Národní divadlo Brno je na hranici udržitelnosti, bude dělat o třetinu méně inscenací

ČTK ČTK
20. 2. 2021 12:35
Přesun do on-line prostoru je pro divadelníky chabou náhradou normálního provozu. Nikdy nemůže zastoupit živé umění, které se naplňuje až při fyzickém setkání tvůrců a diváků, míní ředitel Národního divadla Brno a také režisér Martin Glaser.
Ředitel Národního divadla Brno Martin Glaser.
Ředitel Národního divadla Brno Martin Glaser. | Foto: ČTK

Přestože v Česku již koronavirová krize trvá téměř rok, divadlo dál zkouší nové inscenace a hledá, jak fungovat v obtížných podmínkách.

"Ukázalo se, že i kolosy typu Národního divadla Brno jsou ve skutečnosti a proti obecně sdílenému postoji velmi pružné instituce schopné se celkem rychle adaptovat na nové podmínky," hodnotí dění uplynulého roku Glaser.

Kdy bude možné znovu hrát pro veřejnost, už si předvídat netroufá. Národní divadlo Brno v uplynulých měsících připravilo všechny plánované nové inscenace. "Ty z jarního lockdownu jsme během loňského léta a na začátku podzimu stačili divákům představit a uvést jednu dvě reprízy. Nicméně nyní čeká na premiérové uvedení dalších osm inscenací baletu, činohry i opery," popisuje Glaser.

Divadlo neustále vymýšlí nové varianty plánů, aby mohlo otevřít hned, jak to bude možné. "Nicméně je třeba počítat s tím, že na rozběhnutí pravidelného provozu budeme potřebovat minimálně dva až tři týdny času od okamžiku vyhlášení možnosti obnovení provozu. Podstatné je, abychom po pár týdnech nemuseli zavírat znovu, to by bylo mimořádně destruktivní," zdůrazňuje ředitel.

Od loňského května se divadlo připravovalo na rozsáhlý propad tržeb. Nicméně ani nejpesimističtější scénáře neodhadly současný vývoj, přiznává Glaser. I kdyby se provoz obnovil od dubna, divadlo se dostane jen na zlomek obvyklých tržeb. Na podzim se zase mohou projevit dopady na ekonomiku a není jisté, že se tržby hned vrátí na úroveň před pandemií.

Krátí se také příspěvek od zřizovatele, tedy města Brna. I proto divadlo už na podzim přistoupilo k reorganizaci včetně škrtání pracovních míst, což se ekonomicky projeví v úsporách na letošních mzdách.

"Chtěl bych věřit, že díky dotacím ze strany ministerstva kultury nebudeme muset k dalšímu propouštění přistupovat, protože už jsme na všech úsecích personálně na hranici udržitelného provozu," říká Glaser.

Úsporná opatření se dotkla i tvorby nových inscenací - oproti období před pandemií jich bude o třetinu méně. "Rozhodli jsme se, že nepůjdeme dolů s kvalitou, ale raději připravíme méně novinek na té úrovni, na kterou si naši diváci v předchozích letech zvykli," avizuje ředitel.

Podle něj se koronavirová krize stala příležitostí znovu pojmenovat smysl existence divadla a definovat úkoly veřejné kulturní služby.

"Obecně si lidé z kulturní sféry uvědomili, že rezignace na definování smysluplné kulturní politiky na všech úrovních státu a hlavně následné vyžadování její realizace ještě zvýšila křehkost celé kulturní sféry," uzavírá Martin Glaser.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Ozbrojenci zaútočili na dívčí školu v Nigérii, podle učitele unesli 300 studentek

Ve státě Zamfara na severozápadě Nigérie neznámí pachatelé unesli skupinu školáků. S odvoláním na sdělení mluvčího místního guvernéra o tom informovala agentura Reuters. Podle jednoho z učitelů jde o 300 studentek.

Policie dosud na žádost o komentář nereagovala. V severní Nigérii se kvůli působení ozbrojených milic zhoršila bezpečnostní situace. Nynější únos je druhý za necelé dva týdny.

Neznámí ozbrojenci minulý týden při nočním útoku na internátní školu v nigerijském státě Niger zabili studenta a unesli 42 lidí včetně 27 školáků. Dosud je nepropustili.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalisté Brooklynu vyhráli v NBA osmý zápas za sebou

Basketbalisté Brooklynu vyhráli v NBA osmý zápas za sebou a po domácím vítězství 129:92 nad Orlandem stále dotírají na lídra Východní konference Philadelphii. Sixers se v čele tabulky udrželi díky výhře 111:97 nad Dallasem. Při shodném počtu 22 vítězství mají oproti Nets na kontě o jednu porážku méně.

Výsledky NBA:

Brooklyn - Orlando 129:92, Denver - Washington 110:112, Memphis - LA Clippers 122:94, Milwaukee - New Orleans 129:125, New York - Sacramento 140:121, Philadelphia - Dallas 111:97.

Další zprávy