Biblické příběhy ožijí v Art Factory

MaM
22. 11. 2005 11:15
Praha - V Gallery Art Factory se dnes uskuteční vernisáž výstavy Blanky Jakubčíkové "Od Krista k Ježíši" aneb "The (un)Happy Family".

Výtvarnice představí novou kolekci tzv. "kresbomaleb", vytvořených akrylem a měkkou tužkou na karton formátu 150 x 270 cm. Výstava, která navazuje na úspěšný cyklus "Imitatio Christi" a "Zázrak", potrvá do 20. ledna. Vernisáž zahájí Roman Musil společně s básnickým doprovodem  Miroslava Kovaříka.

V nejnovější sérii velkoformátových kreseb výtvarnice fabuluje biblické příběhy Nového Zákona s jejich ústřední postavou, Kristem. Historiky odmítaný přístup domýšlení, označovaný jako "co by se v dějinách stalo, kdyby", slouží autorce pro vytváření vlastních, bezprecedentních vizí a příběhů, překračujících literární i archeologickou tradici.
Jedná se o ucelený suverénní koncept, který se odvolává na romantickou tradici.

Blanka Jakubčíková začíná na české výtvarné scéně patřit k nepřehlédnutelným mladým autorkám, jejichž tvorba se s provokativní úderností zapojuje do ožehavých společenských diskurzů. Výtvarné zkušenosti po absolutoriu na fakultě architektury VUT a fakultě výtvarných umění v Brně získávala jako asistentka ateliéru kresby Václava Stratila a také na tvůrčí stáži v centru Egona Schieleho v Českém Krumlově. Nyní již několik let působí v Praze, kde se velmi aktivně věnuje umění, maluje obrazy a píše básně, které odráží metaforický svět její výtvarné práce.

Ve svém díle se dotýká tabuizovaných témat, mnohdy zakotvených v křesťanské tradici. Ty však s důmyslnou rafinovaností odhaluje, aby z nich nakonec vytvořila společenskou aktualitu. Její obrazové a kresebné cykly, často doprovázené téměř reklamními slogany, nepostrádají ironii, sarkasmus, absurditu ani humor a zároveň vypovídají o značném literárním a kulturně historickém přehledu autorky.

Barevné cyklické kresby této brněnské rodačky mají podobu komiksové výpovědi na pokračování a díky své plakátové transparentnosti si snadno hledají svého adresáta.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 18 minutami

Na dálnici D5 za Prahou ve směru na Plzeň je nehoda, jezdí se jedním pruhem

Dálnici D5 za Prahou ve směru na Plzeň uzavřela v pondělí časně ráno téměř na dvě hodiny nehoda osobního vozidla a dodávky. Řidič osobního vozidla utrpěl těžká zranění, záchranáři ho převezli do nemocnice. Provoz jedním jízdním pruhem byl obnoven po šesté hodině ranní.

Zdroj: ČTK
Další zprávy