Oživlí Mrtví budou tančit v říjnu v Kongresovém centru

Kultura ČTK Kultura, ČTK
2. 3. 2012 7:13
Dead Can Dance mají přivézt i novou "jarní" desku

Praha - Skupina Dead Can Dance, která obnovila po sedmi letech činnost a chystá nové turné, vystoupí 10. října v pražském Kongresovém centru. Ústřední dvojice Lisa Gerrardová a Brendan Perry kromě nejznámějších skladeb představí písně z připravované desky, která vyjde v letošním roce.

Evropské turné začíná 19. září v Istanbulu a obsáhne 22 měst. Jde o vůbec první společné koncerty od úspěšného turné v roce 2005. Na pražský koncert budou lístky v prodeji od 5. března v síti Ticketpro v cenách od 790 korun do 1590 korun.

Foto: Aktuálně.cz

Tvorbu Dead Can Dance charakterizuje éterický hlas Lisy Gerrardové a baryton Brendana Perryho, které se proplétají zvukovými krajinami na hranicích mezi elektronickou a živou hudbou. Kapela se stala jednou z nejznámějších akvizic post-punkového labelu 4AD a fanoušci alternativy s puncem vysokého umění a mystiky na ni dodnes přísahají.

Ideou skupiny, která si postupem času vydobyla dnes často zprofanovaný přídomek kultovní, bylo oživovat zapomenuté, zdánlivě "mrtvé" styly i  kultury. Odtud název, který říká, že i mrtví umějí tančit. Nechyběl u nich dobový pocit skepse a temnoty, ale ve své hudbě Dead Can Dance hlavně mísili prvky hudby středověké, renesanční i barokní. Nechyběl vliv gregoriánského chorálu ani etnické a lidové motivy z východní i západní Evropy, Středního východu nebo severní Afriky.

"Já a Lisa se velmi těšíme na společnou práci ve studiu. Začali jsme skládat písně pro nové album na podzim 2011. Půjde o 'jarní' desku, která vyjde v době, kdy se probouzí příroda. Naše plány na turné se také vyvíjejí dobře -  shromáždili jsme skvělé muzikanty, kteří s námi vyjedou a kteří se na chvíli zřekli vlastní kariéry, aby s námi hráli písně z nového alba a nová aranžmá skladeb z archivu," říká Perry. 

Brandon Perry.
Brandon Perry. | Foto: Aktuálně.cz

Dead Can Dance založili Brendan Perry, Lisa Gerrardová, Paul Erikson a Simon Monroe v roce 1981 v Melbourne. Krátce nato Brendan a Lisa přesídlili do Londýna. Na jaře 1984 vydali eponymní debutové album a o rok později druhou desku nazvanou Spleen and Ideal, která dosáhla na druhé místo britského nezávislého žebříčku.

Později se oba členové věnovali i sólovým projektům - Lisa Gerrardová natočila svůj debut v roce 1995 a skládala filmovou hudbu. O rok později vyšlo zatím poslední společné album Spiritchaser.

Dead Can Dance oficiálně oznámili konec v roce 1998. V roce 1999 vydal také svůj debut Brendan Perry. V Praze Dead Can Dance vystoupili v roce 1996 v rámci turné s deskou Toward The Within.

Lisa Gerrard se vrátila do Austrálie a Brendan Perry se přestěhoval do Irska; koupil starý kostelík Quivvy Church, kde žije a pracuje. Pouze dočasně se sešli v roce 2005 při velkém evropském a americkém turné.

Perry byl loni jednou z hvězd festivalu Colours of Ostrava. Rok předtím vystoupil v pražském Divadle Archa, kde představil svoji druhou sólovou desku Ark. Narozdíl od předcházejícího alba Eye of the Hunter všechny nástroje pocházely ze samplů a syntetizátorů.

Na stejném místě se v roce 2007 představila i Lisa Gerrardová, kdy zahrála skladby ze svého průřezového alba The Best of Lisa Gerrard, jež obsahovalo jak společné písně s Brendanem Perrym z éry Dead Can Dance, tak i její sólový materiál a skladby, které složila k filmům.

