Koncertní halu v Ostravě za 1,5 miliardy navrhli Američané, lidé budou vidět zvenčí

Hala s koncertním sálem od sadu Dr. Milady Horákové.
Interiér koncertní haly.
Pohled na koncertní halu z ulice 28. října.
Letecký pohled na ostravskou koncertní halu.
Foto: Steven Holl Architects + Architecture Acts
ČTK ČTK
Aktualizováno 4. 7. 2019 21:04
Americké studio architekta Stevena Holla z New Yorku spolu s českým studiem Architecture Acts z Prahy vyhrálo architektonickou soutěž na podobu nové koncertní haly v Ostravě.

Náklady na stavbu, která vznikne u tamního Domu kultury, jsou odhadovány na 1,5 miliardy korun bez DPH. S vítězem bude na podzim uzavřena smlouva na zpracování projektové dokumentace, řekl ve čtvrtek primátor za ANO Tomáš Macura. Stavět se má začít v roce 2022, slavnostní otevření haly se uskuteční dva roky nato. Ze sedmi členů poroty vítězný návrh podpořilo šest.

Vizualizace vnitřku koncertního sálu.
Vizualizace vnitřku koncertního sálu. | Foto: Steven Holl Architects + Architecture Acts

"Pro Ostravu je skvělou zprávou, že autorem návrhu je právě studio Steven Holl Architects + Architecture Acts, které má na kontě řadu realizací špičkové světové úrovně. Právě americkému studiu se nejlépe podařilo propojit stávající kulturní dům s novou koncertní halou," připomíná Macura, že nová koncertní hala bude propojena s Domem kultury města Ostravy.

Hala představuje pouzdro hudebního nástroje. "Je to konstrukce, která je vynesena z té zadní části od parku přes původní objekt do části přední. Velmi výrazně se tam pracuje s ocelí a prosklením, a to především v přední části, která přímo velmi dobře komunikuje s ulicí 28. října," doplňuje náměstkyně primátora za ANO Zuzana Bajgarová.

Podle ní bude zvenčí možné pozorovat pohyb v budově. Stejný koncept je i na opačné straně objektu.

60 let čekání

Primátor Macura připomíná, že Ostrava o halu usiluje bezmála 60 let. Zatímco v sousedním Polsku vzniklo v posledních letech 13 koncertních hal, v Česku to zřejmě naposledy bylo Rudolfinum.

O vybudování koncertní haly v současnosti usilují také Brno, kde v Besední ulici vzniká Janáčkovo kulturní centrum, a Praha, která přemýšlí, zda novou halu umístit poblíž metra Vltavská.

Náklady na výstavbu haly v Ostravě jsou odhadovány na 1,5 miliardy korun bez DPH, měly by se o ně podělit město s krajem a státem. Ostrava na stavbu šetří ve speciálním fondu, kde má zhruba čtvrt miliardy korun. Další peníze prý budou přibývat.

600 milionů má přispět ministerstvo kultury, dalších 300 milionů pak Moravskoslezský kraj.

"Proč jsme vybrali právě tento návrh? Byl prostě nejlepší. Je to úžasné architektonické dílo, které velmi dobře zvažuje vztah staré budovy s novou, vztah mezi městem Ostravou a parkem za stávajícím objektem. Věřím, že vítězný projekt bude i emblematickým dílem pro Ostravu, které ji tak oživí," uvádí architekt Krzysztof Ingarden, který byl předsedou poroty. Ta zaslané návrhy posoudila toto pondělí a úterý.

Letecký pohled na ostravskou koncertní halu.
Letecký pohled na ostravskou koncertní halu. | Foto: Steven Holl Architects + Architecture Acts

Co se stihlo za rok

Podle ředitele Janáčkovy filharmonie Ostrava Jana Žemly těleso od svého počátku žije v provizorních podmínkách.

"To, že nový koncertní sál vznikne, orchestr a kulturu ve městě posunuje naprosto do jiných měřítek. Pro orchestr jako takový to znamená, že může pracovat mnohem lépe se zvukem, vyniknou jeho silné stránky a kvalita," uvedl Žemla.

Dvoukolovou architektonickou soutěž na stavbu koncertní haly, největší v historii Ostravy, město vyhlásilo loni v srpnu. Nejprve přímo oslovilo tři světově uznávaná studia, konkrétně právě tým amerického architekta Holla, polské Konior Studio a dánský ateliér Henning Larsen Architects.

Později odborná porota z dalších 31 zájemců vybrala na základě referencí a zaslaných portfolií další tři studia: Architecture Studio z Francie, německé Nieto Sobejano Arquitectos a nizozemské Van Dongen - Koschuch Architects and Planners.

Holl se narodil v roce 1947 v Bremertonu v americkém státě Washington. Mezi jeho významné stavby patří například budova Simmons Hall na Massachusettském technologickém institutu. České studio Architecture Acts, se kterým při návrhu ostravské koncertní haly spolupracoval, založili Martin Kropáč a Hana Petříková.

 

Právě se děje

před 43 minutami

V Mexiku objevili masové hroby s 59 těly, nejspíš oběťmi drogových gangů

V tajných masových hrobech ve státě Guanajuato ve středním Mexiku byly nalezeny pozůstatky těl 59 lidí. Oblastí v posledních letech zmítá násilí drogových gangů, informovala s odvoláním na mexické úřady agentura Reuters.

Většina těl patřila velmi mladým lidem, či dokonce nezletilým, nejméně deset z nich byly ženy, řekla ve středu novinářům předsedkyně národní komise pro pohřešované osoby Karla Quintanaová. Jedná se o dosud největší odhalení tajných masových hrobů v Guanajuatu, dodala s tím, že pátrání iniciovali příbuzní zmizelých.

Pochmurný nález učinily úřady v okresu Salvatierra, kde se v poslední době zvýšil počet vražd v důsledku války znepřátelených drogových kartelů. V celém Guanajuatu s necelými šesti miliony obyvatel bylo mezi letošním lednem a srpnem evidováno 2250 vražd, což představuje nárůst o čtvrtinu v porovnání se stejným obdobím v předchozím roce.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Sesuvy kvůli tajfunu zabily ve Vietnamu osm lidí, 42 se pohřešuje

Sesuvy půdy v důsledku tajfunu Molave zabily ve středním Vietnamu nejméně osm lidí a 42 dalších je nezvěstných. S odvoláním na státní média o tom dnes informovala agentura AP, podle níž jde o jeden z nejsilnějších tajfunů v zemi za posledních 20 let.

Záchranáři vykopali osm těl ve vesnici Tra Van v provincii Quang Nam poté, co se na jejich domy sesunul vodou nasáklý svah. Další sesuv se odehrál v nedaleké vesnici Tra Leng, kde masa bahna a kamení zavalila několik domů s celkem 45 lidmi. Těla tří obětí se zde již podařilo vyprostit, dalších 42 osob se pohřešuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy