Biblické příběhy ožijí v Art Factory

MaM
22. 11. 2005 11:15
Praha - V Gallery Art Factory se dnes uskuteční vernisáž výstavy Blanky Jakubčíkové "Od Krista k Ježíši" aneb "The (un)Happy Family".

Výtvarnice představí novou kolekci tzv. "kresbomaleb", vytvořených akrylem a měkkou tužkou na karton formátu 150 x 270 cm. Výstava, která navazuje na úspěšný cyklus "Imitatio Christi" a "Zázrak", potrvá do 20. ledna. Vernisáž zahájí Roman Musil společně s básnickým doprovodem  Miroslava Kovaříka.

V nejnovější sérii velkoformátových kreseb výtvarnice fabuluje biblické příběhy Nového Zákona s jejich ústřední postavou, Kristem. Historiky odmítaný přístup domýšlení, označovaný jako "co by se v dějinách stalo, kdyby", slouží autorce pro vytváření vlastních, bezprecedentních vizí a příběhů, překračujících literární i archeologickou tradici.
Jedná se o ucelený suverénní koncept, který se odvolává na romantickou tradici.

Blanka Jakubčíková začíná na české výtvarné scéně patřit k nepřehlédnutelným mladým autorkám, jejichž tvorba se s provokativní úderností zapojuje do ožehavých společenských diskurzů. Výtvarné zkušenosti po absolutoriu na fakultě architektury VUT a fakultě výtvarných umění v Brně získávala jako asistentka ateliéru kresby Václava Stratila a také na tvůrčí stáži v centru Egona Schieleho v Českém Krumlově. Nyní již několik let působí v Praze, kde se velmi aktivně věnuje umění, maluje obrazy a píše básně, které odráží metaforický svět její výtvarné práce.

Ve svém díle se dotýká tabuizovaných témat, mnohdy zakotvených v křesťanské tradici. Ty však s důmyslnou rafinovaností odhaluje, aby z nich nakonec vytvořila společenskou aktualitu. Její obrazové a kresebné cykly, často doprovázené téměř reklamními slogany, nepostrádají ironii, sarkasmus, absurditu ani humor a zároveň vypovídají o značném literárním a kulturně historickém přehledu autorky.

Barevné cyklické kresby této brněnské rodačky mají podobu komiksové výpovědi na pokračování a díky své plakátové transparentnosti si snadno hledají svého adresáta.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 34 minutami

Protidrogová centrála odhalila prodej drog na darknetu, odběratelé byli z celého světa

Národní protidrogová centrála ve spolupráci s celníky a Českou poštou odkryla dva případy prodeje drog přes skrytou část internetu, takzvaný darknet. Drogy posílali pachatelé "ve velkém rozsahu" z území České republiky do celého světa. Na středeční tiskové konferenci to řekl ředitel Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych. Měsíčně podle něj rozeslali řádově kilogramy drog.

Policisté pachatele zadrželi při dvou operacích s krycím názvem Airbus a Komp. V prvním případě byla zatčena pětičlenná skupina osob ve věku 25 až 28 let, ve druhém jeden pachatel.

Zdroj: ČTK
Další zprávy