Vyvěste červeno-bílé vlajky, The White Stripes nejsou

Karel Veselý
3. 2. 2011 9:00
Detroitská rocková kapela se po 14 letech rozešla

New York - Rockové duo The White Stripes už neexistuje. Ve společném komuniké médiím to oznámili kytarista Jack White a bubenice Meg Whiteová.

„Důvodem nejsou umělecké neshody ani nedostatek chuti pokračovat, ba ani zdravotní problémy - Meg i Jack se cítí skvěle a jsou v dobré kondici," píše se v tiskové zprávě. Ukončením kariéry chce prý dvojice především „zachovat to, co je na této kapele krásné a unikátní, a už to nepokazit".

Foto: XL Recordings

Po čtrnácti letech se tak definitivně uzavírá diskografie jedné z nejvlivnějších kapel první dekády nového tisíciletí. Byli to právě The White Stripes, kdo společně s newyorskými Strokes vrátili do rocku syrovou energii vycházející z bluesových kořenů a stáli na počátku „garážového" revivalu, který v první polovině dekády zrodil nespočet kapel. Ty se po jejich vzoru hlásily k tradici zlatých časů rocku i určitým členem „The" na začátku jména.

Sourozenci vyrobení z Lega

Ačkoliv pod názvem The White Stripes existovali už od roku 1997, svět si dvojice výrazněji všiml až s druhým albem De Stijl z roku 2000 nahraném na osmistopý magnetofon v Jackově obyváku. Kapela si z holandského grafického stylu dvacátých let 20. století nevzala jenom jméno, ale také minimalistickou estetiku: jejich abstraktní hudba si bohatě si vystačila s Jackovými kytarovými riffy a úsporným rytmickým stylem Meg.

I jejich tvorba hledala ideál v jednoduchosti a pohybovala se mezi konstrukcí nového a návratem k podstatě rocku, kterou pro ně byly bluesové riffy. Styl spojující jejich syrovost i zuřivost punku pak dotáhli k dokonalosti na albu White Blood Cells z roku 2001.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Kapela nejprve zaujala britské rockové magazíny, které je častovaly nálepkami jako „nejdůležitější kapela od časů Sex Pistols". Amerika a zbytek světa se přidali teprve posléze. Čtvrté album Elephant z roku 2003 už startovalo v první desítce amerického žebříčku, v Británii dokonce na jedničce.

Po celém světě se ho prodalo pět milionu kusů a převzali za něj svoji první Grammy za nejlepší alternativní album. Pak přidali ještě tři další, získali také dvakrát Brit Award. Nejslavnější éru Stripes zachycuje koncertní film Under Blackpool Lights z roku 2004. Rok předtím si Meg a Jack zahráli v jedné povídce z cyklu Kafe a cigára Jima Jarmusche.

The White Stripes uměli kariéru chytře podpořit mediálními mystifikacemi. Dlouho například mlžili kolem svého vztahu a  prohlašovali se za sourozence, dokud novináři nevypátrali, že jsou ve skutečnosti bývalí manželé (rozvedli se po čtyřech letech v roce 2000).

Foto: Autumn de Wild/Woodshed Films

Od podobných kapel je odlišovala i minimalistická červeno-bílá stylizace, kterou podpořily ikonické videoklipy, jež pro ně točil Michel Gondry. Ten k Fell In Love With the Girl s animovanými kostkami Lego získal několik cen MTV, vtipně rozfázované pohyby v Hardest Button To Button zparodovali třeba Simpsonovi.

Páté album Get Behind Me Satan v roce 2005 představilo nový zvuk Stripes, ve kterém holé riffy částečně nahradily klavírní melodie nebo marimba. Poslední studiové album Icky Thump natočili The White Stripes v roce 2007 a vrátili se na něm k syrovému zvuku.

Koncertní aktivity i budoucnost kapely výrazně ovlivnily úzkostné stavy Meg White, kvůli níž kapela zrušila i část turné na podporu desky. Od té doby měli Stripes pauzu s jedinou výjimkou, derniérou televizní show Conana O´Briena na stanici NBC. Jack a Meg se s ní vloni v únoru loučili písní We ´Re Gonna Be Friends, která se nakonec stala i jejich labutí písní.

Díky za to

Události kolem poslední dokončené šňůry kapely zachycuje dokumentární film Under Great White Northern Lights, který se vloni promítal v kinech a vyšel na DVD. V samém závěru dokumentu se Jack snaží hudební partnerku rozveselit u klavíru, Meg se ale místo toho rozpláče.

Psychické problémy Meg brzdily i přípravu sedmé desky, která už patrně zůstane nedokončená. „Meg je hodně stydlivá a hodně tichá holka," prohlašoval v roce 2009 Jack v rozhovoru pro MusicRadar. „Nesmím na ni spěchat."   

Sám Jack White se během dekády stal jedním z nejvlivnějších muzikantů vůbec. Působí v kapele The Raconteurs, s nímž zatím vydal dvě desky. Jeho dalším „vedlejšákem" je kapela The Dead Weather, v níž se v roce 2009 potkal s Alison Mosshart, zpěvačkou The Kills.

Čtěte také:
The White Stripes mají rádi buřinky, chyby a Kanadu
The White Stripes válčí s americkou armádou

Další aktivitou vydavatele vinylových desek je produkování desek - stojí například za znovuzrozením country zpěvačky Loretty Lynn, s níž natočil Grammy ověnčenou desku Van Lear Rose. Napsal také hudbu k filmu Cold Mountain a s Alicií Keys titulní píseň k bondovce Quantum of Solace. Ve fázi příprav je projekt s Norah Jones a producentem Danger Mousem nazvaný Rome.

„The White Stripes už nepatří Meg a Jackovi. The White Stripes teď patří vám a můžete si s nimi dělat, co chcete." vzkazuje kapela fanouškům v dopise na rozloučenou. „Krása umění a hudby trvá tak dlouho, jak jen lidé chtějí. Děkujeme, že jsme to s vámi mohli sdílet."

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy