Pocta VH zaplaví celou Lucernu; o Reedovi se jen mluví

Kultura ČTK Kultura, ČTK
23. 12. 2011 8:51
Plastici zahrají čestnému členovi Nikdo a Kanárka
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - V pátek 23. prosince večer se ve všech prostorách Paláce Lucerna odehraje poslední dějství rozloučení s Václavem Havlem.  Společenství přátel Václava Havla prý zvolilo formu, kterou exprezident miloval: přehlídku různých žánrů, stylů a směrů. Poctu mu vzdají hudebníci, divadelníci, filmoví tvůrci, fotografové - a to v neformální koláži pestrých vystoupení.

Je možné, že Poctu VH navštíví i někteří z významných hostů, kteří přijeli na poslední rozloučení v katedrále. Účast ale závisí na jejich programu a podle organizátorů není možné odhadnout, kdo se večera zúčastní. Z Ameriky přiletěl Ivan Král, mluví se o Suzanne Vega, se kterou se prý potkal na letišti. Stále se spekuluje, zda dorazí newyorský rocker Lou Reed.

Program spontánní akce se stále rozrůstá. Na počátku logicky byli spříznění The Plastic People Of The Universe, kteří Havla kdysi přibrali do sestavy jako čestného člena. Na úvod zahrají Plastici písničku Nikdo, na závěr zazní Kanárek s mírně upraveným textem.

Foto: Aktuálně.cz

Během večera se na pódiu Velkého sálu v půlhodinových blocích vystřídají Garage & Tony Ducháček, Jasná páka a Hudba Praha, David Koller, slovenské kapely Bez ladu a skladu a Živé kvety, Hradišťan s Jiřím Pavlicou, The Plastic People of the Universe, Tata Bojs, Velvet Underground Revival Band, Tonya Graves, Matěj Ruppert a Ondřej Brousek.

V Lucerna Music baru budou vystupovat Toxique, Zrní či Schoenfelt, hlásí se další kapely. V pasáži bude hrát Horňácká cimbálová muzika, v kině Lucerna odehraje Divadlo Na Tahu Zahradní slavnost v režii Andreje Kroba, Buchty a loutky budou inscenovat Horský hotel a brněnské Divadlo Na Provázku Havlovu hru Prase.

Mezi divadly se v kině budou promítat dokumenty o Václavu Havlovi - . Bojanovského Prezident Václav Havel, Havel na Hrad Pavla Kouteckého nebo Americká pocta Václavu Havlovi z newyorské katedrály sv. Jana.

V kavárně kina či v Mramorovém sále vystaví svá díla fotografové, kteří provázeli Václava Havla jeho životem - Bohdan Holomíček, Oldřich Škácha a Tomki Němec.

Foto: Oldřich Škácha

Večer bude probíhat od 17.30 do 23.30 ve všech sálech i v pasáži Lucerny. Příchod pro publikum bude z obou stran pasáže. Vstup je zdarma, ale kapacita prostor je maximálně 4 000 osob; proto organizátoři vydávali prostřednictvím sítě Ticketpro lístky, aby před branou nezůstávali zklamaní zájemci.

Vstupenky, které byly dány do oběhu ve středu, byly vyprodány během dvou hodin. Ve čtvrtek ve 13 hodin byly dány pro Ticketpro poslední zbývající vstupenky. Pokud by se během večera uvolnily prostory Lucerny, budou dovnitř vpuštěni další zájemci bez vstupenek.

Ve střední části Václavského náměstí bude umístěna velkoplošná obrazovka, která bude přenášet program v Lucerně. Česká televize bude mezi 20. a 22. hodinou přenášet dění ve Velkém sále. 

Lucernu poskytla zdarma Dagmar Havlová s manželem Ivanem Havlem. Na pořádání večera se podílejí zejména přátelé Václava Havla, jeho bývalí spolupracovníci, ale také Knihovna VH, Česká televize, Film a sociologie, Kancelář VH, Nadace Člověk v tísni, Výbor dobré vůle Olgy Havlové a další instituce.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 29 minutami

Sir András Schiff v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021

Britský klavírista a dirigent maďarského původu András Schiff na koncertu v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021. Na závěr koncertu s Panochovým kvartetem na festivalu Dvořákova Praha mu ocenění za aplausu zaplněného sálu předali dirigent Jakub Hrůša, laureát ceny z posledních let, a ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon.

"Získání Ceny Antonína Dvořáka si nesmírně vážím, bude pro mne čest převzít ji během festivalu Dvořákova Praha. Hudba Antonína Dvořáka a česká hudba je velmi blízká mému srdci," uvedl Schiff.

Jeden z nejrespektovanějších světových klavíristů je zároveň rezidenčním umělcem letošního festivalu Dvořákova Praha. Při sólovém recitálu 17. září přednesl skladby Leoše Janáčka a Roberta Schumanna. Dnes spolu se členy Panochova kvarteta a violoncellistou Petrem Hejným představil oba Dvořákovy Klavírní kvintety a Maličkosti pro dvoje housle, violoncello a harmonium. Na závěrečném koncertu 24. září se pak ujme taktovky v čele orchestru České filharmonie i sólového partu Mozartova Klavírního koncertu d moll.

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy