Peel tvořil vkus v éteru, teď je jeho sbírka na netu

Karel Veselý
3. 5. 2012 11:48
Sbírka desek Johna Peela se přesouvá na internet
Foto: Aktuálně.cz

Londýn - Když před osmi lety podlehl John Peel mrtvici, přerušila nejposlouchanější britská stanice BBC Radio 1 svoje vysílání a zbytek dne hrála jen jeho oblíbené skladby. Dva roky předtím zvolili spoluobčané slavného rozhlasového DJe mezi sto největších Britů všech dob a v devadesátých letech dostal od královny Řád impéria. Teď se propagátor nových směrů populární hudby dočká další pocty - jeho obří sbírka desek se promění v interaktivní muzeum dostupné přes internet. První exponáty byly zpřístupněny tento týden.

Pětašedesátiletý Peel po sobě zanechal 25 tisíc vinylových LPček, 40 tisíc singlů a několik tisícovek kompaktů, všechny pečlivě poskládané podle abecedy a opatřené katalogovou kartičkou. Sbírka by se měla kompletně přesunout na internetu, archivace ale zatím postupuje pomalu. Do konce října bude každý týden přibývat první stovka alb od každého písmene abecedy, aktuálně jsou k dispozici alba od písmene A.

Foto: Aktuálně.cz

Každou desku bude zastupovat naskenovaný obal, buklet a také Peelova kartička s jmény skladeb. Narozdíl od obdobné sbírky lidové hudby Alana Lomaxe ale kvůli autorským právům na novější hudbu neprobíhá digitalizace nahrávek samotných, místo nich se musí fanoušci spokojit s odkazem na obchod iTunes či internetový "jukebox" Spotify.

„Je to začátek úžasného a vzrušujícího dobrodružství. Je pro nás poctou, že můžeme světu poprvé ukázat obsah soukromé sbírky Johna Peela - jedné z nejdůležitějších a nejeklektičtějších sbírek moderní hudby na světě." napsal na blog John Peel Centre for Creative Arts jeho ředitel Tom Barker.

Projekt je dílem společných aktivit British Council a BBC a jeho součástí je i interaktivní průhled do Peelova domácího studia, proměného v rozcestník pro archivní klipy, fotografie, záznamy jeho rozhlasových pořadů či jeho proslulých nahrávacích sessions. Na ně si od roku 1967 zval talentované kapely z celého světa, včetně dvou českých zástupců - hrdinů domácí shoegaze horečky Ecstasy of Saint Theresa a Here, kteří přijali pozvání do jeho studia v roce 1993. V Peelových archívech je ale nepochybně více českých kapel - mezi jeho oblíbence patřili na začátku devadesátých let i vyškovští The Trial a o dekádu později alternativní rockeři L'Point.

Sny náctiletých je těžké zničit

John Peel začal svoji rozhlasovou kariéru v polovině šedesátých let v USA, kde v časech Beatlemánie působil jako odborník na britskou rockovou invazi. Po návratu na ostrovy v roce 1967 získal práci v pirátské stanici Radio London, která vysílala z lodí kotvících v neutrálních vlnách. Poté, co úřady provoz rádia ukončily, dostal Peel práci v nové veřejnoprávní hudební stanici pro mladé - BBC Radio 1, s níž spojil svůj život až do devadesátých let.

Foto: Aktuálně.cz

Ve svých pořadech objevoval nové hudební směry od folku a folk-rocku šedesátých let, přes punk let sedmdesátých až po death metal, breakcore či taneční hudbu let devadesátých, jež nekompromisně servíroval posluchačům ve vysílání bez ohledu na přijatelnost či rating.

V mnohém byl předchůdcem eklektického stylu dnešních internetových surfařů i po smrti je často připomínán jako příklad otevřeného hudebního vkusu bez ohledu na žánry. Fanoušci dodnes spontánně slaví Den Johna Peela, který připadá na výročí jeho posledního vysílání 25. října. Časopis NME po něm pojmenoval hudební cenu pro inovátory John Peel Award a festival Glastonbury pódium pro talentované muzikanty.

„Sny náctiletých je těžký zničit," stojí v epitafu na jeho hrobě, což je citát z písně Teenage Kicks od irských punk rockerů The Undertones.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Festival Malá inventura začal udílením cen České divadelní DNA

Asociace nezávislých divadel Českých republiky, režisér Jakub Čermák za inscenaci souboru Depresivní děti touží po penězích a Divadlo X10 se stali držiteli cen Česká divadelní DNA za mimořádný počin na poli nového divadla. Ocenění za dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla získal časopis Svět a divadlo, cenu za podporu a prezentaci české kultury v zahraničí obdržela předsedkyně občanského sdružení Tanec Praha Yvona Kreuzmannová. Předáním cen ve čtvrtek večer v pražském divadle Studio Hrdinů začal 18. ročník festivalu Malá inventura. Ten na více než 20 místech v Praze nabídne pět desítek inscenací, potrvá 10 dnů.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Irský premiér Leo Varadkar podal demisi

Irský premiér Leo Varadkar ve čtvrtek podal demisi. V čele vlády nicméně zůstane do doby, než se podaří zvolit jeho nástupce. V Irsku se na počátku února konaly předčasné parlamentní volby. Tři velké strany získaly zhruba stejný počet mandátů a cesta k vytvoření nové vlády je vzhledem k jejich vzájemné nevraživosti složitá. Kvůli rozložení sil není vyloučené ani to, že se budou konat další předčasné volby.

Poslanci takzvaného Dáilu, tedy dolní komory irského parlamentu, se ve čtvrtek sešli na ustavující schůzi. Podle očekávání se žádné ze tří velkých stran nepodařilo získat dostatek hlasů, aby byl její kandidát zvolen novým premiérem.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Tesla může vykácet část lesa na pozemku pro továrnu u Berlína, rozhodl soud

Americký výrobce elektromobilů Tesla může pokračovat v kácení lesa na pozemku nedaleko Berlína, kde chce vybudovat první továrnu v Evropě. Rozhodl o tom dnes berlínský vrchní správní soud, který zamítl stížnosti dvou ekologických organizací. Proti rozhodnutí se nelze odvolat, informovala agentura DPA.

Přípravu pozemku na výstavbu továrny v braniborské obci Grünheide, která leží několik kilometrů jihovýchodně od německé metropole, pozastavil vrchní správní soud v pondělí, aby mohl posoudit stížnosti ochránců přírody. Dnes rozhodl, že americká firma splnila všechny zákonné požadavky nutné ke kácení lesa. Před začátkem vegetačního období hodlá Tesla vykácet borovicový les na rozloze 90 hektarů.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
Další zprávy