Spisovatelé Mornštajnová a Ajvaz do Číny neodletěli, institut jim zrušil pozvání

Daniel Konrád Daniel Konrád
5. 12. 2019 6:00
Nedlouho poté, co Čína zrušila pozvání několika českých orchestrů, teď důsledky diplomatického sporu mezi Pekingem a Prahou pocítili také spisovatelé. Začátkem minulého měsíce do Číny odcestovala malá literární delegace, v jejímž čele měli stát autoři Alena Mornštajnová a Michal Ajvaz. Oběma však bylo řečeno, že se jejich pozvání ruší.
Spisovatelé Alena Mornštajnová a Michal Ajvaz na plánovanou cestu do Číny neodletěli.
Spisovatelé Alena Mornštajnová a Michal Ajvaz na plánovanou cestu do Číny neodletěli. | Foto: ČTK

"Je to tak, akce byla zrušena z čínské strany," potvrzuje pro Aktuálně.cz Alena Mornštajnová, jejíhož letošního románu Tiché roky se v Česku prodalo už přes 55 tisíc výtisků. "Byl jsem skutečně pozván do Číny a ve stadiu, kdy jsem měl dojít pro vízum, jsem dostal omluvný dopis," přitakává Michal Ajvaz, který nedávno publikoval více než sedmisetstránkovou prózu Města.

Oba měli diskutovat na státním Pekingském pedagogickém institutu o tom, z čeho čerpají při psaní a jak literatura obecně pracuje s historií. Akci pořádalo Mezinárodní centrum spisovatelů, jež do Číny dlouhodobě zve romanopisce i literární vědce. Při institutu ho roku 2012 založil nositel Nobelovy ceny za literaturu a místopředseda Čínského svazu spisovatelů Mo Jen.

Institut na dotaz Aktuálně.cz, proč byla cesta zrušena, nereagoval. "Je pravda, že Pekingský pedagogický institut pozvání zrušil a že se tak stalo poté, co propukla roztržka mezi Prahou a Pekingem. Oficiálně to ale takhle nikdo nezdůvodnil," vysvětluje Stella Han, která pozvání zprostředkovala.

Čínská podnikatelka dlouhodobě žije v Česku, kde již zorganizovala několik kulturních akcí. Coby prezidentka Česko-čínské kulturní asociace například propůjčila byt na rohu pražského Karlova náměstí několika čínským autorům, kteří přijeli na rezidenční pobyt. Pár týdnů zde strávil třeba také do češtiny přeložený renomovaný literát Jü Chua.

Pro cestu plánovanou na přelom října a listopadu Stella Han vybrala Mornštajnovou a Ajvaze, jejichž díla ještě nebyla přeložena do čínštiny a které chtěla seznámit s tamními nakladateli.

Že by cestu mohl ovlivnit spor Prahy s Pekingem, nepředpokládala. Ajvaz se sice narodil v Praze, Mornštajnová však pochází z Valašského Meziříčí. Ani jeden nepíše politickou literaturu a oba vydávají v Brně - Ajvaz u nakladatelství Druhé město, Mornštajnová u Hostu.

"Samozřejmě nelze vyloučit, že pekingský institut dostal příkaz z vyšších pater, aby tam teď spisovatelé z Prahy nebo České republiky nejezdili. Stejně tak je ale možné, že žádné nařízení neexistovalo a představitelé institutu jednali na vlastní pěst," upozorňuje Stella Han, že pracovníci mohli zaregistrovat spor mezi Prahou a Pekingem, dostat strach z případných postihů, a tak pozvání raději zrušili. "Lidé se bojí zbytečně riskovat, a tak někdy jednají sami od sebe, aniž by jim to nařídil stát," dodává Stella Han.

