby ten turecký záchod skutečně namalovala bulharská umělknyně.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Hoffenheim smetl Kolín pěti góly, ale zranil se Kadeřábek

Fotbalisté Hoffenheimu v dnešní předehrávce osmého kola německé ligy rozstříleli 5:0 Kolín nad Rýnem. V dresu vítězů kvůli zranění zápas nedohrál český obránce Pavel Kadeřábek.

Devětadvacetiletý reprezentant nejprve rozjel akci, po které v 31. minutě Ihlas Bebou otevřel skóre, vzápětí ale musel střídat. Kadeřábek fauloval Kingsleyho Ehizibuea, jenž mu nepříjemně spadl na pravou nohu.

Bebou poté ve 49. minutě přidal druhý zásah a na 3:0 zvýšil o dvě minuty později Christoph Baumgartner. V závěru debakl dokonali Dennis Geiger a Stefan Posch. Hoffenheim se díky výhře posunul na osmé místo, Kolín je sedmý.

Německá fotbalová liga - 8. kolo:

Hoffenheim - Kolín nad Rýnem 5:0 (31. a 49. Bebou, 51. Baumgartner, 74. Geiger, 87. Posch).

Tabulka:

1. Bayern Mnichov 7 5 1 1 24:7 16
2. Leverkusen 7 5 1 1 20:7 16
3. Dortmund 7 5 0 2 19:13 15
4. Freiburg 7 4 3 0 11:5 15
5. Wolfsburg 7 4 1 2 9:8 13
6. Union Berlín 7 3 3 1 10:9 12
7. Kolín nad Rýnem 8 3 3 2 13:14 12
8. Hoffenheim 8 3 2 3 17:11 11
9. Lipsko 7 3 1 3 15:7 10
10. Mohuč 7 3 1 3 7:5 10
11. Mönchengladbach 7 3 1 3 9:10 10
12. Stuttgart 7 2 2 3 12:13 8
13. Eintracht Frankfurt 7 1 5 1 8:10 8
14. Hertha Berlín 7 2 0 5 8:20 6
15. Augsburg 7 1 2 4 3:13 5
16. Bielefeld 7 0 4 3 3:10 4
17. Bochum 7 1 1 5 4:16 4
18. Fürth 7 0 1 6 5:19 1
Aktualizováno před 2 hodinami

Další dodavatel energií končí. Po Bohemia Energy oznámili konec i A-PLUS a Kolibřík

Po Bohemia Energy končí v Česku s dodávkami elektřiny a plynu další dodavatelé. V pátek konec dodávek elektřiny a plynu oznámil Kolibřík energie s 28 000 klienty, ve čtvrtek se rozhodla ukončit dodávky plynu firma A-PLUS Energie se 150 odběrnými místy. Vyplývá to z oznámení společností a informací na webu Operátora trhu s elektřinou (OTE). Kolibřík energie dnes oznámila pozbytí možnosti dodávat elektřinu a plyn od úterý 19. října. Dodávky plynu od společnosti A-PLUS se zastaví od pátku 22. října. Zákazníci firem bez energií nezůstanou, dodávky jim zajistí takzvaný dodavatel poslední instance.

Kolibřík energie jako důvod ukončení činnosti uvedla stávající energetickou krizi v Evropě, kterou symbolizuje raketový růst cen. Krize je pro firmu extrémně složitá. "Kolibřík energie byl založen coby komunitní projekt, který preferuje společenskou odpovědnost nad ziskem. Za stávající situace na energetických trzích nejsme schopni zajistit dodávky elektřiny a plynu za sjednaných podmínek," uvedla firma ne webu.

Ve středu oznámila rozhodnutí o ukončení dodávek plynu a elektřiny zákazníkům skupina Bohemia Energy, která je největším uskupením alternativních dodavatelů energií v Česku se zhruba 900 000 odběrných míst.

