Festival Contempuls slaví jubileum, Smolka scénicky zhudební Kafkovu povídku

ČTK Kultura ČTK, Kultura
6. 10. 2019 12:40
Českou premiéru scénického zhudebnění povídky Franze Kafky a několik premiér světových uvede pražský festival soudobé hudby Contempuls. Jubilejní desátý ročník se bude konat dva večery, 24. listopadu a 1. prosince, v pražském multifunkčním sále DOX+.
Ukázka z německého uvedení Smolkova díla Před zákonem. | Video: Wittener Tage für neue Kammermusik

Scénické dílo Před zákonem vytvořili skladatel Martin Smolka a libretista Jiří Adámek, kteří už před lety spolupracovali na Sezname, otevři se!. Tato opera byla původně uvedena na Dnech nové opery Ostrava, později se pod názvem Bludiště seznamů dostala do repertoáru pražského divadla Alfred ve dvoře.

Nyní se Smolka s Adámkem nechali inspirovat Kafkovou povídkou Před zákonem, v německém originále Vor dem Gesetz. Šedesátiletý komponista dílo koncipoval pro sedmičlenný německý soubor soudobé hudby Ascola, který vystupuje ve složení violoncello, trombon, klavír, dvoje bicí, trubka a kytara.

"Vyvinuli formát na pomezí koncertu, divadla a instrumentální opery, ve kterém je cílem pojetí 'hudby jako řeči' a 'řeči jako hudby'," uvádějí pořadatelé festivalu. Hudebníci budou mluvit, zpívat a kromě klasických nástrojů rozeznívat různé předměty rozmístěné na jevišti. Součástí představení tak nemusí být video, herci ani vypravěči.

Scénické zhudebnění Kafkovy povídky mělo světovou premiéru letos v květnu na německém festivalu Wittener Tage für neue Kammermusik. V pražském DOX+ zazní v neděli 24. listopadu večer, předcházet mu bude debata se Smolkou a libretistou Adámkem, které vyzpovídá hudební kritik Boris Klepal.

Festival Contempuls kromě toho přichystal tři světové premiéry. Jednou z nich je kompozice IOI od skladatele Jakuba Rataje, jehož práce přesahuje i do performancí inspirovaných lidským tělem - pohybem, dechem, pulzem a gesty. Ratajova novinka, napsaná přímo na objednávku Contempulsu, vznikla pro hamburské dámské Trio Catch, hrající ve složení klarinet, violoncello a klavír.

Při další z premiér japonská klavíristka Satoko Inoue představí kompozici For Piano, Part K z volného cyklu klavírních děl českého autora Luboše Mrkvičky. Ten letos v lednu získal cenu Trochu nižší C4 pro nejlepší soudobou českou skladbu.

Trio Catch.
Trio Catch. | Foto: Lennard Rühle

Třetí světovou premiérou na letošním Contempulsu bude suita ze skladby The Four Seasons, kterou pro norské trio Poing napsal dánský skladatel Bent Sørensen.

Členové tria hrají na saxofon, kontrabas a akordeon, ten ovládá norský rodák Frode Haltli, známý třeba deskami pro mnichovské vydavatelství ECM.

Trojice se s lehkostí pohybuje na klubové scéně i v prestižních koncertních síních. Od založení v roce 1999 uvedla přes 100 premiér a spolupracovala s významnými současnými komponisty, jako jsou Američan Terry Riley nebo Brit Michael Finnissy.

Stejně jako v minulých letech návštěvníci Contempulsu uslyší také již klasická díla soudobé vážné tvorby. Zazní Sight Rhythmics od jedenasedmdesátiletého japonského skladatele Jóa Kondóa, Trio od Georgese Aperghise nebo Palais de Mari, což je poslední dílo pro sólový klavír Mortona Feldmana, již dávno nežijícího klasika americké avantgardy.

Sørensenova skladba Dancers and Disappearance v loňské interpretaci Danish String Quarteta. | Video: Danish String Quartet

Festival Contempuls v roce 2008 založilo Hudební informační středisko částečně jako náhradu zaniklého Maratonu soudobé hudby. Za cíl si klade zprostředkovávat publiku kontakt s aktuální světovou hudbou, dlouho se konal v pražské La Fabrice, později třeba v kostele sv. Vavřince či klášteře sv. Anežky České. Poslední ročníky uvádí skladby převážně vzniklé po roce 2000 a pravidelně objednává nová díla od současných autorů.

Roku 2017 se festival osamostatnil a nově je provozován spolkem Contempuls. Ředitelem je Miroslav Pudlák, dramaturgem pak Josef Třeštík, který pracuje v Symfonickém orchestru Českého rozhlasu a od letoška působí také jako dramaturg festivalu Pražské jaro.