Dramaturg Světa knihy Guillaume Basset.
Dramaturg Světa knihy Guillaume Basset. | Foto: Libor Fojtík

S tou nakonec z Česka odletěla jen zbylá část delegace, která mířila za jiným programem do měst Šen-čen a Ču-chaj. A nebyli v ní prozaici, nýbrž překladatelka z čínštiny Petra Martincová a francouzský básník žijící v Praze Guillaume Basset.

"Oficiálně mě představili ne jako někoho, kdo pracuje v Praze, nýbrž někoho, kdo působí ve střední Evropě," popisuje Basset, který je dramaturgem pražského veletrhu Svět knihy. Jeho nynější cestu do Číny nezkomplikovalo ani to, že na loňské plzeňské odnoži akce přivítal nejznámější současnou čínskou disidentku Liou Sia, vdovu po nositeli Nobelovy ceny míru Liou Siao-poovi.

Protože oficiální program v Pekingu byl zrušen, Basset i Martincová vystoupili jen na takzvaném Měsíci čtení, který ve městě Šen-čen už roky pořádá jihočínský knihkupecký řetězec.

Petra Martincová si vybavuje, že při čtení za jejími zády v průběhu diskuse blikal nápis o partnerství mezi Vídní a Šen-čenem. "V oficiálních projevech se hovořilo o partnerství se střední Evropou. Ale myslím, že jsme se nikdo nijak extra nehlídali a zakázané slovo Praha občas i padlo," líčí Martincová, podle níž se o zrušení účasti českých spisovatelů vtipkovalo v kuloárech. "Číňané jsou na takové turbulence v politických vztazích s jinými zeměmi zvyklí, takže to vnímají jako něco pomíjivého, otravné nutné zlo, které lze nejlépe přežít tak, že se mu společně vysmějeme," dodává.

K incidentu došlo zhruba půl roku poté, co pražský primátor zvolený za Piráty Zdeněk Hřib avizoval snahu upravit sesterskou smlouvu české metropole s Pekingem. Ta byla uzavřená za minulého vedení a obsahovala i bod, v němž Praha uznává jednotnou Čínu, což Hřib kritizoval. Po neochotě čínské strany dodatečně smlouvu pozměnit ji nové vedení Prahy v říjnu nakonec vypovědělo.

V kontextu roztržky, kterou řešila ministerstva zahraničí obou zemí, Číňané už koncem jara zrušili pozvání pro české orchestry PKF - Prague Philharmonia, Symfonický orchestr Českého rozhlasu a také Pražákovo kvarteto.

Literatury se však spor mezi Prahou a Pekingem až dosud nedotkl. Pouze předloni spisovatelka Radka Denemarková oznámila, že nebude přednášet o holokaustu na české ambasádě v Pekingu, kam byla původně pozvaná. V tomto případě se však zřejmě jednalo spíš o rozhodnutí evropské diplomacie než přímo Číňanů. "Přišlo mi pouze, že mou účast zrušili Němci. A to z důvodu, že jsem podepsala petici a postavila se proti vyjádření čtyř českých nejvyšších ústavních činitelů, kteří podlézali Číně," vysvětlila tehdy Denemarková.

Přestože už se řešily letenky, přišlo odmítnutí a postupně jsem se dozvěděla, ze důvodem je má kritika Číny, říká spisovatelka Radka Denemarková. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 9 minutami

Obcím loni přebytek hospodaření klesl, kraje vykázaly schodek

Obce loni hospodařily s přebytkem 19 miliard korun a hospodaření krajů vykázalo schodek pět miliard korun. Na internetu o tom informovalo ministerstvo financí. Předloni obce hospodařily s přebytkem 25,5 miliardy korun a kraje s přebytkem 5,8 miliardy korun. Celkově tak hospodaření územních rozpočtů včetně dobrovolných svazků obcí loni skončilo i přes dopady pandemie koronaviru s přebytkem 14 miliard korun, zatímco o rok dříve to bylo 31,7 miliardy korun.

Celkové příjmy územních rozpočtů loni vzrostly o 32,2 miliardy korun na 626,4 miliardy korun. Za růstem byly především transfery ze státního rozpočtu. Naopak daňové příjmy klesly o 18,6 miliardy korun na 301,6 miliardy korun.

Celkové výdaje územních rozpočtů loni stouply o 49,8 miliardy na 612,2 miliardy korun. Z toho běžné výdaje vzrostly o 38,1 miliardy na 476,6 miliardy korun. Kapitálové výdaje, tedy investice, stouply o 11,8 miliardy na 135,6 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
před 21 minutami

Výbuch u testovacího centra v Nizozemsku. Podle policie šlo zřejmě o útok

Exploze neznámé výbušniny ve středu ráno poškodila centrum pro testování na koronavirus v nizozemském městečku Bovenkarspel. Policie podle agentury Reuters hovoří o úmyslné akci a snaží se zjistit, co přesně výbuch způsobilo. Nikdo při něm nebyl zraněn, hlášena jsou pouze rozbitá okna.

"Zatím přesně nevíme, co vybuchlo, nejdříve to musí vyšetřit pyrotechnici," řekl policejní mluvčí Menno Hartenberg. Exploze obcí Bovenkarspel, která leží asi 55 kilometrů severně od Amsterodamu, otřásla těsně před sedmou ráno, když bylo ještě testovací středisko zavřené. Všechny dopolední odběrové termíny pak byly zrušeny.

Policie prostor uzavřela a domnívá se, že odběrové místo se stalo terčem útoku. "Tvrdíme, že něco takového se nestane jen tak náhodou," uvedl Hartenberg. Výbušninu podle něj "někdo musel umístit".

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

V únoru stoupl počet bankrotů firem i podnikatelů, ukázala studie

V únoru bylo v Česku vyhlášeno 64 bankrotů obchodních společností, o tři více než v lednu. Jejich počet byl tak nejvyšší od června minulého roku. Rovněž bylo vyhlášeno 530 bankrotů podnikatelů, o 24 více než v předchozím měsíci. Vyplývá to ze studie společnosti CRIF - Czech Credit Bureau.

Zároveň bylo podáno 73 návrhů na bankrot obchodních společností, o sedm více než v lednu, a 542 návrhů na bankrot podnikatelů. To bylo proti předchozímu měsíci o 95 více. V insolvenčním řízení bylo ke konci února 0,7 procenta celkového počtu registrovaných společností a 1,2 procenta registrovaných podnikatelů.

"Zajímavé je, že zatímco počet bankrotů obchodních společností byl letos v únoru o čtvrtinu vyšší než v únoru 2020, počet bankrotů fyzických osob podnikatelů byl naopak o čtvrtinu nižší. Bankroty podnikatelů totiž bývají nejčastěji formou oddlužení, tedy stejně jako osobní bankroty. Vývoj jejich počtu tak kopíruje vývoj u osobních bankrotů, jejichž počet během současné pandemie výrazně klesl," uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Denver jasně přehrál Milwaukee, Jokič má padesátý triple double

Basketbalisté Denveru v NBA až překvapivě snadno porazili třetí tým Východní konference Milwaukee 128:97. Hvězdou úterního duelu byl srbský pivot Nikola Jokič, který zaznamenal padesátý triple double v kariéře a devátý v sezoně. Proti Bucks předvedl 37 bodů, 11 asistencí a 10 doskoků a zastínil nejužitečnějšího hráče uplynulých dvou sezon Janise Adetokunba. Řecká hvězda zapsala 27 bodů a osm doskoků, jeho tým prohrál po pěti předchozích výhrách.

Výsledky NBA:

Boston - LA Clippers 117:112, LA Lakers - Phoenix 104:114, Miami - Atlanta 80:94, Milwaukee - Denver 97:128, San Antonio - New York 119:93, Washington - Memphis 111:125.

Utkání Toronto - Detroit bylo odloženo.

Další zprávy