Recenze: Tata Bojs jsou stále více sami sebou. Textově vytříbené album zadrhává jen hudebně

Jan Mazura Jan Mazura
Aktualizováno 16. 10. 2015 19:39
Familiárně a přitom nově zní deváté řadové album pražských Tata Bojs. Po čtyřech letech přichází se třinácti novým písničkami, v nichž tentokrát uslyšíme více popu a méně experimentu než dříve. Retro zvuky, hlasové samply, netradiční hosté a vůbec prvky známé z předchozích období jejich tvorby ovšem naštěstí nezmizely. Milan Cais, Mardoša a jejich spoluhráči jako by vzpomínali na staré dobré časy, ale zároveň si uvědomovali, že se ustavičně musí posouvat vpřed. Více v recenzi Jana Mazury.
Tata Bojs
Tata Bojs | Foto: Salim Issa

Recenze – Charakteristickým znakem Tata Bojs vždy byly skvělé texty, postavené na homonymech, metaforách či přesmyčkách. Na nové desce A/B jich je i tentokrát celá řada.

Hned úvodní Nadčasová s chytrým využitím anglicko-české slovní hříčky „minulost je past – přítomnost je prezent“ naznačí, že před sebou máme příjemných třiapadesát minut. V tom nás pak utvrdí i následující Gastronaut s nenápadnými orientálními názvuky podtrhujícími refrén „zamkněte východ na dva západy“. Souvislost se současnou migrační vlnou je nicméně čistě náhodná...

Tata Bojs - A/B
Tata Bojs - A/B | Foto: Tata Bojs

Jiným příkladem nápaditého textu jsou svižné a humorné Kamarádky, které humorně popisují časté mezilidské vztahy a ženské povahové vlastnosti z mužské perspektivy. Stejně jako ve dvou jiných skladbách zde hostují Yellow Sisters. Na dnešní dobu pak ještě více sedí Moderní lidi, ironická kritika současných trendů a povrchního životního stylu, kterou však na konci chytlavého refrénu Tata Bojs vztáhnou i na sebe.

Od celku se pojetím odlišuje pátá písnička se zvukomalebným názvem Rubik a Kubrick, coby dialog mezi dvěma osobnostmi – vynálezcem známého hlavolamu a legendárním režisérem – v podání Jana Buriana a Marka Ebena. Na Rubikovu kostku mimochodem odkazuje také obal s Caisovým akvarelem. Výklad jeho přesného smyslu, stejně jako názvu nahrávky, je ale tentokrát ponechán ryze na posluchači.

Album poklidně uzavřou nostalgicky uvolněné Noční linky, trefně vystihující atmosféru města někdy mezi půlnocí a pátou hodinou raní. Smířlivou atmosféru zde navíc skvěle podpoří chilloutová trumpeta Oskara Töröka, známého mj. z jazzové formace Vertigo.

Pak už následuje jen krátký leč výrazný dovětek Národní. S nadsázkou pojatý chvalozpěv Čech a Prahy stojí na vokálech sboru Doubravánek a jejich originálním aranžmá. Když se studiová stopa v závěru prolne do živé verze z letošních Colours of Ostrava a my slyšíme dav v moravskoslezské metropoli nadšeně skandovat „Praha“ a „Čechy“, nelze o ironickém podtextu celé písně pochybovat už vůbec.

Deska A/B je nadmíru dobrá. Nabízí chytlavé melodie i texty, většinu času dokonce ve stejnou chvíli. Po textové stránce je album kvalitativně vyrovnané, a i když po stránce hudební již o něco méně, vysloveně slabý song na něm nenajdeme. Pozitivnímu dojmu z nahrávky přispívají rovněž dva vizuálně vydařené videoklipy.

Futuretro, název jedné ze starších desek, v sobě možná shrnuje základní principy či cíle kapely platné i dnes: věrnost vlastním kořenům v protikladu se současným zvukem i aktuálními texty a zároveň snaha do budoucna neustrnout. Snad tomu tak bude i příště.

Hodnocení: 90 %

Tata Bojs - S ní | Video: YouTube
 

Právě se děje

Aktualizováno před 13 minutami

Střety v Jeruzalémě pokračují druhý den a noc, další desítky Palestinců utrpěly zranění

V Jeruzalémě ze soboty na neděli pokračovaly střety mezi palestinskými demonstranty a izraelskou policií poté, co se sešly desítky tisíc muslimů před mešitou Al-Aksá při oslavách svátku souvisejícího s postním měsícem ramadán. Podle místního Červeného půlměsíce utrpělo zranění nejméně 80 lidí včetně několika dětí, 14 lidí bylo převezeno do nemocnice. Zranění utrpěl rovněž jeden policista. Znepokojení nad situací dnes vyjádřil takzvaný blízkovýchodní kvartet, tedy Evropská unie, OSN, USA a Rusko.

Palestinská mládež házela kamení na policisty, zapalovala ohně a strhávala policejní bariéry v ulicích vedoucích k jeruzalémskému Starému městu. Policisté na koních a těžkooděnci proti davu nasadili zábleskové granáty a vodní děla, stříleli rovněž do lidí gumovými projektily.

Nepokoje v Jeruzalémě propukly po zahájení postního měsíce ramadánu v polovině dubna, kdy Izrael omezil Palestincům shromažďování na místě, kde se Arabové většinou scházejí k večerní modlitbě. V posledních dnech napětí podpořilo hrozící nucené vystěhování některých palestinských rodin z jejich domů ve východním Jeruzalémě. Při střetech z pátku na sobotu utrpělo zranění přes 200 Palestinců a šest izraelských policistů.

Zdroj: ČTK
před 16 minutami

Sadiq Khan obhájil mandát a bude nadále starostou Londýna

Starostou Londýna byl znovuzvolen labourista Sadiq Khan, britské hlavní město tak povede i příští čtyři roky. Podle oficiálních výsledků získal přes 55 procent hlasů a porazil svého konzervativního soupeře Shauna Baileyho, informovala v sobotu britská média. Khan se stal v roce 2016 prvním muslimem, který kdy stanul v čele západní metropole.

"Jsem pyšný, že jsem dnes získal velmi silný mandát," řekl Khan po oznámení výsledků. Slíbil rovněž, že si "natáhne každou šlachu při snaze vystavět lepší a zářnější budoucnost pro Londýn po temných dnech pandemie".

"Nebudu nikdy přehlížet vaše hlasy, vaše starosti a vaše obavy," vzkázal pak voličům, kteří ve volbách upřednostnili jednoho z jeho 19 soupeřů. "Jizvy po Brexitu stále přetrvávají a stále více nás rozděluje drsná kulturní válka," pokračoval s tím, že koronavirus nedbá na ideologické rozdíly. "Musíme využít této chvíle národního uzdravení k zacelení toho, co nás rozděluje," dodal. Slíbil rovněž, že bude usilovat o lepší komunikaci mezi londýnskou radnicí a britskou vládou, jíž nyní ovládají konzervativci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy