Biblické příběhy ožijí v Art Factory

MaM
22. 11. 2005 11:15
Praha - V Gallery Art Factory se dnes uskuteční vernisáž výstavy Blanky Jakubčíkové "Od Krista k Ježíši" aneb "The (un)Happy Family".

Výtvarnice představí novou kolekci tzv. "kresbomaleb", vytvořených akrylem a měkkou tužkou na karton formátu 150 x 270 cm. Výstava, která navazuje na úspěšný cyklus "Imitatio Christi" a "Zázrak", potrvá do 20. ledna. Vernisáž zahájí Roman Musil společně s básnickým doprovodem  Miroslava Kovaříka.

V nejnovější sérii velkoformátových kreseb výtvarnice fabuluje biblické příběhy Nového Zákona s jejich ústřední postavou, Kristem. Historiky odmítaný přístup domýšlení, označovaný jako "co by se v dějinách stalo, kdyby", slouží autorce pro vytváření vlastních, bezprecedentních vizí a příběhů, překračujících literární i archeologickou tradici.
Jedná se o ucelený suverénní koncept, který se odvolává na romantickou tradici.

Blanka Jakubčíková začíná na české výtvarné scéně patřit k nepřehlédnutelným mladým autorkám, jejichž tvorba se s provokativní úderností zapojuje do ožehavých společenských diskurzů. Výtvarné zkušenosti po absolutoriu na fakultě architektury VUT a fakultě výtvarných umění v Brně získávala jako asistentka ateliéru kresby Václava Stratila a také na tvůrčí stáži v centru Egona Schieleho v Českém Krumlově. Nyní již několik let působí v Praze, kde se velmi aktivně věnuje umění, maluje obrazy a píše básně, které odráží metaforický svět její výtvarné práce.

Ve svém díle se dotýká tabuizovaných témat, mnohdy zakotvených v křesťanské tradici. Ty však s důmyslnou rafinovaností odhaluje, aby z nich nakonec vytvořila společenskou aktualitu. Její obrazové a kresebné cykly, často doprovázené téměř reklamními slogany, nepostrádají ironii, sarkasmus, absurditu ani humor a zároveň vypovídají o značném literárním a kulturně historickém přehledu autorky.

Barevné cyklické kresby této brněnské rodačky mají podobu komiksové výpovědi na pokračování a díky své plakátové transparentnosti si snadno hledají svého adresáta.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Průmyslová výroba v Číně rostla nejpomaleji za 17 a půl roku

V srpnu stoupla průmyslová výroba v Číně v meziročním srovnání o 4,4 procenta, což byl nejpomalejší růst od února 2002. Zpráva, kterou v pondělí zveřejnil čínský statistický úřad, je dalším znamením, že ekonomika kvůli obchodní válce a slabé domácí poptávce slábne. Některé sektory naopak vykázaly zlepšení, jako produkce oceli a elektřiny. Analytici však dodávají, že celkově byl růst slabší kvůli výrobním omezením před oslavami 70. let od vzniku Čínské lidové republiky, které se uskuteční 1. října.

Zdroj: ČTK
před 18 minutami

V 75 letech zemřel hudebník a producent Ric Ocasek, manžel první české topmodelky

Americký rockový hudebník a producent byl v neděli nalezen mrtvý ve svém bytě na Manhattanu, uvedla dnes agentura AP s odvoláním na newyorskou policii. Policisté na místě nezjistili žádné známky cizího zavinění, příčinu smrti nyní určí soudní lékař. Ocasekovi, zpěvákovi legendární rockové kapely The Cars a manželovi první topmodelky českého původu Pavlíny Pořízkové, bylo 75 let.

Zdroj: ČTK
před 36 minutami
Další zprávy