Recenze: Miluj farmáře svého, hřmí Young na kritické desce

Jan Mazura Jan Mazura
Aktualizováno 16. 7. 2015 22:09
Písničkář si na svém novém albu vzal tentokrát na paškál americkou zemědělskou korporaci Monsanto, nejvýznamnějšího producenta geneticky upravovaných semen.
Neil Young
Neil Young | Foto: ČTK

Recenze – Téma genetického zemědělství je pro Younga bližší, než se může na první pohled zdát. Prostředí venkova, potažmo vědeckými výdobytky nepříliš narušeného farmářství, je totiž tím, ve kterém částečně vyrůstal. Již dlouhou dobu je navíc známý jako zakladatel úspěšné série benefičních koncertů Farm Aid, stejně jako svými environmentalistickými postoji. Ač lze zpěvákův kritický postoj chápat, do světa angažovaných zemědělců za oceánem se většině z nás těžko vžívá. A právě to může být překážkou při poslechu a hodnocení The Monsanto Years.

Neil Young: The Monsanto Years
Neil Young: The Monsanto Years | Foto: Neil Young

Připusťme si rovněž, že tématika bio potravin je již poněkud otřepaná a snad i trochu nepříslušící rockovému písničkáři. Hudba s obsahem na druhou stranu dobře koresponduje, ačkoli netvoří o moc více než jen podklad pro Youngovu kritiku.

Že zpěvák kulturu amerických farmářů dobře zná, poznáme hned. Slušně zahrané písničky míchající country, blues, rock a folk si totiž snadno představíme na venkovských zábavách kdesi na středozápadě Spojených států. Tolik populární Youngův styl ostatně právě z takové hudby až na výjimky vycházel vždy, a tak není na místě mu prakticky nulový vývoj vytýkat.

Součástí doprovodné kapely Promise of the Real jsou dva synové lídrova blízkého přítele Willieho Nelsona. Jde o jinou formaci, než na jakou jsme zvyklí ze starších alb, avšak nabízí identický „šraml“. Produkce je nicméně slabší. Nic proti syrovosti a autentickému projevu, ale vokál je často utopený v kytarové hradbě a intonace občas na hranici falešnosti. Některé skladby jsou navíc pouze nahozené, bez snahy o jakékoli aranžmá. Při poslechu často zapochybujeme, jestli album ve skutečnosti není kdysi ztracenou a dnes pirátsky vydanou nahrávkou dávných let.

K nejsilnějším songům patří A Rock Star Bucks a Coffee Shop, singl shrnující ve svém textu celou problematiku, či melodicky výrazná Monsanto Years. Zbytek skladeb přináší dokreslující příběhy a hudebně poněkud splývá.

„Lidé chtějí slyšet o lásce,“ zpívá Young a o ní nakonec celé album skutečně je, ač autor svůj výrok možná myslel trochu jinak. Celek může působit jako hudrování téměř sedmdesátiletého rockera, nicméně jeho výroky nepůsobí směšně. Jsou vážně míněné, plné skutečných obav o milovanou Zemi a neunikne nám ani upřímnost snahy situaci změnit.

Komu je blízká Youngova kritika globalizace a zákulisních politických her, kdo důkladně vyslechne všechny texty, či ten, kdo se do celé kauzy při poslechu konceptuální nahrávky zkrátka hlouběji ponoří, velmi si ji užije. Kdo čeká silné melodie, preciznější zpracování a poetičtější texty, ať si raději počká na Youngovo další album.

Hodnocení: 65 %

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 3 minutami

Klause propustili z vojenské nemocnice. Cítím se dobře, řekl

Bývalého prezidenta Václava Klause propustili z Ústřední vojenské nemocnice, kde byl od úterý kvůli vysokému tlaku. Klaus byl o víkendu v nemocnici kvůli problémům s tlakem a znovu se do ní vrátil v úterý. Ve stejném zdravotnickém zařízení se léčí i současná hlava státu Miloš Zeman.

Lékaři bývalému prezidentovi předepsali léky, nyní se podle svých slov cítí dobře. Na novinářský dotaz Klaus poznamenal, že se u něj nedá očekávat dodržování klidového režimu a z nemocnice zamířil do svého institutu.

Osmdesátiletý exprezident neměl v minulosti zdravotní problémy často. V roce 2008 podstoupil operaci kyčelního kloubu, o čtyři roky později se podrobil operaci šedého zákalu. Na konci letošního února onemocněl covidem-19. Po vyšetření v nemocnici se odjel léčit domů.

Zdroj: Domácí
před 26 minutami

Slovenský žalobce navrhl 13 let vězení bývalému elitnímu prokurátorovi

Prokurátor navrhl soudu, aby potrestal nejméně třináctiletým vězením a propadnutím majetku bývalého šéfa elitní složky slovenské prokuratury Dušana Kováčika, který je obžalován z korupce, zneužití pravomocí a z dalších trestných činů. Žalobce to uvedl v pátek ve své závěrečné řeči, po které ještě vystoupí obhajoba a sám obžalovaný, který vinu od začátku odmítá. Následně by soud mohl vynést verdikt.

Kováčik je zatím nejvýše postaveným někdejším představitelem slovenské justice, který se jako obžalovaný ocitl před soudem po několika vlnách zatýkání vysokých úředníků, podnikatelů či soudců. Tato zatýkání Slovensko zažilo po loňských parlametních volbách, které skončily porážkou do té doby vládních sociálních demokratů (Směr-SD) premiéra Roberta Fica.

Kováčik podle obžaloby mimo jiné za úplatek 50 tisíc eur (1,27 milionu korun) pomohl údajnému šéfovi jednoho zločineckého gangu Ľubomírovi Kudličkovi zůstat na svobodě. Prokuratura tehdy nepodala stížnost proti rozhodnutí soudu, který Kudličku propustil z vazby na svobodu. Stíhán je také pro podezření, že z vyšetřovacího spisu vynášel informace.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Křetínský a Tkáč zvýšili podíl v britské poštovní firmě Royal Mail

Investiční fond Vesa Equity Investment podnikatelů Daniela Křetínského a Patrika Tkáče zvýšil podíl v britské poštovní společnosti Royal Mail na 17,03 z dosavadních 16,03 procenta. Uvedl to v oznámení určeném pro Londýnskou akciovou burzu (LSE).

Vesa do Royal Mail vstoupila loni v květnu, kdy získala 5,35 procenta akcií. Svůj podíl postupně zvyšovala a loni v srpnu se stala největším akcionářem v podniku, který v roce 1516 založil panovník Jindřich VIII. Royal Mail se zaměřuje hlavně na přepravu poštovních zásilek.

Od vstupu Vesy do Royal Mail akcie britského podniku výrazně posílily, neboť společnost využila boomu prodeje na internetu v době pandemie covidu-19. Zatímco loni na začátku května se akcie Royal Mail obchodovaly zhruba za 1,60 libry, nyní se jejich cena pohybuje kolem 4,90 libry. To znamená růst o více než 200 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy