Recenze: Retro se vším všudy. Phil Collins koncert v Praze odzpíval vsedě

Collins sedící v křesle s kapelou mohl jen ztěžka komunikovat.
Foto: ČTK
Josef Vlček Josef Vlček
26. 6. 2019 10:09
Sál pražské O2 areny nabitý k prasknutí, na pódiu perfektní kapela, před ní v křesle sedící stárnoucí zpěvák s tváří přísného anglického profesora a hláškami suchého anglického humoru. A všude pozitivní atmosféra a radost, že pořád jsme tady a že nás hudba ještě dovede povznést.

Podobný dojem zůstane v paměti těm, kdo byli přítomni na včerejším pražském vystoupení zpěváka a bubeníka Phila Collinse. Na stejné místo se vrátil po 14 letech, u příležitosti aktuálního turné nazvaného Still Not Dead Yet Live.

Jedním z koncertních trendů poslední doby je poselství uložené v poslední reprodukované skladbě, která z reproduktorů zní těsně předtím, než muzikanti nastoupí na pódium. Včera to byla píseň Souareba malijského zpěváka Salifa Keity.

Collins tím nepochybně chtěl naznačit, o co se opírají jeho rytmicky bohaté skladby, že rytmus je motorem písní a zdrojem tance jako lidského sebevyjádření.

Dvouhodinový set pak začal poklidně. Po krátkém proslovu, v němž jadrnou češtinou sdělil pobavenému publiku, že po operaci nemůže chodit, Collins zařadil jednu ze svých nejlyričtějších melodií Against All Odds a po ní další pomalou, Another Day In Paradise.

Až ve třetí skladbě Hang In Long Enough, typické břeskným nástupem dechů, se kapela rozjela naplno. Neměla lehkou práci, protože Collins sedící v křesle s ní mohl jen ztěžka komunikovat.

Pro člověka neznalého Collinsovy hudby musela doprovodná skupina na první pohled představovat šok. Když vynecháme mladičkého bubeníka, Collinsova syna Nicholase, vypadala jako parta strýců mezi šedesátkou a sedmdesátkou, která si přišla zahrát na hasičský bál.

Když se ale rozjeli, bylo jasné, že takových sestav na světě existuje málo. Každý z muzikantů včetně baskytaristy Lelanda Sklara a kytaristy Daryla Stuermera, který hrával také s Genesis, je sám o sobě vynikajícím sólistou, včera však byla podstatná jejich práce pro celek.

Phil Collins v Praze.
Phil Collins v Praze. | Foto: ČTK

Čtyři dechové nástroje tvořily neprůstřelnou sekci, jejíž šlehy a riffy hudbě spolu s rytmikou dodávaly živelnost a temperament.

I sboristé byli čtyři: soulové hlasy, typické pro černou hudbu šedesátých let minulého století, z nichž je cítit zkušenost a jistota. Koneckonců hlava této party Arnold McCuller má na kontě skoro dvě desítky vlastních alb a s Philem Collinsem spolupracuje od začátku devadesátých let.

Sbor měl v O2 areně důležitou roli - pomáhal tam, kde by už osmašedesátiletý zpěvák nestačil.

Mladý Nicholas Collins se v této partě ostřílených profíků neztratil. Připadla mu náročná úloha být vůdčím elementem populárního bubenického souboje zhruba v polovině show, čehož se zhostil celkem slušně. Zvláště dojímavý byl konec bitvy, v němž si zahrál s otcem, kdysi obdivovaným bubeníkem, na modifikované latinskoamerické perkusivní nástroje cajóny.

Skladba In The Air Tonight, jak ji Phil Collins včera zahrál v Praze. | Video: Martin Dybala

Program zahrnoval osmnáct písní a přídavek Take Me Home, s nímž se Collins loučívá už od osmdesátých let.

Více a více se rozzpívávající frontman třikrát sáhl do repertoáru své původní skupiny Genesis, přičemž skladba Invisible Touch pomohla nastartovat závěrečnou gradaci večera.

Z ploužáků nejvíc vynikla známá melodie Separate Lives z filmu Bílé noci, již si s Collinsem báječně užili jeho sboristé. Pořádně si zařádili také v oblíbeném Easy Lover - bez přehánění vyznělo snad ještě lépe než původní verze, kterou Collins v hloubi osmdesátých let natočil se souljazzovým zpěvákem Philipem Baileym.

Od vydání Collinsovy poslední studiové desky, byť tvořené coververzemi, uplynulo už skoro deset let. Zato poslední album původního materiálu pochází až z roku 2002. Při pohledu na Collinsův zdravotní stav se nezdá, že by se v budoucnosti rýsovaly další snímky.

Phil Collins

25. června, O2 arena, Praha

Vystoupení v Praze zachytilo zakonzervovaný stav. Bylo to retro hudby, která se hrála před dvaceti až čtyřiceti lety. Je pozoruhodné, že Collins, kdysi vyhlášený producent, dokázal svému vystoupení dát právě tento vzpomínkový nádech, ale zároveň vypíchnout to obecné, k čemu nás hudba inspiruje a proč nás alespoň na chvilku dělá lepšími. Zároveň ukázal, že i pod tlakem nepříjemných osobních podmínek lze lidem rozdávat štěstí a pohodu.

Samozřejmě: po hudební stránce nejlepší Collinsovo vystoupení Praha zažila roku 2005. Sdělení jeho letošního koncertu je přesto nezapomenutelné.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 56 minutami

Po střelbě v Liberci zemřela žena, muže lékaři převezli do nemocnice

Po střelbě v Liberci podlehla žena na místě zraněním, muže lékaři resuscitovali a přepravili do nemocnice. Uvedl to mluvčí zdravotnické záchranné služby Michael Georgiev. Případ si převzali krajští kriminalisté.

"Mohu potvrdit, že na místě byly dvě osoby. Žena byla několik desítek minut resuscitována, ale resuscitace byla bohužel neúspěšná, utrpěla zranění neslučitelná se životem," uvedl Georgiev. "Druhým pacientem byl muž, který byl také několik desítek minut resuscitován, tato resuscitace byla úspěšná a pacient byl transportován do liberecké nemocnice na traumacentrum," řekl mluvčí záchranky.

Událost se stala v Rudolfovské ulici v neděli odpoledne. Policie informovala o zásahu s tím, že nebezpečí osobám v okolí nehrozí. Kriminalisté příčiny a okolnosti střelby na místě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Neštěstí v synagoze u Jeruzaléma si vyžádalo desítky zraněných

 Šest desítek zraněných si vyžádalo zhroucení ochozu v synagoze u Jeruzaléma, uvedla dnes agentura AFP. Deset zraněných je podle lékařů ve vážném či kritickém stavu, další padesátka zraněných je mimo ohrožení života, uvedl list The Times of Israel na svém webu.

Uvnitř synagogy charedimů, nejkonzervativnějších vyznavačů ortodoxního judaismu, bylo podle policie více než 600 lidí. Na místo přijíždějí sanitky, záběry na internetu zachytily chaos panující v davu před budovou, poznamenal deník.

Minulý měsíc v tlačenici na poutní hoře Meron zahynulo 45 lidí. Na místě se každoročně scházejí tisíce především ultraortodoxních židů k oslavám svátku Lag ba-omer. V osudovou noc jich tam bylo zřejmě až 100 tisíc a u kluzkého, zúženého východu nastala tlačenice.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Pokud Sněmovna vysloví nedůvěru vládě, Zeman ji nechá do voleb vládnout v demisi

Prezident Miloš Zeman trvá na svém předchozím výroku, že by nechal do voleb dovládnout v demisi vládu premiéra Andreje Babiše (ANO), pokud by jí Sněmovna začátkem června vyslovila nedůvěru. Frekvenci 1 dnes řekl, že to pokládá za nejlogičtější řešení. Opozici doporučil, aby se soustředila na volební kampaň a program a krátce před říjnovými sněmovními volbami nedělala podobné "vylomeniny".

Zeman řekl, že trvá na svém dřívějším vyjádření. "Nejlogičtějším postupem je nechat vládu dovládnout v demisi," uvedl. Sněmovna by měla z iniciativy koalic Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů a STAN hlasovat začátkem června. Výsledek hlasování rozhodne postoj KSČM. "Já řekl i při jednání s opozičními předáky, že by se měli víc soustředit na kampaň a předvést své programy a kandidáty a nedělat takové vylomeniny, jako je hlasování o nedůvěře," prohlásil prezident.

Další zprávy