Češi podruhé bojují o to, kdo zazpívá Evropě

Jitka Gráfová
26. 1. 2008 10:00
Do Bělehradu chce Šum svistu, Čechomor i Frühlingová
Iva Frühlingová
Iva Frühlingová | Foto: Ondřej Besperát

Praha - ČT hned ve druhém ročníku pochopila, že někdejší Velká cena Eurovize je přehlídkou lepých děv nebo bizarních postaviček v šokujících kostýmech, které nabízejí přeslazený pop, techno etno a silácký pseudo rock.

Hlasovat mohou lidé už začátku měsíce, definitivně se rozhodne na dnešním koncertu v přímém přenosu z pražského Výstaviště.

Za přispění znalce české hudby a moderátora Martina Hrdinky vybrala veřejnoprávní televize do Národního kola deset kandidátů, ze kterých diváci svými SMS vyšlou do semifinále jednoho šťastlivce, jenž bude chtít zabodovat víc než loni Kabát.

Čechomor
Čechomor | Foto: Sony BMG

V prvním ročníku s českou účastí skončila teplická kapela poslední s jedním bodem. Zřejmě se zdála evropskému publiku příliš usedlá. Každopádně pak měla jedinečnou a paradoxní šanci opakovat, že jejich hudba byla na Eurosong příliš opravdová.

Nekonečný chtěl vorvaně a tučňáky

Semifinále i finále se letos koná podle pravidel v Bělehradě, loni totiž zvítězila v Helsinkách třiadvacetiletá srbská zpěvačka Marija Serifovič s baladou Modlitba.

Sámer Issa
Sámer Issa | Foto: Korzo

A letos máme takřka ideálního kandidáta,  Dana Nekonečného a jeho Šum svistu.  Na to ale každopádně musí nejdřív porazit domácí konkurenty. Mezi ně patří soutěže Coca-Cola Popstar - kapela Temperamento. "Minulý ročník jsme sledovali. Nejvíce nás oslovilo vystoupení Petra Koláře," naznačuje skupina mnohé.

Čtěte také:
Češi vyslali na eurosong Kabát. Škyt!
Modlitbu za eurosong vyhrála srbská Marija

Uchází se i duo Le Monde; to dal dohromady Petr Fider, který produkoval skupinu Holki a kapelu Verona. Do Evropy chce vyrazit také kapela Toxique nebo Tereza Kerndlová.

Kdo s čím vyráží do boje

  • Gipsy.cz - Benga Beating
  • Tereza Kerndlová - Have Some Fun
  • Čechomor - Józef, mój kochany
  • Sámer Issa - Pick A Star
  • L.B.P. - Don't Leave Me
  • Temperamento - Další den přijde
  • Le Monde - Another Chance
  • Toxique - Two Sides
  • Iva Frühlingová - Partir et revenir
  • Daniel Nekonečný - Holiday

"Bohu rozkoše Nekonečnému"  se postaví i zpěvačka Iva Frühlingová s písní Partir et revenir. Tři uchazeči, kteří loni neuspěli, to zkusí znovu: Sámer Issa, zpěvačka L.B.P. a kapela Gipsy.cz.

Čechomor to bere vážně

Čechomor - který o vítězství bude usilovat s písní Josef mój kochány z úspěšného Vánočního alba - je asi nejpřekvapivějším účastníkem domácího kola.

Zřejmě neodolali mantře veřejnoprávní soutěže, jak v roce 1974 zvítězila do té doby nepříliš známá ABBA s megahitem Waterloo. A možná že v dobách mediálního pravěku a všemocné televize to i podobný účel mělo.

"Nakonec jsme si řekli, že by to mohla být i legrace," říká houslista Karel Holas. A ta bude každopádně, i když podle pátečního on-line rozhoovru s Františkem Černým bere kapela účast vážně. Víc písniček a méně komedianství je podle něj pro Eurosong tou správnou cestou.

Gipsy.cz
Gipsy.cz | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Zatímco loni řada interpretů (Aneta Langerová, MiG 21) nabídku na účast nepřijala, letos odmítli jen dva, Lucie Bílá a Jiří Korn. Toho v roli moderátor vystřídá Aleš Háma, zůstává naopak Kateřina Kristelová.

Zájem přichází z východu

Soutěž Eurovision Song Contest má velkou tradici i sledovanost. V západních zemích jako obskurita, pro zbytek Evropy jako možnost prosadit se se svými kandidáty a natřít to všemu, co lze aspoň za dobrý anglosaský pop.

Oproti minulému roku se tak znovu zvednul zájem z jihu a východu;  kvůli rekordnímu počtu 43 zemí se uskuteční dva semifinálové večery - 20. a 22. května.

Česko se poprvé zúčastnilo loni a byla to velká sláva. Vsuvky z historie pop-music, křečovitá hra na zábavu, promluvy patronů jednotlivých soutěžících a balet jako za časů Ein Kessel Buntes.

Kabát
Kabát | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Klání se poprvé konalo před 52 lety.  Soutěžní píseň nesmí být delší než tři minuty, zpívá se na halfplayback, počet vystupující nesmí překročit šest. Vítězná země se automaticky stává pořadatelem (semi)finále v následujícím roce.

Vysílat v prime timu bude ČT ten semifinálový večer, ve kterém bude český zástupce; druhý prý diváci shlédnou v ne tak atraktivním čase.  Hlavní finálový večer bude 24. května v přímém přenosu a v každém případě.

Loni v českém kole hlasovalo osmadvacet tisíc lidí.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Libanonský premiér večer oznámí rezignaci své vlády kvůli výbuchu v Bejrútu

Libanonský premiér Hasan Dijáb brzy oznámí demisi své vlády. Podle agentury Reuters to dnes uvedl libanonský ministr zdravotnictví Hamad Hasan. Libanon se v posledních dnech potýká s masivními protivládními protesty po ničivé explozi v přístavu v hlavním městě Bejrútu, při níž přišlo o život více než 160 lidí a dalších více než 6000 bylo zraněno.

"Celá vláda rezignovala," řekl podle agentury AP Hasan novinářům po jednání vlády. Premiér Dijáb podle něj nyní pojede za prezidentem, aby mu za celý kabinet podal demisi.

Kancelář premiéra uvedla, že Dijáb "promluví k národu" v 19:30 místního času (18:30 SELČ).

Zdroj: ČTK , Zahraničí
před 40 minutami

Libanonský premiér oznámí demisi vlády, řekl ministr

Libanonský premiér Hasan Dijáb brzy oznámí demisi celé své vlády, podle agentury Reuters to po jednání kabinetu řekl novinářům ministr zdravotnictví.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Policie v Chicagu se střetla s davy rabujících, zatkla kolem stovky lidí

Stovky lidí v chicagské obchodní čtvrti Magnificent Mile a dalších částech města v noci na pondělí vzaly útokem obchody. Hlášeno bylo rabování, ničení výloh a střety s policií. V jednu chvíli někdo vystřelil na strážníky, ti palbu opětovali. Policie uvedla, že zraněno bylo 13 strážníků a přes 100 lidí bylo zatčeno. Informovala o tom agentura AP.

Policejní superintendant David Brown uvedl, že "nešlo o organizovaný protest", ale o "čirou kriminalitu". Podle něj lze očekávat, že v centru do odvolání zůstanou početné policejní hlídky.

Mnoho obchodů, které lidé vyrabovali, bylo podle AP teprve nedávno otevřeno po nepokojích v souvislosti se smrtí George Floyda při květnovém zatýkání v Minneapolisu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy