Festival Contempuls slaví jubileum, Smolka scénicky zhudební Kafkovu povídku

ČTK Kultura ČTK, Kultura
6. 10. 2019 12:40
Českou premiéru scénického zhudebnění povídky Franze Kafky a několik premiér světových uvede pražský festival soudobé hudby Contempuls. Jubilejní desátý ročník se bude konat dva večery, 24. listopadu a 1. prosince, v pražském multifunkčním sále DOX+.
Ukázka z německého uvedení Smolkova díla Před zákonem. | Video: Wittener Tage für neue Kammermusik

Scénické dílo Před zákonem vytvořili skladatel Martin Smolka a libretista Jiří Adámek, kteří už před lety spolupracovali na Sezname, otevři se!. Tato opera byla původně uvedena na Dnech nové opery Ostrava, později se pod názvem Bludiště seznamů dostala do repertoáru pražského divadla Alfred ve dvoře.

Nyní se Smolka s Adámkem nechali inspirovat Kafkovou povídkou Před zákonem, v německém originále Vor dem Gesetz. Šedesátiletý komponista dílo koncipoval pro sedmičlenný německý soubor soudobé hudby Ascola, který vystupuje ve složení violoncello, trombon, klavír, dvoje bicí, trubka a kytara.

"Vyvinuli formát na pomezí koncertu, divadla a instrumentální opery, ve kterém je cílem pojetí 'hudby jako řeči' a 'řeči jako hudby'," uvádějí pořadatelé festivalu. Hudebníci budou mluvit, zpívat a kromě klasických nástrojů rozeznívat různé předměty rozmístěné na jevišti. Součástí představení tak nemusí být video, herci ani vypravěči.

Scénické zhudebnění Kafkovy povídky mělo světovou premiéru letos v květnu na německém festivalu Wittener Tage für neue Kammermusik. V pražském DOX+ zazní v neděli 24. listopadu večer, předcházet mu bude debata se Smolkou a libretistou Adámkem, které vyzpovídá hudební kritik Boris Klepal.

Festival Contempuls kromě toho přichystal tři světové premiéry. Jednou z nich je kompozice IOI od skladatele Jakuba Rataje, jehož práce přesahuje i do performancí inspirovaných lidským tělem - pohybem, dechem, pulzem a gesty. Ratajova novinka, napsaná přímo na objednávku Contempulsu, vznikla pro hamburské dámské Trio Catch, hrající ve složení klarinet, violoncello a klavír.

Při další z premiér japonská klavíristka Satoko Inoue představí kompozici For Piano, Part K z volného cyklu klavírních děl českého autora Luboše Mrkvičky. Ten letos v lednu získal cenu Trochu nižší C4 pro nejlepší soudobou českou skladbu.

Trio Catch.
Trio Catch. | Foto: Lennard Rühle

Třetí světovou premiérou na letošním Contempulsu bude suita ze skladby The Four Seasons, kterou pro norské trio Poing napsal dánský skladatel Bent Sørensen.

Členové tria hrají na saxofon, kontrabas a akordeon, ten ovládá norský rodák Frode Haltli, známý třeba deskami pro mnichovské vydavatelství ECM.

Trojice se s lehkostí pohybuje na klubové scéně i v prestižních koncertních síních. Od založení v roce 1999 uvedla přes 100 premiér a spolupracovala s významnými současnými komponisty, jako jsou Američan Terry Riley nebo Brit Michael Finnissy.

Stejně jako v minulých letech návštěvníci Contempulsu uslyší také již klasická díla soudobé vážné tvorby. Zazní Sight Rhythmics od jedenasedmdesátiletého japonského skladatele Jóa Kondóa, Trio od Georgese Aperghise nebo Palais de Mari, což je poslední dílo pro sólový klavír Mortona Feldmana, již dávno nežijícího klasika americké avantgardy.

Sørensenova skladba Dancers and Disappearance v loňské interpretaci Danish String Quarteta. | Video: Danish String Quartet

Festival Contempuls v roce 2008 založilo Hudební informační středisko částečně jako náhradu zaniklého Maratonu soudobé hudby. Za cíl si klade zprostředkovávat publiku kontakt s aktuální světovou hudbou, dlouho se konal v pražské La Fabrice, později třeba v kostele sv. Vavřince či klášteře sv. Anežky České. Poslední ročníky uvádí skladby převážně vzniklé po roce 2000 a pravidelně objednává nová díla od současných autorů.

Roku 2017 se festival osamostatnil a nově je provozován spolkem Contempuls. Ředitelem je Miroslav Pudlák, dramaturgem pak Josef Třeštík, který pracuje v Symfonickém orchestru Českého rozhlasu a od letoška působí také jako dramaturg festivalu Pražské jaro.

Ze světoznámých souborů měli posluchači Contempulsu v minulosti možnost slyšet Klangforum Wien, Arditti Quartet či musikFabrik. "Za sedm ročníků se Contempuls vypracoval v jedinečný festival současné vážné hudby, jaký má v Česku konkurenci jen v bienále Ostravských dnů nové hudby, brněnské Expozici nové hudby a v cyklu Krása dneška orchestru PKF − Prague Philharmonia," napsaly o festivalu Hospodářské noviny.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Brémy podlehly Frankfurtu 0:3, Pavlenka inkasoval po 342 minutách

Fotbalisté Brém v dohrávce 24. kola německé ligy podlehli Frankfurtu 0:3 a zůstali na předposledním místě tabulky. Brankář Jiří Pavlenka byl v bundeslize překonán po 342 minutách, celý zápas za domácí Werder odehrál i krajní obránce Theodor Gebre Selassie.

Brémy prohrály poprvé po třech ligových zápasech a ztrácí dva body na šestnáctý Düsseldorf, který drží barážovou pozici. Eintracht zvítězil podruhé za sebou a poskočil na 11. příčku.

Domácí si v úvodním poločase vytvořili víc nebezpečných šancí než soupeř, ale brankář Trapp zneškodnil dalekonosnou ránu Klaasena nebo Selkeho pokus z úhlu.

Druhé dějství jasně patřilo Frankfurtu. V 61. minutě si na Kostičův centr naskočil Silva a přesnou hlavičkou překonal Pavlenku. Reprezentační gólman podruhé inkasoval v 81. minutě z rohu od nepokrytého Ilsankera a hostující náhradník ještě v poslední minutě uzavřel skóre hlavou.

Hráči Werderu potvrdili pozici nejhoršího domácího týmu německé ligy, v aktuální sezoně na Weserstadionu ze 14 utkání získali pouhých šest bodů a vyhráli jen v září nad Augsburgem (3:2).

před 5 hodinami

V případě Maddie McCannové, jež zmizela před třinácti lety, je podezřelý Němec

Němečtí vyšetřovatelé podezřívají z vraždy britské dívky Maddie McCannové, která zmizela před 13 lety při rodinné dovolené v Portugalsku, 43letého muže z Německa. Vyšetřování otevřelo státní zastupitelství v Braunschweigu, informoval dnes Spolkový kriminální úřad. Podezřelý, který byl už v minulosti podle agentury DPA vícekrát trestán kvůli sexuálním deliktům i na dětech, si v současnosti odpykává víceletý trest ve vězení.

Tehdy tříletá Madeleine McCannová zmizela v květnu 2007 z apartmánu v turistickém komplexu v Praia da Luz u jihoportugalského města Lagos v regionu Algarve. Její rodiče byli tehdy na večeři v blízké restauraci. O osud dívenky se zajímala média na celém světě. 

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Anderson, Ozon, McQueen. Festival v Cannes zveřejnil výběr filmů pro letošní ročník

Nové filmy amerického režiséra Wese Andersona, francouzského Françoise Ozona či britského Steva McQueena jsou součástí oficiálního výběru 56 snímků pro letošní ročník mezinárodního filmového festivalu v Cannes. Filmový svátek se letos v květnu nekonal kvůli koronavirové pandemii, pro snímky je ale zařazení na jeho program prestižním oceněním, uvedla agentura AFP. Žádný český film se do výběru neprobojoval.

Na seznamu oficiálního výběru se nachází Andersonův film The French Dispatch (Francouzská spojka), Ozonův Eté 85 (Léto 85), britský filmař Steve McQueen má ve výběru snímky hned dva - Lovers Rock (Skála milenců) a Mangrove (Mangrovník).

Žádný český film v letošním oficiálním výběru festivalu nefiguruje. Ze zemí střední a východní Evropy zde mají své zástupce pouze Litva (film Soumrak režiséra Šarunase Bartase) a Bulharsko (snímek Únor od režiséra Kamena Kaleva).

Zdroj: ČTK
Další zprávy