Matisyaha vyškrtli z festivalu. Nepodporuje totiž Palestinu

David Kořínek
18. 8. 2015 9:18
Zpěvák Matisyahu na letošním ročníku španělského festivalu Rototom Sunsplash nevystoupí. Organizátoři jeho koncert zrušili kvůli hudebníkově údajnému špatnému vztahu k Palestině.
Matisyahu
Matisyahu | Foto: Wikimedia Commons/maxim303

Valencie – Americký reggae zpěvák s židovskými kořeny nevystoupí na hudebním festivalu Rototom Sunsplash kvůli svým politickým názorům. 

Pořadatelé Matisyaha vyškrtli z lineupu týdenního festivalu Rototom Sunsplash, který začne v pátek 22. srpna nedaleko Valencie, kvůli zpěvákově nesnášenlivosti k Palestině. Informoval o tom server Mashable.

"Rototom nesčetněkrát ukázal citlivost vůči Palestině, jejím občanům a obsazení jejího území ze strany Izraele. A to zejména vedením řady debat na sociálním fóru, poskytováním prostoru pro hlas propalestinských organizací, aktivistů a iniciativ, které usilují o dialog s Izraelem a mírové soužití mezi těmito dvěma národy,“ napsali na oficiální facebookový profil události organizátoři festivalu.

Ředitel festivalu Filippo Giunta podle Europa Press už ve čtvrtek vyzval zpěváka, aby jasně vyjádřil své názory na palestinskou otázku.

Matisyahu tak však neučinil. Organizátoři jej tak v programu nahradili jamajským umělcem vystupujícím pod jménem Etana.

Diskriminační a nespravedlivý krok

Krok organizátorů festivalu navázal na kampaň, kterou proti Matisyahuovi vede organizace Boycott, Divestment and Sanctions group (BDS). Ta hudebníka opakovaně označuje za stoupence Izraele a obvinila ho ze zpochybňování existence Palestiny.

Samotní organizátoři zrušení vystoupení vysvětlili v dalším facebookovém příspěvku, kde se odvolávali na aktuální téma festivalu, kterým je Peace Revolution (Mírová revoluce) a apel na řešení palestinské otázky.

Proti zrušení Matisyahuova koncertu se ostře ohradila Federace židovských komunit ve Španělsku. Jednalo se podle ní o zbabělý, nespravedlivý a diskriminační krok.

Účast na španělském hudební festivalu zrušilo po kampani BDS dalších pět vystupujících, napsal Mashable  s odvoláním na španělský deník El Pais.

 

Právě se děje

před 1 minutou

Komerční banka má zablokovanou elektronickou identifikaci, řeší bezpečnostní incident

Správa základních registrů dočasně zablokovala Komerční bance poskytování služeb elektronické identifikace, tady takzvané digitální občanky. Banka měla službu spustit toto pondělí. Podle serveru Seznam Zprávy je důvodem blokace bezpečnostní incident, při kterém byla pravděpodobně zaměněna identita. Banka společně se SZR analyzuje příčiny problému.

"V průběhu předprodukčního testování jsme odhalili technický problém, který vedl k preventivnímu a dočasnému zastavení možnosti autentizace klientů Komerční banky," sdělil mluvčí banky Michal Teubner. Masivní testování všech scénářů je podle něj důležité pro identifikaci a odstranění chyb, které se mohou v rámci ostrého provozu objevit.

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

Vláda schválila rozdělení EU peněz mezi programy

Vláda dnes schválila rozdělení evropských dotací pro ČR v programovém období 2021 až 2027 mezi operační programy, a to přes odpor koaliční ČSSD. Na twitteru o tom informovala ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). podle ní rozhodnutí znamená méně peněz pro rodiny s dětmi, seniory, na rekvalifikace a sociální služby.

Z materiálu, který má ČTK k dispozici, vyplývá, že celkově by v letech 2021 až 2027 mělo být rozděleno mezi většinu operačních programů 18,8 miliardy eur (zhruba 488,5 miliardy korun). Přitom na operační program ministerstva práce a sociálních věcí je v návrhu vyčleněno 1,4 miliardy eur (36,4 miliardy korun). Podle portálu k evropským dotacím bylo v období 2014 až 2020 vyčleněno na operační program zaměstnanost 2,15 miliardy eur.

Zdroj: ČTK
Další zprávy