V Akropoli to francouzské holky natřou klukům

krk, jps
25. 9. 2007 0:00
Zatancuj si na nové vlně, poškádlí Prahu Nouvelle Vague

Praha - Znáte z reklamy. Dance with Me, vyzývá mobilní operátor písní  od Nouvelle Vague. Ale funguje to i bez radosti z levnějšího tarifu - ve čtvrtek možno otestovat naživo v pražském Paláci Akropolis.

Francouzská kapela sem poprvé přiváží nakažlivě nadýchané coververze temných postpunkových a novovlných hitů ze začátku 80. let.

Pražská akce je součástí večerů EuroConnections; jako předkapela se představí čestí "frankofonní" Miou Miou.

Za nápadem převléknout songy od Joy Division, Depeche Mode, Dead Kennedys, The Cure nebo Killing Joke do kabátů z jemného latina a barevné bossa novy stála dvojice Marc Collin a Olivier Libaux.

Ale ve výsledku jsou desky s plakátově popartovými obaly a odkazy na Godarda hlavně ženský projekt. Až lehce proměnlivá sestava mladých zpěvaček naplňuje písně osobitostí a koncept životností; to všechno s křehkým kouzlem první rtěnky.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Coververze může být lecčím; ale nejčastěji je jen kýčem nebo trochu lacinou zábavou. Nouvelle Vague patří k menšině, která nabízí skvělou hudbu a jen tak mimochodem pokládá spoustu otázek.

Kapela za pomoci španělky, klavíru a rytmiky testuje, nakolik písně vydrží překlad do jiného stylu, ale hlavně: Co se stane, když se mužských textů o depresi, bolesti a samotě chopí dívky nezatížené ani dobovým kontextem, ani rozervanou pózou novoromantiků. Tedy bez vzpomínek a zážitků z doby, kdy se chodilo v černém a se sklopenou hlavou se velebila sebevražda Iana Curtise.

Však prý byla neznalost původních songů hlavním kritériem výběru vokalistek. A v jejich podání se během tří minut stane to, co se snaží divákům klopotně vysvětlit Jan Hřebejk ve svém novém filmu. Ženy jsou silnější, a přitom osudovější než muži.

Chmury zmizely, zbyl opar melancholie. Nebuďte bolestíni, kluci, vzkazují zpěvačky! Lidi se prostě rozcházej (Joy Division) a ten les fakt není strašidelný, jen kouzelně tajemný (Cure).

Umějí naopak naskočit na spodní proudy písní. Fatální Guns Of Brixton znějí v jejich podání definitivněji a rezignovaněji než frackovská výprava po městě - ale i tady si zachovávají nadhled.

A občas si nevinné dívky vstup do samčího světa náležitě užívají. Too Drunk To Fuck zpívají vyzývavě jako lolitky a ještě stačí vypláznout jazyk na chvástavě opilé rockery.

Na druhé desce Bande a Part se Nouvelle Vague za pomoci harmoniky vrátili z karibských pláží do pařížských barů. A ani tady nechybějí skvělé veletoče. Dekadentní Dance With Me mění v upřímnou i svůdnou prosbu, v Dancing with Myself trumfují někdejší povýšený škleb Billyho Idola roztomilým pitvořením.

A  jako vrchol Blue Monday od New Order: kolektivní klubovou hymnu mění v kabaretně intimní zpověď. Rafinovaný odstup, svůdnost a elegance i bezelstné domácí písničkaření v jednom. V živém provedení se k tomu - aspoň podle YouTube - přidávájí ještě roztomilé cukrbliky. Inu, Francouzky.

V době, kdy se hudební průmysl zakousl do vlastního ocasu a každý recykluje jako zběsilý, ztrácejí coververze kouzlo i atmosféru. Hlavně začínající hvězdičky plodí předělávky starších hitů jako na běžícím pásu; bez osobního vkladu a interpretace, jen z vypočítavosti vejít ve známost s něčím povědomým.

V podání Nouvelle Vague to není berlička, jak upoutat pozornost, ale plnohodnotný žánr, který nabízí sebevědomou výpověď i nepropočítanou krásu.

V nejlepších chvílích znějí jejich verze jako svébytné skladby, na originálu zcela nezávislé; někdy se dokonce zdá, jako by jim časově předcházely. Že bychom pořád všichni vlastně hráli jednu píseň?

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Rekonstrukce státu a Milion chvilek vyzvaly Radu ČT k odkladu volby dozorčí komise

Iniciativa Rekonstrukce státu vyzvala radní České televize, aby odložili středeční volbu nové dozorčí komise Rady ČT na 8. prosince, kdy situaci posoudí sněmovní volební výbor. Rada svůj poradní orgán odvolala zřejmě v rozporu se zákonem, uvedli v úterý zástupci iniciativy Rekonstrukce státu a spolku Milion chvilek na tiskové konferenci před budovou ČT na Kavčích horách v Praze.

Radní Hana Lipovská odvolání v minulých dnech hájila, podle ní bylo v souladu se zákonem a rada k němu přistoupila s péčí řádného hospodáře. Důvodem byly vážné výhrady k práci komise. Nespokojenost vyvrcholila při projednávání směny pozemku pod ostravským studiem, ke kterému komise včas nedodala některé podklady.

Podle předsedy spolku Milion chvilek Benjamina Rolla Česká televize po 20 letech opět čelí politickým tlakům a je potřeba se jim postavit. Rada se má ve středu zabývat volbou nové komise, přestože ta stávající zřejmě nebyla odvolána v souladu se zákonem, aktualizovaným rozpočtem ČT na letošní rok nebo aktualizovanými dlouhodobými plány ČT na další čtyři roky. Tato témata může podle Rolla použít k nátlaku na generálního ředitele ČT Petra Dvořáka.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pensylvánie potvrdila výsledky voleb, vyhrál Biden

Demokratický kandidát Joe Biden se oficiálně stal vítězem prezidentských voleb v Pensylvánii. V úterý to oznámil guvernér tohoto státu Tom Wolf, informují agentury.

Podle oficiálních výsledků získal Biden spolu s kandidátkou na viceprezidentku Kamalou Harrisovou v Pensylvánii 3,46 milionu hlasů, současný prezident Donald Trump spolu se svým viceprezidentem Mikem Pencem 3,38 milionů hlasů, libertariánku Joanne Jorgensenovou podpořilo 79 000.

Těsným vítězstvím v Pensylvánii získal Biden na svou stranu 20 volitelů, což z tohoto státu dělá jedno z klíčových míst souboje o Bílý dům. Pro vítězství v něm musí kandidát získat 270 z celkem 538 volitelských hlasů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy