Bulhaři brojí proti tureckému záchodu. Černý se omluvil

Kultura Kultura, Red Kul
13. 1. 2009 21:21
Plastiku Entropa nedělali umělci ze všech zemí EU

21:20 - Bulhaři žádají stažení kontroverzní instalace

Praha- České vládě se možná s dílem Entropa, které má od čtvrtka oficiálně zdobit sídlo Rady EU v Bruselu, vskutku podaří "osladit to" starému kontinentu. Ale asi víc, než očekávala.

Proti skládačce Evropy, která ztvárňuje klišé panující o jednotlivých členských zemí, už protestuje Bulharsko - stálému zastoupení při EU vadí, že na mapě jejich země je turecký záchod. K podobnému diplomatickému kroku se prý chystá i Německo.

Bulharsko už podle některých zdrojů oficiálně požádalo o stažení díla, jehož autorem je nekonvenční Čech David Černý a na jehož financování se podílel český stát.

Podle původního záměru projekt Entropa měli spoluvytvářet umělci z jednotlivých zemí Evropské unie. Během úterý ovšem agentura ČTK jejich existenci zpochybnila.

A vicepremiér pro evropské záležitosti Alexandr Vondra Lidovým novinám posléze řekl, že mu výtvarník v pondělí po telefonu sdělil , že se ukázalo technicky nemožné, aby se na ní podílelo tolik lidí.

Čtěte také:
Česko v Bruselu hrdě odhaluje Evropě, že je plná klišé
Černého viselec zburcoval v USA policii a hasiče

Černý - kterému omáhali Krištof Kintera a Tomáš Pospiszyl - se už společně s několika spolupracovníky vládě omluvil. "Groteskní nadsázka a mystifikace patří ke znakům české kultury a vytváření falešných identit je jednou ze strategií současného umění," citovala ČTK z jeho prohlášení.

Nepříjemná situace

Vicepremiér Vondra přiznal, že taková autorská změna staví českou vládu do nepříjemné situace. Česko si totiž "krylo záda" právě tím, že se na díle podílí umělec zastupující vždy svůj stát, a tudíž projdou i kontroverznější části.

"Poskytli jsme prostor svobodnému uměleckému vyjádření a jako na takové se musí na Entropu pohlížet. Kdybych ale věděl, že je to jinak, než jsme si mysleli rok a půl, nedovolil bych to," dodal Vondra.

Černého vybrala česká vláda ze dvou oslovených umělců. V počátku podpořila jeho projekt, peníze na jeho uskutečnění si ale musel sehnat sám. Vláda zaplatila také pronájem budovy na půl roku, sumu 50 tisíc eur.

Sochaři, jenž si zakládá na pověsti provokatéra a rebela, se tak povedlo napálit mnohá zahraniční i domácí média, deník Aktuálně.cz nevyjímaje.

Foto: David Černý's web site

Navzdory tomu ovšem pořád platí to, co napsal deník Aktuálně už v pondělí. Tedy, že Entropa je svými nápady vtipná a rozhodně je lepší, než kdyby v hale vyhrávala unijním zaměstnancům k odchodu z práce Moravanka.

Ale také to, že na objednávku vlády se dá dívat ze dvou stran. Nejenže hodlala rozhýbat Evropu, ale zároveň chtěla od výtvarníka dostat sympaticky rebelské alibi k heslu Evropě to osladíme, a doufala, že slovo kontroverzní, často používané v souvislosti s Českem, rázem dostane hravější konotace.

Přesně, jak hned napsal list Financial Times Deutschland: předsednictví se ujala země, kde humor a vzdorovitost patří k národním vlastnostem.

Foto: Reuters

Výtvarník, který (aspoň podle svých kritiků) zná meze administrativně schváleného pošklebování, přitom dostal od vlády na oplátku oficiální razítko provokatéra, dokonce s celoevropskou působností.

Respektive, jak jsme se domnívali, chtěl ho dostat. Podle nového vývoje to vypadá, že se mu povedl dobrý vtip, a vláda se poučila, že i zdánlivě státotvorný umělec může pěkně zatnout.

Nakonec jsme Evropě ještě důsledněji předvedli, co znamená to svobodomyslné umění, dokonce i ona vzdorovitost - ale asi z toho má vláda menší radost, než kdyby ten turecký záchod skutečně namalovala bulharská umělknyně.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Festival Malá inventura začal udílením cen České divadelní DNA

Asociace nezávislých divadel Českých republiky, režisér Jakub Čermák za inscenaci souboru Depresivní děti touží po penězích a Divadlo X10 se stali držiteli cen Česká divadelní DNA za mimořádný počin na poli nového divadla. Ocenění za dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla získal časopis Svět a divadlo, cenu za podporu a prezentaci české kultury v zahraničí obdržela předsedkyně občanského sdružení Tanec Praha Yvona Kreuzmannová. Předáním cen ve čtvrtek večer v pražském divadle Studio Hrdinů začal 18. ročník festivalu Malá inventura. Ten na více než 20 místech v Praze nabídne pět desítek inscenací, potrvá 10 dnů.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Irský premiér Leo Varadkar podal demisi

Irský premiér Leo Varadkar ve čtvrtek podal demisi. V čele vlády nicméně zůstane do doby, než se podaří zvolit jeho nástupce. V Irsku se na počátku února konaly předčasné parlamentní volby. Tři velké strany získaly zhruba stejný počet mandátů a cesta k vytvoření nové vlády je vzhledem k jejich vzájemné nevraživosti složitá. Kvůli rozložení sil není vyloučené ani to, že se budou konat další předčasné volby.

Poslanci takzvaného Dáilu, tedy dolní komory irského parlamentu, se ve čtvrtek sešli na ustavující schůzi. Podle očekávání se žádné ze tří velkých stran nepodařilo získat dostatek hlasů, aby byl její kandidát zvolen novým premiérem.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Tesla může vykácet část lesa na pozemku pro továrnu u Berlína, rozhodl soud

Americký výrobce elektromobilů Tesla může pokračovat v kácení lesa na pozemku nedaleko Berlína, kde chce vybudovat první továrnu v Evropě. Rozhodl o tom dnes berlínský vrchní správní soud, který zamítl stížnosti dvou ekologických organizací. Proti rozhodnutí se nelze odvolat, informovala agentura DPA.

Přípravu pozemku na výstavbu továrny v braniborské obci Grünheide, která leží několik kilometrů jihovýchodně od německé metropole, pozastavil vrchní správní soud v pondělí, aby mohl posoudit stížnosti ochránců přírody. Dnes rozhodl, že americká firma splnila všechny zákonné požadavky nutné ke kácení lesa. Před začátkem vegetačního období hodlá Tesla vykácet borovicový les na rozloze 90 hektarů.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 6 hodinami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
Další zprávy