Opera na ekologické lodi. Pěvci a orchestr Národního divadla budou plout po Vltavě

ČTK ČTK
9. 6. 2021 12:15
Orchestry pražského Národního divadla a Státní opery se sólisty vystoupí 19. a 26. června na otevřené palubě lodi Bella Bohemia. Během plavby po Vltavě nabídnou operní repertoár první české scény. Program jednotlivých večerů se má lišit.
Bella Bohemia je ve své třídě první zcela elektrická loď, která pluje v Praze. Kotví na Kampě, postavena byla v německé loděnici Bolle v Derbenu.
Bella Bohemia je ve své třídě první zcela elektrická loď, která pluje v Praze. Kotví na Kampě, postavena byla v německé loděnici Bolle v Derbenu. | Foto: ČTK

Loď Bella Bohemia je ekologické plavidlo na elektrický pohon, jeho provoz tak nebude narušovat hudbu.

"Po Vltavě přivezeme to nejlepší z našeho operního repertoáru. Těšte se na skvosty například z Prodané nevěsty, Rusalky, ale také Carmen. Praha ožije krásnou hudbou," slibuje hudební ředitel Opery Národního divadla Jaroslav Kyzlink, který se postaral o program na lodi 19. června. Zazpívají Alžběta Poláčková, Aleš Briscein nebo Svatopluk Sem.

Loď s hudebníky na palubě vypluje z blízkosti Národního divadla, na první zastávce mezi Střeleckým ostrovem a Kampou začne s produkcí ve 20 hodin. Po proplutí zdymadlem se vydá ke druhému stanovišti, přístavišti u Rašínova nábřeží. Zde se začne hrát zhruba ve 20.50.

Poslední zastávkou bude smíchovská náplavka, kam loď připluje zhruba ve 21.20.

Pro druhý termín 26. června sestavil program hudební ředitel Státní opery Karl-Heinz Steffens. I zde půjde o slavná díla, tentokrát spíše světových autorů. Zájemci se mohou těšit na árii La donna e mobile z Rigoletta, Triumfální pochod z Aidy, Libiamo z Traviaty a další operní hity Giuseppa Verdiho i jiných komponistů.

26. června však loď zastaví na jediném místě, mezi Střeleckým ostrovem a Kampou v prostoru poblíž mostu Legií. Na pražských ostrovech se totiž ve stejném termínu koná multižánrový festival United Islands a hudební loď Národního divadla bude součástí programu.

Hudebníci se sólisty Janou Sibera a Martinem Šrejmou se představí po osmé večerní, a to zhruba na půl hodiny.

Záštitu nad akcí převzali ministr kultury Lubomír Zaorálek z ČSSD i pirátský primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib. "Věřím, že koncerty pod širým nebem obyvatelé i návštěvníci Prahy ocení a že budou pěknou oslavou návratu kultury z on-line vyhnanství do fyzického veřejného prostoru," říká Zaorálek. V případě nepříznivého počasí se akce konat nebudou, upozornili organizátoři.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 43 minutami

Zpravodaj Středočeského kraje už nebude vydávat Mafra. Vadil střet zájmů i cena, uvedla hejtmanka

Středočeský kraj vypověděl smlouvu na vydávání zpravodaje Středočech. List vydávala bývalá firma premiéra Andreje Babiše Mafra. Současná hejtmanka Petra Pecková (STAN) krok zdůvodňuje nejen Babišovým střetem zájmů, ale i cenou zakázky. Plánuje proto vypsat nové výběrové řízení. Informoval o tom Deník N.

"Tuto zakázku jsme rozhodně považovali za spornou a vnímali jsme ji jako střet zájmů," řekla Deníku N Pecková. "Jako vedení složené z členů STAN bychom nezadali takto významnou zakázku firmě šéfa naší strany,“ dodala v narážce na propojení své předchůdkyně Jaroslavy Pokorné Jermanové, která je místopředsedkyní hnutí ANO, a majitele Mafry. Firma měla od kraje inkasovat během dvou let téměř 17,7 milionu korun bez DPH, její původní nabízená cena přitom činila 10,6 milionu.

Zdroj: Domácí
před 1 hodinou

Lidstvo musí dospět a dělat víc pro ochranu klimatu, řekl Johnson v OSN. Svět se podle něj blíží k bodu zlomu

Britský premiér Boris Johnson v projevu na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku vyzval lidstvo, aby dospělo a bojovalo proti klimatickým změnám. Podle Johnsona se svět blíží k bodu zlomu a státy musí konečné převzít odpovědnost za ničení planety.

"Máme úžasnou moc věci změnit, měnit věci k lepšímu a úžasnou schopnost zachránit se," uvedl Johnson v projevu ke světovým lídrům před nadcházející klimatickou konferencí v Glasgow, která začne 31. října.

Listopadová klimatická konference OSN (COP26) si klade za cíl vyvolat mnohem ambicióznější globální opatření na ochranu klimatu a peníze na jejich zaplacení. Podle klimatologů i dalších odborníků bude nejspíš poslední šancí, jak zmírnit předpokládané katastrofální dopady globálního oteplování.

"Musíme ukázat, že jsme schopni se učit a dospívat a nakonec převzít odpovědnost za destrukci, kterou způsobujeme, nejen na naší planetě, ale i sobě samým. Je načase, aby lidstvo dospělo," řekl Johnson. Lidstvo zároveň přirovnal k 16letému člověku. "Dostali jsme se do toho osudového věku, kdy zhruba umíme řídit a víme, jak odemknout skříňku s alkoholem a věnovat se všem druhům aktivit, které jsou nejen potenciálně trapné, ale také mohou pro nás i pro ostatní představovat konečnou," podotkl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy