Podaří se Madonně svrhnout Adele z popového trůnu?

Kultura Kultura
23. 3. 2012 2:08
Do boje s mladší generací se vrhne v pondělí s deskou MDNA
Foto: Aktuálně.cz

Praha - V klipu Girl Gone Wild se obklopila spoře oděnými mladíky s vypracovanými těly, v Give Me All Your Luvin' zlehka kráčí jako královna ulice. Nové promo fotky z ní i ve třiapadesáti letech dělají svůdnou sexuální bohyni a názvem alba MDNA odkazuje k extázi.

Madonna se snaží očividně ukázat, že s věkem nebojuje - což lze vnímat coby sympatické gesto i příznačný rys současné doby. Každopádně se zdá, že místo na popovém trůnu si chce chce vytančit zpět. Zda z něj však vyžene božský hlas robustní a o generaci mladší Adele se ukáže až v pondělí 26. března, kdy deska oficiálně vychází.

„Je to oficiální! Potřebuju se hýbat. Potřebuju se potit. Potřebuju tvořit novou hudbu! Hudbu, na kterou můžu tancovat. Najdu si ke spolupráci ty nejšílenější, nejzvrácenější a nejdrsnější lidi," ohlašovala Madonna na Facebooku aktuální nahrávku v prosinci 2010.

Foto: Aktuálně.cz

Tehdejšímu slibu zpěvačka sice zcela nedostála a hudebně vlastně jen pokračuje v tom, co dělala doposud, tedy v chytlavém tanečním popu. Pozitivní přijetí kritikou by ale mohlo být předznamenáním nadcházejícího úspěchu.

„Nejenže nás Madonna s MDNA bere zpátky do klubů, vyšťaví nás, vyčerpá a svěří se nám. Po pěti minutách na parketu nás zavede do soukromé kabinky, kde si vylévá srdíčko o milostných vztazích a o tom, že věci nevyšly, jak měly," popisuje nahrávku magazín Billboard a vyzdvihuje právě její schopnost skloubit taneční muziku s emocionální rovinou textů.

„Madonnino rozhodnutí sdílet utrpení je stejně silné, jako když se dříve dělila o potěšení. Její alba vždy byla o uvolnění a osvobození se od nějakého útlaku, ale tentokrát poprvé tlak vychází zevnitř, je jím ztráta a smutek," přitakává emocionální síle MDNA Rolling Stone.

I na Madonnu tak dle prvních reakcí dolehla vlna melancholie, která po přelomu tisíciletí zaplavila hudební svět. Přizváním Nicky Minaj nebo M.I.A. a spolupráci se sedmi různými producenty se zase chce porvat s aktuálními trendy.

V konkurenci civilní a komerčně nejúspěšnější zpěvačky současnosti Adele však Madonnin věčný recept na úspěch už nevzbuzuje takovou důvěru, jako tomu bylo dříve.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

před 46 minutami

Po sto dnech od puče jsou Barmánci znovu v ulicích. Stovky už při demonstracích přišly o život

Po 100 dnech od puče, který sesadil civilní vládu, tisíce Barmánců znovu vyšly do ulic demonstrovat proti vojenské juntě. V několika barmských městech se uskutečnily demonstrace, blesková shromáždění či protestní jízdy, uvedla agentura Reuters. Vojenská junta v posledních třech měsících proti demonstracím nasadila bezpečnostní složky. Při represích zemřely stovky lidí.

Armáda se chopila moci 1. února a znemožnila první zasedání parlamentu zvoleného v podzimních volbách. Ty podle vojáků doprovázely rozsáhlé nesrovnalosti, což ale volební komise odmítla. Armáda zatkla představitele civilní vlády, a to včetně vůdkyně a nositelky Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij. Politička čelí šesti obviněním a hrozí jí až 14 let vězení.

Po státním převratu vypukly Barmě protesty, při kterých lidé odmítali návrat vojáků k moci. Armáda vládla zemi několik desetiletí a umožnila vznik civilní vlády teprve v roce 2015. Proti demonstracím a stávkám násilně zasáhly bezpečnostní síly. Podle Asociace na pomoc politickým vězňům (AAPP) při represi zemřelo 781 lidí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Otcovská a rodičovská dovolená se rozšíří, MPSV připravuje změny podle směrnice EU

Otcovská dovolená v Česku by se měla nejpozději od srpna příštího roku prodloužit. Zavést by se měly také dva měsíce placené rodičovské pro vystřídání rodičů. Nárok na čerpání ošetřovného má získat víc lidí. Změny, které nařizuje směrnice EU, chystá ministerstvo práce. Legislativní návrh plánuje zveřejnit nejspíš do konce května. Na jednání sněmovního sociálního výboru to v úterý řekla ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD).

"Připravujeme tři scénáře. Návrh může projít teď vládou, nebo ho může převzít příští ministryně či ministr a vybere si příští vláda," řekla po jednání ministryně.

Směrnice EU o rovnováze mezi pracovním a soukromým životem z června 2019 má zajistit minimální standard ve všech členských zemích. ČR ji má do svých zákonů přenést nejpozději do 2. srpna 2022. Podle předpisu by placená otcovská v EU nesměla být kratší než deset dnů. Rodiče by měli mít možnost nečerpat rodičovskou celou naráz, ale i po částech. Vybírat by si ji mohli třeba střídáním dnů volna a práce či v kratší pracovní době, uvádí směrnice. Dva měsíce rodičovské by měly být nepřenosné, aby se matka a otec v péči o potomka vystřídali. Rodiče v celé unii by měli mít nárok aspoň na čtyřměsíční rodičovskou a mohli by si ji vybrat nejvýš do osmi let dítěte.

Zdroj: ČTK
Další zprávy