Stouni se valí do Brna. Dvě třetiny lístků prodány

Tomáš Fránek
18. 7. 2007 14:30
Lidé mají stále tři tisíce neplatných vstupenek
Foto: Reuters

Brno - Tribuny pro diváky na brněnském výstavišti už stojí. Obří pódium o rozměrech 70x60 metrů, na kterém se objeví deset metrů dlouhý nafukovací jazyk, se ještě buduje. V neděli ho Rolling Stones vypláznou na brněnském výstavišti.

Vystoupení v rámci turné A Bigger Bang bude náhradou za loňský zrušený koncert. Příčinu vedou média pod heslem "pád Keithe Richardse z kokosové palmy".

Po koncertu Metalliky, která před čtrnácti roky přilákala do hlediště dnes zchátralého stadioun za Lužánkami na čtyřicet tisíc diváků, se tak Brno chystá na další koncertní událost.

Mick Jagger a jeho parta si Brna moc neužijí, přiletí těsně před koncertem a hned v noci odletí. Ale jejich vystoupení už týden zaměstnává stovky lidí. Od dvou set dělníků, kteří staví ono pódium, přes policisty a zdravotníky až po brněnské radní.

Mick Jagger na pařížském koncertu skupiny Rolling Stones
Mick Jagger na pařížském koncertu skupiny Rolling Stones | Foto: Libération

Ti se rozhodli Stounům darovat kovové vycházkové hole s motivem dívky v korzetu, které vyrobil ctitel kapely, umělecký kovář Pavel Tasovský. "Špacírka je přece doplněk každého elegantního muže," říká. Hole jsou číslovány; jedničku dostane zpěvák Mick Jagger, dvojku kytarista Keith Richards. Městský rozpočet se kvůli poctě čtyřčlenné skupině ztenčí o 80 tisíc korun.

Pořád je otázkou, kolik lidí se rozhodne ještě koupit lístky a vidět tak Jaggera, jak kolem půl deváté vyběhne na dlouhé pódium a stráví tam dvě hodiny. Pořadatelé zatím prodali dvě třetiny vstupenek, tedy asi dvacet tisíc lístků, a čekají rostoucí zájem na poslední chvíli. Předkapelou jsou britpopoví Charlatans

Největší zájem je podle prodejců o lístky na stání a na nejlevnější tribunu, nejvíc se jich prodalo v samotném Brně. Obrázek předešlých koncertů, kdy velkou část tvořili i zahraniční fanoušci, se tak asi nebude opakovat. Přestože lístky z loňska jsou neplatné, tři tisíce lidí si je ještě nevyměnilo.

Dvacet osm metrů vysoké pódium osvítí 433 reflektorů, na výstavišti povede padesát čtyři kilometrů kabelů. Třísettunovou konstrukci do Brna postupně naváží sedmdesát pět kamionů a dohromady ji skládá posádka z třinácti autobusů. Plochu pod pódiem vyrovná tři sta železničních pražců.

Návštěvníci koncertu zažijí i policejní manévry. V pohotovosti budou psovodi, jízdní jednotka a dopravu bude ze vzduchu monitorovat vrtulník. Policie si mezi pavilony výstaviště dokonce zřídí dočasnou centrálu.

Kvůli hrozbě možného teroristického útoku místo koncertu průběžně prohledávají pyrotechnici. Největší problémy se čekají v dopravě, v Brně se o víkendu koná i mistrovství světa superbiků, kam zamíří další tisíce lidí.

Vyhovět se musí i požadavkům kapely. Většina z nich se týká občerstvení, pro které si management vyhradil pavilon G. V něm vyroste kuchyně s třicítkou lednic a jídelnou pro dvě stě lidí.

Mick Jagger na evropském turné skupiny Rolling Stones
Mick Jagger na evropském turné skupiny Rolling Stones | Foto: Reuters

Letošní evropskou část turné odstartovali Rolling Stones 5. června 2007 v belgickém Werchteru a kapela na něm odehraje 27 koncertů po celé Evropě. Část z nich je náhradou za zrušené koncerty, keré se kromě Brna dotkly i dalších evropských měst.

Pár dnů před brněnským koncetem si odskočili do Barcelony zahrát sedmi stovkám bankovních úředníků. Za vystoupení na firemním večírku Deutche Bank získali zhruba čtyři miliony eur.

 


 

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Festival Malá inventura začal udílením cen České divadelní DNA

Asociace nezávislých divadel Českých republiky, režisér Jakub Čermák za inscenaci souboru Depresivní děti touží po penězích a Divadlo X10 se stali držiteli cen Česká divadelní DNA za mimořádný počin na poli nového divadla. Ocenění za dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla získal časopis Svět a divadlo, cenu za podporu a prezentaci české kultury v zahraničí obdržela předsedkyně občanského sdružení Tanec Praha Yvona Kreuzmannová. Předáním cen ve čtvrtek večer v pražském divadle Studio Hrdinů začal 18. ročník festivalu Malá inventura. Ten na více než 20 místech v Praze nabídne pět desítek inscenací, potrvá 10 dnů.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Irský premiér Leo Varadkar podal demisi

Irský premiér Leo Varadkar ve čtvrtek podal demisi. V čele vlády nicméně zůstane do doby, než se podaří zvolit jeho nástupce. V Irsku se na počátku února konaly předčasné parlamentní volby. Tři velké strany získaly zhruba stejný počet mandátů a cesta k vytvoření nové vlády je vzhledem k jejich vzájemné nevraživosti složitá. Kvůli rozložení sil není vyloučené ani to, že se budou konat další předčasné volby.

Poslanci takzvaného Dáilu, tedy dolní komory irského parlamentu, se ve čtvrtek sešli na ustavující schůzi. Podle očekávání se žádné ze tří velkých stran nepodařilo získat dostatek hlasů, aby byl její kandidát zvolen novým premiérem.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Tesla může vykácet část lesa na pozemku pro továrnu u Berlína, rozhodl soud

Americký výrobce elektromobilů Tesla může pokračovat v kácení lesa na pozemku nedaleko Berlína, kde chce vybudovat první továrnu v Evropě. Rozhodl o tom dnes berlínský vrchní správní soud, který zamítl stížnosti dvou ekologických organizací. Proti rozhodnutí se nelze odvolat, informovala agentura DPA.

Přípravu pozemku na výstavbu továrny v braniborské obci Grünheide, která leží několik kilometrů jihovýchodně od německé metropole, pozastavil vrchní správní soud v pondělí, aby mohl posoudit stížnosti ochránců přírody. Dnes rozhodl, že americká firma splnila všechny zákonné požadavky nutné ke kácení lesa. Před začátkem vegetačního období hodlá Tesla vykácet borovicový les na rozloze 90 hektarů.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
Další zprávy