Zdroj: Ekonomika
Aktualizováno před 3 hodinami

V Libanonu zatkli v souvislosti se čtvrteční střelbou v Bejrútu 19 lidí

V Libanonu pozatýkali v souvislosti se čtvrteční střelbou v Bejrútu 19 lidí. Informovala o tom v pátek tamní média. Čtvrteční násilí si vyžádalo životy sedmi lidí a desítky zraněných. Dnes se v zemi neotevřely školy, banky ani vládní budovy, držel se smutek a konaly se pohřby obětí.

V části hlavního města, které ve čtvrtek připomínalo válečnou zónu, na bezpečnost dohlíželi vojáci.

Násilnosti v Bejrútu propukly ve čtvrtek při protestu svolaném šíitskými hnutími Hizballáh a Amal, která požadují odvolání soudce Tárika Bitára, jenž vyšetřuje loňskou ničivou explozi v bejrútském přístavu. Výbuch téměř tří tisíc tun špatně uskladněného dusičnanu amonného zabil přes 200 lidí a více než 6000 dalších zranil. Mnozí Libanonci explozi považují za další důsledek nedbalosti a korupce mezi vysokými politiky. Hizballáh a Amal soudce Bitára viní z podjatosti.

Mnozí z účastníků čtvrtečního protestu byli ozbrojeni. Kdo začal střílet, není jasné. Konfrontace nicméně vyústila v několik hodin trvající přestřelky v místě, které bylo za občanské války v letech 1975 až 1990 frontovou linií oddělující muslimské a křesťanské části Bejrútu. Čtvrteční události mnohým konflikt připomněly a představují další ránu pro zemi, která se již několik let potýká s devastující ekonomickou krizí provázenou hyperinflací, rostoucí chudobou a nezaměstnaností i častými výpadky proudu.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Do Maďarska dorazilo 50 českých policistů, kteří budou pomáhat hlídat hranice

Do Budapešti v pátek dorazilo 50 českých policistů, kteří mají pomáhat s ochranou vnější hranice schengenského prostoru na maďarsko-srbské hranici. Informovala o tom tisková agentura MTI. Česká policie na Twitteru upřesnila, že kontingent bude dva měsíce působit v okolí města Szeged.

"Čeští policisté naposledy pomáhali s ostrahou hranice v Maďarsku před šesti lety," poznamenala česká policie na svém twitterovém účtu.

Současné nasazení padesáti českých policistů v Maďarsku schválila na konci září vláda. O možnosti personální pomoci v podobě vojáků či policistů hovořil premiér Andrej Babiš při nedávné návštěvě Maďarska, krátce před českými parlamentními volbami. Náklady na misi činí zhruba 50 milionů korun.

Zástupce maďarského policejního šéfa Zoltán János Kuczik dnes při uvítání českých policistů mluvil o rostoucím migračním tlaku, který označil za "vážnou hrozbu pro Evropu."

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Tělo oběti z německých povodní se našlo v 300 kilometrů vzdáleném nizozemském Rotterdamu

Tělo ženy pohřešované po dramatických záplavách, které zasáhly západ Německa v červenci, bylo nyní nalezeno až v nizozemském přístavním městě Rotterdam, více než 300 kilometrů po proudu řek Ahr a Rýn. Informovala o tom dnes německá policie.

Tělo se našlo už před několika týdny, řekl agentuře AFP policejní mluvčí. Identifikaci oběti podle něj umožnila analýza DNA. Oběť patrně strhla rozvodněná řeka Ahr, která je přítokem Rýna. Jeho proud tělo pravděpodobně donesl až do ústí veletoku do Severního moře v Rotterdamu, který je největším evropským přístavem.

Záplavy v německých spolkových zemích Porýní-Falc a Severní Porýní-Vestfálsko si vyžádaly 182 mrtvých. Dva lidé jsou nadále nezvěstní.

Zdroj: ČTK
Další zprávy