Recenze: Tata Bojs jsou stále více sami sebou. Textově vytříbené album zadrhává jen hudebně

Jan Mazura Jan Mazura
Aktualizováno 16. 10. 2015 19:39
Familiárně a přitom nově zní deváté řadové album pražských Tata Bojs. Po čtyřech letech přichází se třinácti novým písničkami, v nichž tentokrát uslyšíme více popu a méně experimentu než dříve. Retro zvuky, hlasové samply, netradiční hosté a vůbec prvky známé z předchozích období jejich tvorby ovšem naštěstí nezmizely. Milan Cais, Mardoša a jejich spoluhráči jako by vzpomínali na staré dobré časy, ale zároveň si uvědomovali, že se ustavičně musí posouvat vpřed. Více v recenzi Jana Mazury.
Tata Bojs
Tata Bojs | Foto: Salim Issa

Recenze – Charakteristickým znakem Tata Bojs vždy byly skvělé texty, postavené na homonymech, metaforách či přesmyčkách. Na nové desce A/B jich je i tentokrát celá řada.

Hned úvodní Nadčasová s chytrým využitím anglicko-české slovní hříčky „minulost je past – přítomnost je prezent“ naznačí, že před sebou máme příjemných třiapadesát minut. V tom nás pak utvrdí i následující Gastronaut s nenápadnými orientálními názvuky podtrhujícími refrén „zamkněte východ na dva západy“. Souvislost se současnou migrační vlnou je nicméně čistě náhodná...

Tata Bojs - A/B
Tata Bojs - A/B | Foto: Tata Bojs

Jiným příkladem nápaditého textu jsou svižné a humorné Kamarádky, které humorně popisují časté mezilidské vztahy a ženské povahové vlastnosti z mužské perspektivy. Stejně jako ve dvou jiných skladbách zde hostují Yellow Sisters. Na dnešní dobu pak ještě více sedí Moderní lidi, ironická kritika současných trendů a povrchního životního stylu, kterou však na konci chytlavého refrénu Tata Bojs vztáhnou i na sebe.

Od celku se pojetím odlišuje pátá písnička se zvukomalebným názvem Rubik a Kubrick, coby dialog mezi dvěma osobnostmi – vynálezcem známého hlavolamu a legendárním režisérem – v podání Jana Buriana a Marka Ebena. Na Rubikovu kostku mimochodem odkazuje také obal s Caisovým akvarelem. Výklad jeho přesného smyslu, stejně jako názvu nahrávky, je ale tentokrát ponechán ryze na posluchači.

Album poklidně uzavřou nostalgicky uvolněné Noční linky, trefně vystihující atmosféru města někdy mezi půlnocí a pátou hodinou raní. Smířlivou atmosféru zde navíc skvěle podpoří chilloutová trumpeta Oskara Töröka, známého mj. z jazzové formace Vertigo.

Pak už následuje jen krátký leč výrazný dovětek Národní. S nadsázkou pojatý chvalozpěv Čech a Prahy stojí na vokálech sboru Doubravánek a jejich originálním aranžmá. Když se studiová stopa v závěru prolne do živé verze z letošních Colours of Ostrava a my slyšíme dav v moravskoslezské metropoli nadšeně skandovat „Praha“ a „Čechy“, nelze o ironickém podtextu celé písně pochybovat už vůbec.

Deska A/B je nadmíru dobrá. Nabízí chytlavé melodie i texty, většinu času dokonce ve stejnou chvíli. Po textové stránce je album kvalitativně vyrovnané, a i když po stránce hudební již o něco méně, vysloveně slabý song na něm nenajdeme. Pozitivnímu dojmu z nahrávky přispívají rovněž dva vizuálně vydařené videoklipy.

Futuretro, název jedné ze starších desek, v sobě možná shrnuje základní principy či cíle kapely platné i dnes: věrnost vlastním kořenům v protikladu se současným zvukem i aktuálními texty a zároveň snaha do budoucna neustrnout. Snad tomu tak bude i příště.

