V Bělehradě zazpívá Evropě Tereza Kerndlová

kul, tur
26. 1. 2008 22:49
V boji o semifinále porazila Čechomor i Gipsy.cz
Tereza Kerndlová
Tereza Kerndlová | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha- Tereza Kerndlová bude letos reprezentovat Českou republiku v bělehradském semifinále hudební soutěže Eurosong.

Rozhodli o tom po čtyřtýdenním hlasování svými SMS televizní diváci. Kerndlová s písní Have Some Fun za sebou nechala devět dalších kandidátů na semifinále.

Vítězka národního kola se postup dozvěděla v závěru sobotního galavečera, který z Pražského výstaviště vysílala v přímém přenosu Česká televize. Minulý rok poslalo Česko svého zástupce do této soutěže poprvé; skupina Kabát ale neuspěla. 

ČTĚTE VÍCE: Češi podruhé bojují o to, kdo zazpívá Evropě 

Kromě vítězné Terezy Kerndlové i jinak národní kolo Eurosongu žánrově ovládla provinční a lokální parafráze na styl r'n'b.

Od Sámera Issy v uniformě připomínající kapitána letové posádky nebo duo Le Monde až po chráněnce vydavatelstvím RGM Music - zpěvačku L.B.P. a kapelu Toxique se vokalistkou, která ale nepředvedla o moc víc než obývákovou etudu holky, co se hřebenem místo mikrofonu napodobuje Gwen Stefani.

Z celkového kontextu upatlaného průměru čněli pouze Gipsy.cz, jejichž styl tvorby vlastně naplňuje to, co by se de facto dalo jako eurosong definovat. Ostudné se neukázalo ani vystoupení Čechomoru a roztomilé, byť unylé Ivy Frühlingové.

Schéma pořadu oproti loňskému roku oželelo obhájce a kmotry jednotlivých soutěžících, což přenos sice zrychlilo, ale dostala se tak do popředí zoufalá neschopnost moderátorské dvojice odbavit průběh večera jinak než technicky.

Gipsy.cz
Gipsy.cz | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Aleš Háma předvedl spontaneitu, vtip a pohotovost Hrzánova kulturního referenta z filmu Homolka a tobolka, zatímco Kateřina Kristelová vedla rozhovory s odsekávanou kadencí reportérky, která se hlásí z místa hromadné dopravní nehody.

Atmosféra večera díky sporé show, ospalému publiku a barovým pultům po boku hlediště získala poměrně adriatický nádech - možná s poukazem na to, že letošní 53. ročník Eurovision Song Contest se bude odehrávat v Bělehradě.

Připomínala večer na letní terase, kdy klávesák všeuměl hraje světové hity v nepoznatelných verzích a turisté se za dvě eura můžou jako bonus vyfotit s jeho makakem.

Jestli o něčem, tak současné podoba Eurosongu přesvědčuje o kardinálním rozchodu vitální populární hudby s estrádním charakterem prezentace ukotvené v 70. letech.

Zatíženost tradicí několika dekád je tak v tomto případě svědectvím o faktu, že trend se vydal zcela jiným směrem.

Jestliže hudba vítězné Abby z roku 1974 i Celine Dion tomuto konfetovému modelu vyhovovala, pak se v situaci, kdy MTV nastolila zcela jiné principy a standardy konzumace popu, stalo z Eurosongu odkladiště pro Daniely Nekonečné celé Evropy a divák může v plném rozsahu docenit termín "arteterapie".

Daniel Nekonečný
Daniel Nekonečný | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

O tom svědčí, jak hrůzní vítězové s posmrtnou image Lordi, z roku 2006 nebo loňská celkově druhá kapela z Ukrajiny Verka Serduchka, která na to zase šla stylem "převlékneme se za spermie, bude sranda".   

Ostatně celá loňská první šestnáctka interpretů pocházela z bývalých sovětských republik a zemích východního bloku - je zřejmé, že tyto země si z Eurosongu udělaly určitou symbolickou platformu pro "prosazení v Evropě", zatímco západní státy se o to příliš nezajímají.         

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Fotbalisté Turína uhráli remízu na Laziu a zachránili se, sestupuje Benevento

Fotbalisté FC Turín uhráli v dohrávce 25. kola italské ligy bezgólovou remízu na hřišti Lazia Řím, jež v závěru nastřelilo dvě tyče, a zachránili se v Serii A. Nejvyšší soutěž jako třetí opouští Benevento, které se připojí už k dříve známým sestupujícím Crotone a Parmě.

Turín získal potřebný bod navzdory tomu, že v posledních minutách čelil velkému tlaku favorizovaného Lazia. V 84. minutě domácí kanonýr Ciro Immobile nastřelil z penalty jen tyč, stejně jako v šesté nastavené minutě hlavou Manuel Lazzari.

Kolo před koncem tak Turín získal čtyřbodový náskok před osmnáctým Beneventem, které trénuje bývalý hvězdný útočník Filippo Inzaghi. Lazio vedené jeho mladším bratrem Simonem skončí šesté a bude hrát v příští sezoně Evropskou ligu.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

V Praze Kbelích dnes večer přistál první ze dvou nových letounů CASA pro českou armádu. Modernizovaný model doplní nynější flotilu čtyř letounů

Zdroj: ČTK
Další zprávy