Ze světoznámých souborů měli posluchači Contempulsu v minulosti možnost slyšet Klangforum Wien, Arditti Quartet či musikFabrik. "Za sedm ročníků se Contempuls vypracoval v jedinečný festival současné vážné hudby, jaký má v Česku konkurenci jen v bienále Ostravských dnů nové hudby, brněnské Expozici nové hudby a v cyklu Krása dneška orchestru PKF − Prague Philharmonia," napsaly o festivalu Hospodářské noviny.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Erdogan změnil názor, s viceprezidentem USA Pencem se nakonec setká

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se ve čtvrtek setká s americkým viceprezidentem Mikem Pencem a ministrem zahraničí Mikem Pompeem. Informoval o tom šéf komunikací turecké vlády. Dříve totiž Erdogan setkání v rozhovoru s televizí Sky News odmítl s tím, že bude jednat pouze se svým protějškem Donaldem Trumpem a nechal se slyšet, že americkou delegaci, která chce jednat o nynější turecké intervenci v Sýrii, odkáže na jejich protějšky v turecké vládě.

Zástupci vlády USA letí do Turecka ve středu, ve čtvrtek pak mají začít oficiální jednání. Pompeo řekl, že cílem mise je najít řešení situace v Sýrii a ne rozbít americko-turecké vztahy.

před 1 hodinou

Basketbalisté Nymburka zahájili Ligu mistrů výhrou nad Bambergem

Basketbalisté Nymburka zahájili základní skupinu Ligy mistrů vítězstvím 91:71 nad Bambergem. Domácí v pražské hale Královka vykročili za výhrou nad čtvrtým celkem minulého ročníku už v první čtvrtině, kterou vyhráli o 19 bodů.

Středočeši soupeře v úvodním dějství dokonale zaskočili. Do zápasu vstoupili sérií 16:0 a Bamberg se poprvé prosadil až po čtyřech minutách. Nymburk i díky 13 bodům Jaromíra Bohačíka první čtvrtinu vyhrál 30:11. Ve druhé části německý tým výrazně přitvrdil v obraně a Středočeši o poločasové přestávce vedli o 18 bodů.

Po pauze převzal Bamberg aktivitu, Nymburku se přestalo dařit střelecky i na doskoku a po nepovedeném závěru třetí čtvrtiny se náskok domácích ztenčil na osm bodů. Závěrečná čtvrtina už ale byla opět v režii Nymburka, který zpřesnil střelbu a vzal si dvouciferný náskok zpět. Nejlepším střelcem zápasu byl Bohačík s 24 body.

Basketbalová Liga mistrů - skupina C, 1. kolo:

Nymburk - Bamberg 91:71 (30:11, 52:34, 65:57)

Nejvíce bodů: Bohačík 24, Booker 18, Dalton 14, Hankins 10 - B. Taylor 16, Harris a Lee po 11, K. Taylor 10. Fauly: 20:21. Trestné hody: 24/21 - 16/9. Trojky: 6:14. Doskoky: 44:43.

Tabulka:

1. Nymburk 1 1 0 91:71 2
2. Tenerife 1 1 0 81:67 2
3. VEF Riga 1 1 0 80:74 2
4. Peristeri 1 1 0 70:64 2
5. Mornar Bar 1 0 1 74:80 1
6. Gaziantep 1 0 1 64:70 1
7. Nižnij Novgorod 1 0 1 67:81 1
8. Bamberg 1 0 1 71:91 1
před 1 hodinou

Basketbalistky USK Praha začaly Evropskou ligy výhrou v Rize

Basketbalistky ZVVZ USK Praha vstoupily úspěšně do nového ročníku Evropské ligy a vyhrály v Lotyšsku nad TTT Riga 73:66. Nejlepšími střelkyněmi v barvách českých šampionek a obhájkyň třetího místa byly shodně se 17 body Alyssa Thomasová a Valériane Ayayiová. Další zápas čeká svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové za týden ve Francii proti Bourges.

1. kolo Evropské ligy basketbalistek:

Skupina A:

TTT Riga - ZVVZ USK Praha 66:73 (14:20, 32:37, 43:58)

Nejvíce bodů: Drammehová 13, Harperová, Strautmaneová obě 12 - Thomasová, Ayayiová obě 17, Jonesová 12. Fauly: 18:18. Trestné hody: 21/16 - 20/13. Trojky: 6:6. Doskoky: 37:41.

Zdroj: ČTK
Další zprávy