V Bělehradě zazpívá Evropě Tereza Kerndlová

kul, tur
26. 1. 2008 22:49
V boji o semifinále porazila Čechomor i Gipsy.cz
Tereza Kerndlová
Tereza Kerndlová | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha- Tereza Kerndlová bude letos reprezentovat Českou republiku v bělehradském semifinále hudební soutěže Eurosong.

Rozhodli o tom po čtyřtýdenním hlasování svými SMS televizní diváci. Kerndlová s písní Have Some Fun za sebou nechala devět dalších kandidátů na semifinále.

Vítězka národního kola se postup dozvěděla v závěru sobotního galavečera, který z Pražského výstaviště vysílala v přímém přenosu Česká televize. Minulý rok poslalo Česko svého zástupce do této soutěže poprvé; skupina Kabát ale neuspěla. 

ČTĚTE VÍCE: Češi podruhé bojují o to, kdo zazpívá Evropě 

Kromě vítězné Terezy Kerndlové i jinak národní kolo Eurosongu žánrově ovládla provinční a lokální parafráze na styl r'n'b.

Od Sámera Issy v uniformě připomínající kapitána letové posádky nebo duo Le Monde až po chráněnce vydavatelstvím RGM Music - zpěvačku L.B.P. a kapelu Toxique se vokalistkou, která ale nepředvedla o moc víc než obývákovou etudu holky, co se hřebenem místo mikrofonu napodobuje Gwen Stefani.

Z celkového kontextu upatlaného průměru čněli pouze Gipsy.cz, jejichž styl tvorby vlastně naplňuje to, co by se de facto dalo jako eurosong definovat. Ostudné se neukázalo ani vystoupení Čechomoru a roztomilé, byť unylé Ivy Frühlingové.

Schéma pořadu oproti loňskému roku oželelo obhájce a kmotry jednotlivých soutěžících, což přenos sice zrychlilo, ale dostala se tak do popředí zoufalá neschopnost moderátorské dvojice odbavit průběh večera jinak než technicky.

Gipsy.cz
Gipsy.cz | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Aleš Háma předvedl spontaneitu, vtip a pohotovost Hrzánova kulturního referenta z filmu Homolka a tobolka, zatímco Kateřina Kristelová vedla rozhovory s odsekávanou kadencí reportérky, která se hlásí z místa hromadné dopravní nehody.

Atmosféra večera díky sporé show, ospalému publiku a barovým pultům po boku hlediště získala poměrně adriatický nádech - možná s poukazem na to, že letošní 53. ročník Eurovision Song Contest se bude odehrávat v Bělehradě.

Připomínala večer na letní terase, kdy klávesák všeuměl hraje světové hity v nepoznatelných verzích a turisté se za dvě eura můžou jako bonus vyfotit s jeho makakem.

Jestli o něčem, tak současné podoba Eurosongu přesvědčuje o kardinálním rozchodu vitální populární hudby s estrádním charakterem prezentace ukotvené v 70. letech.

Zatíženost tradicí několika dekád je tak v tomto případě svědectvím o faktu, že trend se vydal zcela jiným směrem.

Jestliže hudba vítězné Abby z roku 1974 i Celine Dion tomuto konfetovému modelu vyhovovala, pak se v situaci, kdy MTV nastolila zcela jiné principy a standardy konzumace popu, stalo z Eurosongu odkladiště pro Daniely Nekonečné celé Evropy a divák může v plném rozsahu docenit termín "arteterapie".

Daniel Nekonečný
Daniel Nekonečný | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

O tom svědčí, jak hrůzní vítězové s posmrtnou image Lordi, z roku 2006 nebo loňská celkově druhá kapela z Ukrajiny Verka Serduchka, která na to zase šla stylem "převlékneme se za spermie, bude sranda".   

Ostatně celá loňská první šestnáctka interpretů pocházela z bývalých sovětských republik a zemích východního bloku - je zřejmé, že tyto země si z Eurosongu udělaly určitou symbolickou platformu pro "prosazení v Evropě", zatímco západní státy se o to příliš nezajímají.         

 

Právě se děje

před 6 minutami

V americkém Baltimoru došlo k výbuchu, zemřela jedna žena, další lidé jsou zranění

V Baltimoru v americkém státě Maryland byla v pondělí hlášena velká exploze. O život přišla žena a několik dalších lidí bylo zraněno, uvedla místní televize, podle níž šlo o výbuch plynu.

Záběry z televize WBFF zachytily trosky několika budov. Kanál WJZ-TV uvedl, že exploze poničila domy v severozápadním Baltimoru. O život přišla žena a nejméně další dva lidé byli ve vážném stavu odvezeni do nemocnice. Na místě zasahují hasiči. Agentura Reuters s odvoláním na místní hasičský sbor napsala, že v troskách může být stále uvězněno nejméně pět lidí včetně dětí.

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

Libanonský premiér večer oznámí rezignaci své vlády kvůli výbuchu v Bejrútu

Libanonský premiér Hasan Dijáb brzy oznámí demisi své vlády. Podle agentury Reuters to dnes uvedl libanonský ministr zdravotnictví Hamad Hasan. Libanon se v posledních dnech potýká s masivními protivládními protesty po ničivé explozi v přístavu v hlavním městě Bejrútu, při níž přišlo o život více než 160 lidí a dalších více než 6000 bylo zraněno.

"Celá vláda rezignovala," řekl podle agentury AP Hasan novinářům po jednání vlády. Premiér Dijáb podle něj nyní pojede za prezidentem, aby mu za celý kabinet podal demisi.

Kancelář premiéra uvedla, že Dijáb "promluví k národu" v 19:30 místního času (18:30 SELČ).

Zdroj: ČTK , Zahraničí
Další zprávy