Noc divadel láká náctileté diváky. Chystá se úniková hra, cestování časem i focení s Jiřím Lábusem

Hana Slívová Hana Slívová
8. 11. 2017 14:08
Přes 500 akcí - představení, noční prohlídky, setkání s herci, divadelní dílny nebo performance - přichystal letošní, pátý ročník Noci divadel s podtitulem Forever Young. Podle pořadatelů se chce letos akce, která se uskuteční 18. listopadu, zaměřit na dospívající diváky. Vstup na Noc divadel je zdarma či za symbolické vstupné. Loni Noc divadel po celé republice navštívilo přes 50 tisíc lidí.
Loňská Noc divadel ve Stavovském divadle v Praze.
Loňská Noc divadel ve Stavovském divadle v Praze. | Foto: Noc divadel

Noci divadel se podle pořadatelů obvykle účastní i lidé, kteří běžně do divadel nechodí. "Tematicky jsme se letos zaměřili na mladší diváky, kteří si svou cestu k divadlu ještě hledají," vysvětluje Pavla Petrová z Institutu umění - Divadelního ústavu.

Zážitky má návštěvníkům přinést přes 500 netradičních akcí.

Východočeské divadlo Pardubice si pro návštěvníky připravilo program Divadlo naruby, kde se hercem může stát každý. Královéhradecké Divadlo Drak chystá dílny a workshopy pro děti. Jihočeské divadlo má na programu prohlídku zákulisí, kterou povedou členové činoherního souboru. Třinecké Kulturní centrum Trisia zase nabídne únikovou hru.

Jeviště Stavovského divadla rozsvítí velkolepá světelná show a v Národním divadle se budou dražit divadelní kostýmy. Městské divadlo Kladno nabízí scénické čtení hry amerického dramatika Richarda Dressera Rána pod pás, ostravské Divadlo Petra Bezruče uvádí již tradiční Noční audienci u Bezručů, letos s hercem Norbertem Lichým. Pražské Studio Ypsilon chystá fotokoutek s Jiřím Lábusem a v divadle ABC se bude v retro stylu cestovat časem do 60. let. 

V samotném pořadatelském Institutu umění v pražské Celetné ulici bude otevřené infocentrum. Odpoledne se tu uskuteční Punk Storytelling, což je interaktivní workshop spojující prohlídku budovy a divadelní příběhy.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Třináctku zadržených kvůli loňské smrti 39 Vietnamců, jejichž těla se našla v kontejneru u Londýna, obvinili

Třináct osob, které byly ve Francii zadrženy v souvislosti s loňskou smrtí 39 vietnamských migrantů, jejichž těla byla nalezena v Británii, bylo obviněno z organizovaného pašování lidí, napomáhání při vstupu na území a ze zločinného spolčení. Šest z nich bylo obviněno z neúmyslného zabití. Dvanáct ze zadržených je ve vazbě, poslední se nachází pod soudním dohledem. Informovala o tom dnes agentura AFP s odvoláním na soudní zdroj. Těla migrantů se našla loni v říjnu v chladírenském kontejneru nedaleko Londýna.

Obvinění jsou převážně Vietnamci a Francouzi. Zadrženi byli v úterý na různých místech v okolí Paříže. Ve stejnou dobu zatkla policie v Belgii v souvislosti se smrtí vietnamských migrantů dalších 13 lidí. Mezinárodní operaci koordinovala agentura EU pro justiční spolupráci Eurojust a policejní agentura Europol.

Loni 23. října byla v chladírenském kontejneru v průmyslové zóně na východ od Londýna objevena těla 31 mužů a osmi žen, dvěma z obětí bylo pouhých 15 let.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policie pokračuje na Mělnicku v pátrání po čtyřměsíčním chlapci

Policie pokračuje v pátrání po čtyřměsíčním chlapci, který se v pátek večer ztratil své matce i s kočárkem v zámeckém parku v Hoříně na Mělnicku. Policie nemá nové poznatky, řekla policejní mluvčí Eva Hašlová. Chlapec má světlé vlasy a modré oči. Na sobě měl modré tričko s krátkým rukávem a teplé zelené dupačky na ramínka. Byl v šedém kočárku s černou spodní částí a hnědou rukojetí. Na místo dnes dorazí poříční oddíl policie, který bude prohledávat okolní řeky. V blízkosti parku je soutok Labe a Vltavy. Policie chce na místě využít i dron.

"Do současné chvíle nemáme žádné nové poznatky a i dnes budeme pokračovat v pátrací akci po pohřešovaném miminku," řekla Hašlová. V pátek se do pátrací akce zapojily desítky policistů, hasiči, ale i vrtulník s termovizí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy