Národní divadlo Brno v televizi uvede Evžena Oněgina, výtěžek půjde potřebným

ČTK ČTK
10. 3. 2021 14:08
Národní divadlo Brno nastudovalo operu Evžen Oněgin, kterou však diváci kvůli protipandemickým opatřením zatím nemohou zhlédnout naživo. Šanci dostanou alespoň na televizní obrazovce. Inscenaci v pondělí 29. března odvysílá stanice ČT art.

Divadlo zároveň spustilo benefiční prodej symbolických vstupenek. Výtěžek získá Sociální nadační fond města Brna a Jihomoravského kraje na pomoc lidem, které koronavirus dostal do těžké situace.

Režisérem nové inscenace je ředitel Národního divadla Brno Martin Glaser. S dirigentem Robertem Kružíkem a dalšími spolupracovníky se tak po nastudování Pikové dámy vrátili k dílu Petra Iljiče Čajkovského z let 1877 až 1878. Oněgina zpívá barytonista Svatopluk Sem, Taťánu slovenská sopranistka Linda Ballová, Lenského ztvární tenorista Ondřej Koplík.

V opeře Evžen Oněgin vycházel Čajkovskij z veršovaného románu Alexandra Sergejeviče Puškina o znuděném petrohradském švihákovi, který se na venkově setká s naivní mladičkou Taťánou. Její lásku chladně odmítá, aby o několik let později pochopil, jaké chyby se dopustil - a že ji nelze napravit.

Čajkovskij spojuje lyriku i drama, komorní a intimní scény s romanticky pojatou orchestrací a sborovými pasážemi. "Jeho na jedné straně velmi niterná zpěvnost lyrických pasáží s velmi smělým rozmachem vášnivých erupcí hudebního jazyka na straně druhé nemůže nechat nikoho chladným," míní dirigent Kružík.

 

Právě se děje

před 31 minutami

Thermal dostane kvůli pandemii dalších 300 milionů korun, schválila vláda

Základní kapitál karlovarského hotelu Thermal stoupne o 300 milionů korun na 1,1 miliardy korun. Návrh ministerstva financí (MF) v pondělí schválila vláda, uvedla na Twitteru ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Důvodem navýšení je podle dřívějšího vyjádření MF propad tržeb kvůli pandemii, růst cen stavebních prací a neočekávané náklady spojené s modernizací hotelu - jako například potřeba likvidace nebezpečných látek či nutnost sanace havarijních kovových konstrukcí. Zvýšení základního kapitálu se uskuteční upsáním nových akcií. Akcionářská práva státu v hotelu vykonává MF.

"Cílem navrhovaného kapitálového posílení Thermal je primárně zajistit, aby společnost mohla realizovat zamýšlené investice a aby zabránila riziku vrácení poskytnutých investičních prostředků (dotace a úvěr od SFŽP), neboť již v polovině roku 2021 dochází k plnému dočerpání prostředků pocházejících ze zatím posledního vkladu do základního kapitálu společnosti," uvádí materiál.

Schillerová již dříve upozornila, že jen za poslední tři roky vyskočily ceny stavebních prací téměř o třetinu a areál, který je kulturním, kongresovým a lázeňským centrem Karlovarska, proměnila pandemie v dům duchů. "Také faktický stav konstrukcí odhalila modernizace v daleko horším stavu, než se počítalo při posledním navýšení základního kapitálu v roce 2016," uvedla. Podle ní je vzhledem k investičnímu plánu do roku 2025 a s přihlédnutím k riziku krácení dotace na snížení energetické náročnosti budovy zvýšení základního kapitálu jediný možný krok.

Zdroj: ČTK
Další zprávy