Hodnocení: 90 %

Tata Bojs - S ní | Video: YouTube
 

Právě se děje

před 48 minutami

Tři čtvrtiny lidí chtějí místo stravenek dostávat peníze, ukázal průzkum. Ministerstvo navrhuje stravenkový paušál.

Až tři čtvrtiny zaměstnanců, kteří dnes dostávají stravenky, by raději přešly na peněžní stravenkový paušál. Většina z nich by přitom své stravovací návyky nezměnila. 

Čtyři pětiny restaurací by zase přivítaly, kdyby u nich méně lidí platilo stravenkami. Vyplývá to z průzkumu, který pro ministerstvo financí uskutečnila agentura Median mezi 1212 respondenty. 

"Dnešní režim zachováváme a nijak jej neomezujeme. Pouze ke stravenkám a firemním jídelnám přidáme třetí možnost, díky které mohou zaměstnanci dostat nezdaněný příspěvek na stravování rovnou v penězích. Kdo chce, pojede stále ve stejném režimu a nic se pro něho nezmění," uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Návrh je součástí připravovaného daňového balíčku na rok 2021. Návrh v tuto chvíli projednávají ministerstva. Jeho účinnost je navržena od 1. ledna 2021. 

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

V severní Itálii ve městě Padova zemřel osmasedmdesátiletý muž pozitivně testovaný na koronavirus. Jde o prvního Evropana, který nákaze podlehl.

 Úmrtí v pátek pozdě večer oznámil italský ministr zdravotnictví Roberto Speranza.

Muž byl jedním ze dvou starších pacientů v oblasti Veneto, u kterých bylo podezření na nemoc COVID-19, kterou nový typ koronaviru způsobuje. V nemocnici ležel podle italských médií 14 dní a přijat byl s jiným druhem onemocnění.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

V palivových nádržích tří desítek letadel značky Boeing 737 MAX objevil výrobce zbytky materiálu, mohly ohrozit bezpečnost strojů.

Během kontroly zatím nepředaných strojů výrobce objevil podobný problém u 35 z nich, potvrdil mluvčí firmy. Podle informací agentury Reuters se jednalo o víc než polovinu zkontrolovaných letounů. 

Firma uvedla, že v nádržích se našly zbytky cizích předmětů, což je termín, který se používá pro nejrůznější materiál, jako jsou hadry, nástroje, kovové třísky a další. Většinou zůstává po zaměstnancích, kteří se podílejí na výrobním procesu. Podobný problém už měla firma také u jiných letadel, například u tankovacích letounů KC-46, upozornila agentura Reuters. Tyto předměty zvyšují riziko elektrického zkratu a požáru.

Letadla 737 MAX jsou už téměř rok odstavena z provozu, nová čekají zaparkovaná na své dodání aerolinkám. Zákaz přišel loni v březnu po dvou smrtelných nehodách. 

Zdroj: Reuters , ČTK
před 2 hodinami

Nákaza koronavirem v Číně polevuje, její nárůst hlásí Jižní Korea. Nakažených je celkem přes 76 tisíc.

Nemoci způsobené novým typem koronaviru v pevninské Číně podlehlo již celkem 2345 lidí. Během pátku jich zemřelo 109, o devět méně než ve čtvrtek. Nakažených je přes 76 tisíc. Počet nově onemocnělých se v pátek výrazně snížil na 397 ze čtvrtečních 889. Informovala o tom v sobotu odvoláním na čínské zdravotnické úřady agentura Reuters. Výrazný nárůst nových případů hlásí Jižní Korea.

Epicentrum epidemie, provincie Chu-pej, hlásí za pátek výrazně nižší počet nových případů onemocnění i mírně nižší počet nových úmrtí. Počet nových nemocných klesl na 366 ze čtvrtečních 631. Počet mrtvých v této nejvíce zasažené čínské provincii činil v pátek 106, zatímco ve čtvrtek to ještě bylo 115. Celkem v Chu-pej již zemřelo 2250 lidí a celkový počet nakažených tam byl k pátku 63 tisíc.

Zdroj: ČTK
Další zprávy