Více informací ke koncertu se nachází na www.charm-music.cz

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 9 minutami

Smutný osud českých Romů zůstává tragickou kapitolou dějin, řekl Fiala při připomínce přesunu Romů do Osvětimi

V Památníku holokaustu Romů a Sintů na Moravě v Hodoníně u Kunštátu na Blanensku si lidé připomněli 79. výročí hromadného odsunu 749 Romů do koncentračního tábora do Osvětimi. Mezi odvezenými za druhé světové války byli muži, ženy i děti, nejmladší dívce byly čtyři měsíce. Premiér Petr Fiala (ODS) při této příležitosti uvedl, že smutný osud českých a moravských Romů zůstává nejen tragickou, ale do značné míry i zastřenou kapitolou našich dějin. 

Premiér Fiala řekl, že v holokaustu se zhmotnila nenávist ve vražedný systém, který nabyl hrůzných rozměrů. Připomněl, že v Česku existovaly dva koncentrační tábory pro Romy, a to v Hodoníně u Kunštátu a v Letech u Písku. "Nuceně v nich přebývaly celé rodiny. Muži, ženy i děti žili v nelidských podmínkách, trápil je hlad, nemoci a otrocká práce. Velká část tu zahynula, další čekalo utrpení v podobě cesty za prací do táborů v Německu nebo transport do Osvětimi," řekl Fiala. Podle něj státu trvalo dlouhou vypořádání se s věcí s ohledem na výkup pozemků a podobně. "Za tu dobu pamětníci, pro které by byl památník zadostiučiněním, postupně odcházeli. Pokud nás má historie něco naučit, je nutné, abychom tragické události neviděli jen jako věty v učebnicích, ale abychom je dokázali spojit s konkrétními místy a osudy," dodal Fiala.

Ředitelka muzea Jana Horváthová uvedla, že v odsunu byli i členové její rodiny. "Nikdo už se z nich nevrátil. Já jsem vyrůstala ve stínu jejich temných příběhů, které jsem dlouho nechápala," řekla Horváthová. Připomněla také, že její dědeček, právník Tomáš Holomek, už v 70. letech minulého století založil komisi směřující k odškodnění romského holokaustu.

Zdroj: ČTK
před 25 minutami

Prezident Zeman je v Ústřední vojenské nemocnici, jde o plánovanou hospitalizaci

Prezident Miloš Zeman je na plánované návštěvě v pražské Ústřední vojenské nemocnici. Sdělil to mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Jak dlouho prezident v nemocnici zůstane, neuvedl. Mluvčí nemocnice Jitka Zinke sdělila, že jde o plánovanou krátkodobou hospitalizaci.

"Mohu pouze konstatovat panu prezidentovi končí tento týden dovolená a v týdnu příštím už jsou naplánovány mnohé aktivity - setkání s velvyslanci, setkání s panem premiérem nebo Země živitelka," uvedl Ovčáček.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Inflace v eurozóně v červenci vystoupila na rekordních 8,9 procenta

Meziroční růst spotřebitelských cen v eurozóně v červenci zrychlil na 8,9 procenta z červnové hodnoty 8,6 procenta. Inflace tak vystoupila na další rekord. V konečné zprávě to dnes uvedl evropský statistický úřad Eurostat, který tak potvrdil rychlé údaje z konce července. Za vysokou inflací stojí zejména prudký růst cen energií. V celé Evropské unii inflace v červenci zrychlila na 9,8 procenta z červnových 9,6 procenta, uvádí evropský statistický úřad. Tento údaj Eurostat v rychlém odhadu neuváděl.

Inflace v eurozóně se nachází vysoko nad dvouprocentním cílem Evropské centrální banky (ECB). Ke konci července ECB v reakci na prudký růst inflace poprvé od roku 2011 zvýšila základní úrokové sazby, a to výrazněji, než původně avizovala. Její základní úrok se dostal na 0,50 procenta z rekordního minima nula procent, na kterém se držel od roku 2016.

Ceny energií v eurozóně se podle konečné zprávy Eurostatu v červenci meziročně zvýšily o 39,6 procenta. Jejich růst nicméně zpomalil z červnových 42 procent. Zrychlil naopak růst cen potravin, a to na 9,4 procenta z 8,9 procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy