Video: Vánoční britskou hitparádu ovládla bachařka Sam

Karel Veselý
23. 12. 2013 10:12
Poslechněte si vánoční hity od Beatles přes Queen až k Rage Against the Machine
Sam Bailey, vítězka letošního X Factoru dosáhla vítězství ve vánoční britské hitparádě se songem Skyscraper.
Sam Bailey, vítězka letošního X Factoru dosáhla vítězství ve vánoční britské hitparádě se songem Skyscraper. | Foto: Aktuálně.cz

Londýn, Praha - Jak ví každý, kdo viděl film Láska nebeská, souboje o číslo jedna na vánočním žebříčku neodmyslitelně patří ke konci hudebního roku ve Velké Británii.

O nejprestižnější hitparádový triumf sváděly za posledních šedesát let souboje největší hvězdy, některé uspěly, jiné pohořely. Pojďte si s námi připomenout ty nejslavnější příběhy spojené s ostře sledovaným žebříčkem.

Mezi vítězi předvánočních bitev jsou klasikové a jejich legendární hity či singly pro charitu, ale také sladkobolné cajdáky, stars z talentových soutěží i dětských pořadů nebo hvězdičky na jedno použití. Průlet historií ale odráží i dějiny britského, potažmo světového popu.

Poslechněte si nejzásadnější vánoční jedničky britské hitparády:

V roce 2012 vydal vítěz X Factoru svůj singl už o týden dříve, na vánoční číslo se tak mohla prodrat charitativní coververze skladby He Ain't Heavy, He's My Brother v podání celebrit, mezi nimiž byl i Paul McCartney nebo Melanie C ze Spice Girls (osmé a čtvrté vánoční číslo jedna).

Letos je ale už zase všechno ve starých kolejích a na vrcholu trůní čerstvá vítězka X Factoru - pětatřicetiletá bachařka z mužské věznice Sam Bailey. Novinkou není ani to, že na vrcholu je coververze - Skyscraper původně nazpívala před dvěma lety americká hvězdička Demi Lovato.

Oproti loňsku je tu ještě jeden zajímavý moment. Loňský vítěz X Factoru James Arthur prodal 490 tisíc kousků svého singlového debutu, letos stačilo na prvenství ve vánoční hitparádě 149 tisíc kusů.

Hlavním rivalem Sam Bailey byl americký R&B zpěvák a producent Pharrell Williams, který chtěl vánoční žebříček dobýt skladbou Happy z animáku Já, padouch 2. V polovině týdne už ale výrazně ztrácel a skončil nakonec druhý. Dalšími kandidáty byl vánoční singl bývalé vítězky X Factoru Leony Lewis (nakonec trojka) nebo rocková klasika Highway to Hell od AC/DC, kterou chtěli na vrchol protlačit aktivisté z Facebooku. Australští veteráni nikdy neměli v Británii skladbu v Top 10, teď se jim to tedy konečně povedlo, když skončili na čtvrtém místě. Alespoň jedno vánoční přání tak bylo naplněno. 

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

před 40 minutami

Bulharsko se přihlásí do "čekárny na euro" koncem dubna

Bulharsko se přihlásí do "čekárny na euro", tedy do mechanismu směnných kurzů ERM-2, koncem dubna. V pátek to uvedl bulharský premiér Bojko Borisov. Podle něj současná koronavirová krize ukazuje, že členské státy eurozóny a ty země, které jsou už do ERM-2 zařazeny, budou mít po odeznění pandemie k dispozici miliardy eur na oživení ekonomiky, zatímco ostatní si budou muset půjčovat za vyšší úrok.

Země původně předpokládala, že k ERM-2, kde musí vydržet dva roky před přijetím eura, a k bankovní unii se připojí letos v červenci. V posledních týdnech se pak zdálo, že globální krize vyvolaná šířením koronaviru Sofii přiměje plán odsunout až na příští rok.

Borisov ale dnes vysvětlil, že se jeho vláda rozhodla po konzultacích se šéfkou Evropské centrální banky (ECB) Christine Lagardeovou a s vysoce postavenými úředníky ECB přípravy naopak urychlit. Dodal také, že je přesvědčen, že jak jeho země, tak Chorvatsko do eurozóny přijaty budou.

Zdroj: ČTK
Další zprávy