Matisyaha vyškrtli z festivalu. Nepodporuje totiž Palestinu

David Kořínek
18. 8. 2015 9:18
Zpěvák Matisyahu na letošním ročníku španělského festivalu Rototom Sunsplash nevystoupí. Organizátoři jeho koncert zrušili kvůli hudebníkově údajnému špatnému vztahu k Palestině.
Matisyahu
Matisyahu | Foto: Wikimedia Commons/maxim303

Valencie – Americký reggae zpěvák s židovskými kořeny nevystoupí na hudebním festivalu Rototom Sunsplash kvůli svým politickým názorům. 

Pořadatelé Matisyaha vyškrtli z lineupu týdenního festivalu Rototom Sunsplash, který začne v pátek 22. srpna nedaleko Valencie, kvůli zpěvákově nesnášenlivosti k Palestině. Informoval o tom server Mashable.

"Rototom nesčetněkrát ukázal citlivost vůči Palestině, jejím občanům a obsazení jejího území ze strany Izraele. A to zejména vedením řady debat na sociálním fóru, poskytováním prostoru pro hlas propalestinských organizací, aktivistů a iniciativ, které usilují o dialog s Izraelem a mírové soužití mezi těmito dvěma národy,“ napsali na oficiální facebookový profil události organizátoři festivalu.

Ředitel festivalu Filippo Giunta podle Europa Press už ve čtvrtek vyzval zpěváka, aby jasně vyjádřil své názory na palestinskou otázku.

Matisyahu tak však neučinil. Organizátoři jej tak v programu nahradili jamajským umělcem vystupujícím pod jménem Etana.

Diskriminační a nespravedlivý krok

Krok organizátorů festivalu navázal na kampaň, kterou proti Matisyahuovi vede organizace Boycott, Divestment and Sanctions group (BDS). Ta hudebníka opakovaně označuje za stoupence Izraele a obvinila ho ze zpochybňování existence Palestiny.

Samotní organizátoři zrušení vystoupení vysvětlili v dalším facebookovém příspěvku, kde se odvolávali na aktuální téma festivalu, kterým je Peace Revolution (Mírová revoluce) a apel na řešení palestinské otázky.

Proti zrušení Matisyahuova koncertu se ostře ohradila Federace židovských komunit ve Španělsku. Jednalo se podle ní o zbabělý, nespravedlivý a diskriminační krok.

Účast na španělském hudební festivalu zrušilo po kampani BDS dalších pět vystupujících, napsal Mashable  s odvoláním na španělský deník El Pais.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Clippers po přesunu série do své haly jasně porazili Utah a snížili na 1:2

Basketbalisté Los Angeles Clippers po přesunu série 2. kola play off NBA s Utahem do své haly vybojovali první vítězství. Ve Staples Centre vyhráli nad nejlepším týmem základní části přesvědčivě 132:106 a snížil stav na 1:2 na zápasy. Třicetibodovými výkony k tomu přispěli Kawhi Leonard (34) a Paul George (31). Čtvrtý duel je znovu v Los Angeles na programu v noci na úterý.

Play off NBA - 2. kolo:

Západní konference - 3. zápas:

LA Clippers - Utah 132:106, stav série 1:2.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Brazilští policisté zabili jednoho z nejhledanějších zločinců v zemi

Při policejní akci v Riu de Janeiru byl v sobotu zabit jeden z nejhledanějších brazilských zločinců. Wellington da Silva Braga známý jako Ecko byl zastřelen při návštěvě své ženy a dětí ve favele Tres Pontes, uvedla agentura DPA s odvoláním na informace brazilského zpravodajského serveru G1.

Braga byl považován za vůdce jedné z největších milicí ve státě Rio de Janeiro. Jeho gang O Bonde do Ecko kontroluje velkou část západní zóny Ria a oblast Baixada Fluminense, která sousedí s metropolí na severu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy