Zemřel dirigent Bohumil Kulínský, bývalý sbormistr Bambini di Praga

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 15. 9. 2018 17:43
Bývalý sbormistr dětského sboru Bambini di Praga a dirigent Bohumil Kulínský byl v sobotu nalezen mrtvý ve svém bytě.
Bohumil Kulínský.
Bohumil Kulínský. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Bývalý sbormistr dětského sboru Bambini di Praga a dirigent Bohumil Kulínský byl v sobotu nalezen mrtvý ve svém bytě. Upozornil na to server Blesk.cz, informaci Aktuálně.cz potvrdil policejní mluvčí Tomáš Hulan.

"Mohu potvrdit, že jsme asi 3 minuty po 15. hodině přijali na linku tísňového volání oznámení o nálezu těla mrtvého muže v Jungmannově ulici. Lékař na místě konstatovat, že k úmrtí došlo bez cizího zavinění. I tak celou událost musíme prověřit a zadokumentovat," sdělil.

Kulínský mladší patřil k velkým hvězdám české hudební scény, sbormistrem byli i jeho stejnojmenný otec (1910-1988) a matka Blanka (narozena 1935). Právě oni založili v roce 1973 Bambini di Praga. Kulínský vystudoval dirigování na pražské konzervatoři a brněnské JAMU a v 18 letech se ujal hlavního oddělení souboru.

V roce 1984 také zahájil spolupráci se Symfonickým orchestrem hlavního města Prahy FOK, na počátku 90. let založil a vedl Školu sborového zpěvu a v roce 1997 se na pět let stal šéfdirigentem opery pražského Národního divadla. Opakovaně byl zván k dirigování zahraničních orchestrů.

V listopadu 2004 policie Kulínského zadržela a obvinila z pohlavního zneužívání nezletilých dívek. Soud mu v lednu 2009 uložil trest 5,5 roku vězení. Nastoupil do něj v dubnu 2009, v červnu 2011 byl podmínečně propuštěn.

Sbor Bambini di Praga po téměř čtyřicetiletém působení v roce 2011 zanikl, vliv na to měla Kulínského kauza. Samotný Kulínský se v roce 2012 po několika letech vrátil na hudební scénu.