Do kapely Red Hot Chili Peppers se po desetileté pauze vrací kytarista Frusciante

Kultura Kultura
16. 12. 2019 11:40
Do kalifornské funk-rockové kapely Red Hot Chili Peppers se po deseti letech vrátí kytarista John Frusciante, který je spojený s jejími nejúspěšnějšími alby Blood Sugar Sex Magik a Californication z 90. let minulého století. Informuje o tom americká CNN.
John Frusciante (vpravo) na koncertu Red Hot Chili Peppers v roce 2003.
John Frusciante (vpravo) na koncertu Red Hot Chili Peppers v roce 2003. | Foto: ČTK/DPA

Sestava zároveň upřesnila, že tak po deseti letech rozvazuje spolupráci s Joshem Klinghofferem, který na kytaru v Red Hot Chili Peppers hrál doposud.

"Red Hot Chili Peppers oznamují, že se rozcházíme s Joshem Klinghofferem, který byl posledních deset let naším kytaristou. Je to úžasný muzikant, kterého si vážíme a kterého milujeme. Jsme hrozně vděční za čas, který jsme s ním mohli strávit, a za nesčetné dary, které nám věnoval," uvedli členové. "Zároveň s plnými srdci a nadšením oznamujeme, že se do kapely vrací John Frusciante," dodala.

Devětačtyřicetiletý John Frusciante tak s Red Hot Chili Peppers začíná své třetí období. Poprvé s nimi hrál v letech 1988 až 1992, kdy jako teprve osmnáctiletý nahradil zesnulého Hillela Slovaka. V roce 1992 odcházel uprostřed turné a po dobře zdokumentované bitvě se závislostí na drogách, upřesňuje CNN.

Znovu se Frusciante vrátil v letech 1998 až 2009, jak připomíná web Guitar.com. Z nahrávek kytarista naposledy účinkoval na dvojdesce Stadium Arcadium z roku 2006.

V roce 2011 sestava své další album I'm with You nahrála už s Joshem Klinghofferem, který do té doby působil jako její záložní kytarista.

Klinghoffer se stal stálým členem základní sestavy, účinkoval také na její zatím poslední, tři roky staré desce The Getaway. Ta byla po čtvrtstoletí prvním titulem Red Hot Chili Peppers, jejž neprodukoval známý Američan Rick Rubin.

Fruscianteho kytara zní například v hitu Scar Tissue. | Video: Warner Music Group

John Frusciante od té doby rozvíjel sólovou dráhu, od roku 2009 vydal šest nahrávek. Podobný osud nyní možná čeká také Joshe Klinghoffera, který už nedávno oznámil založení projektu Pluralone.

Red Hot Chili Peppers, které dále tvoří zpěvák Anthony Kiedis, basista Flea a bubeník Chad Smith, se příští rok znovu chystají koncertovat. Zatím oznámili dvě vystoupení, která je na festivalech v americkém Bostonu a Alabamě čekají v květnu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

USA reagují na nový bezpečnostní zákon pro Hongkong, začnou rušit politické výjimky

Americký prezident Donald Trump na tiskové konferenci v Bílém domě oznámil, že dal pokyn vládě, aby zahájila proces rušení politických výjimek, které Hongkongu poskytovaly ze strany USA oproti pevninské Číně zvláštní status. Reagoval tak na nový bezpečnostní zákon pro Hongkong, pro nějž se ve čtvrtek vyslovil čínský parlament na svém plenárním zasedání. Informovaly o tom tiskové agentury.

Trump dodal, že Spojené státy také zakážou vstup do země "potenciálně rizikovým" osobám z Číny a začnou sankcionovat čínské oficiální činitele, kteří jsou podle Washingtonu zodpovědní za podrývání hongkongské ekonomiky. Podle amerického prezidenta Čína porušila své slovo ohledně zachování hongkongské autonomie.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Antidopingový výbor ČR povede Petra Volková

Novou ředitelkou Antidopingového výboru České republiky byla jmenována Petra Volková. Čtyřicetiletá doktorka práv vystřídala ve funkci Martina Lukavského, který organizaci vedl teprve od poloviny ledna. Vedení výboru se dosavadní zástupkyně ředitele Volková ujme oficiálně v pondělí.

Volková v minulosti spolupracovala s Českomoravským fotbalovým svazem a Českým olympijským výborem. V antidopingovém výboru působí tři roky a už v březnu byla pověřena jeho řízením.

"Výbor již zpracoval antidopingový národní program pro rok 2020. Ten obsahuje šest stěžejních oblastí, například prevenci, vzdělávání, testování, mezinárodní spolupráci a podobně. Bude třeba zafixovat do povědomí sportovní veřejnosti, že nejsme pouze orgán represivní, ale také preventivní," řekla Radiožurnálu.

Jejím cílem je také zlepšit komunikaci sportovců a dopingových komisařů. "Ten předmět naší činnosti nás předurčuje k tomu, že sportovci zřejmě nejásají, když vidí nás nebo komisaře. A právě proto bude potřeba zkvalitnit komunikaci se samotnými sportovci a vyškolit si lépe komisaře, aby tam nedocházelo k žádným komplikacím a kontroly probíhaly v pořádku," uvedla.

Další zprávy