Abbé Libansky postavil v Praze nový Mariánský sloup

Kultura Kultura
17. 2. 2014 16:17
Výstava Princip Sauer připomíná dvojici anarchistů významných pro počátek první světové války. Gavrilo Princip zavraždil Franze Ferdinanda d´Este, Franta Sauer vedl dav ke svržení Mariánského sloupu.
Abbé Libansky: Princip Sauer.
Abbé Libansky: Princip Sauer. | Foto: Barbara Zeidler

Praha - Atentát na Franze Ferdinanda d´Este a stržení mariánského sloupu na Staroměstském náměstí – symboly příčin a následků první světové války. V roce 110. výročí začátku konfliktu si tyto dvě události vybral na svou výstavu umělec Abbé Libansky. Pro Rakouské kulturní fórum v Praze vytvořil repliku strženého mariánského sloupu v měřítku 1:1.

Název Princip Sauer – Příčina a následek odkazuje k ústředním hybatelům obou válečných událostí. V roce 1914 zastřelil bosenskosrbský student Gavrilo Princip následníka trůnu Rakouska-Uherska, čímž spustil krizi vedoucí až ke světové válce. O čtyři roky později pak v Praze dav vedený spisovatelem Frantou Sauerem strhl mariánský sloup, symbol stejně padlé říše Franze Ferdinanda.

Abbé Libansky
Abbé Libansky | Foto: Barbara Zeidler

Nečekanou aktuálnost získává výstava právě probíhající diskuzí o tom, zda je vhodné kopii sloupu (již hotovou) postavit na původní místo. Někteří v ní vidí přirozenou součást Staroměstského náměstí, jiní ale kritizují památku jako připomínku zejména náboženského útlaku ze strany monarchie.

Povalený mariánský sloup na Staroměstském náměstí. Manifestace za vznik ČSR v říjnu 1918.
Povalený mariánský sloup na Staroměstském náměstí. Manifestace za vznik ČSR v říjnu 1918. | Foto: ČTK

V Galerii RKF leží příčina a následek světové války hned vedle sebe – pětimetrová kopie části zničeného sloupu a 1914 sádrových kopií Browningu FN 1910, pistole, jejíž kulkou zemřel v Sarajevu Franz Ferdinand a jeho žena Žofie. Instalaci doplňuje hromada loveckých trofejí připomínajících velkou loveckou vášeň panovníka.

Rozpor leží mezi příčinou a následkem i oběma útočníky. Zatímco Gavrilo Princip je dnes v Srbsku považován za národního hrdinu, jméno spisovatele a anarchisty Franty Sauera zná málokdo. Rozporuplné postavy ukazuje v přilehlém přednáškovém sále řada dokumentů a fotografií.

Autorem výstavy je fotograf, grafik a landartista Abbé Libansky. Český rodák žije od osmdesátých let ve Vídni, kam ho komunistický režim v rámci Akce Asanace donutil odejít. Zejména ve svých landartových a site-specific projektech se vztahem mezi oběma zeměmi mnohokrát zabýval. Na česko-rakouské hranici v roce 2002 postavil dvě stě padesát bust prezidenta Beneše, při vstupu České republiky do Evropské unie zase u hranic vysázel záhon z dvou set lopat, kterými jdou Češi sebrat Rakušanům práci.

PRINCIP SAUER – Příčina a následek. Do 28. března 2014. Galerie Rakouského kulturního fóra. Jungmannovo náměstí 18, Praha 1. vstup volný.

 

Právě se děje

před 26 minutami

Novým francouzským premiérem se stal Jean Castex

Novým francouzským premiérem se stal Jean Castex. S odvoláním na Elysejský palác o tom v pátek informovala agentura AFP. Pětapadesátiletý Castex od dubna koordinoval uvolňování opatření, která francouzská vláda přijala v boji proti šíření koronaviru.

Zdroj: ČTK
Další zprávy