Při těchto cenách elektřiny by nešlo pořádat žádné akce, varuje šéf O2 areny

ČTK ČTK
31. 8. 2022 14:44
Pokud by elektřina stála 1000 eur za megawatthodinu jako začátkem týdne, pražská O2 arena si nedokáže představit pořádání jakékoliv akce. Uvedl to Robert Schaffer, generální ředitel společnosti Bestsport, která provozuje O2 arenu i přidružený menší sál O2 universum. Podle něj náklady na vytápění a elektřinu dosahují deseti milionů korun měsíčně. Kvůli rostoucím cenám očekává zdražování vstupenek.
Pražská O2 arena pojme až 18 tisíc lidí.
Pražská O2 arena pojme až 18 tisíc lidí. | Foto: ČTK

Cena za dodávky tepla vzrostla halám přibližně o 30 procent, podle Schaffera měsíční účet za teplo v první polovině roku činil zhruba dva miliony korun. "K tomu musíme připočítat náklady na elektrickou energii, která se pohybuje okolo osmi milionů korun měsíčně," dodává.

Společnost má aktuálně nakoupené ceny energií z dřívějšího období za nižší ceny. Fixace vyprší ke konci roku. "Pokud bude cena za megawatthodinu 1000 eur, jak jsme viděli na začátku tohoto týdne, tedy pětadvacetkrát více, než to bylo v roce 2020, tak si nedovedu představit jakékoli pořádání ať už kulturních, nebo sportovních akcí," varuje Schaffer.

Robert Schaffer vede společnost Bestsport, která provozuje O2 arenu i O2 universum.
Robert Schaffer vede společnost Bestsport, která provozuje O2 arenu i O2 universum. | Foto: Lukáš Bíba

Evropské ceny energií tento týden nejprve opět stouply a vzápětí začaly klesat na základě náznaků, že region zvyšuje úsilí, jak krizi zmírnit. Velkoobchodní cena elektřiny pro německý trh s dodáním v příštím roce, která je pro Evropu klíčová, v pondělí dosáhla až na rekordních 1050 eur za megawatthodinu. V úterý však klesla na úroveň 610 eur za megawatthodinu, uvedla agentura Bloomberg.

Ceny jsou v posledních dnech mimořádně nestabilní, na což mohou doplatit i podniky jako pražská O2 arena nebo menší O2 universum. V nich akce organizuje jak přímo společnost Bestsport, tak jiní pořadatelé, kteří si haly pronajímají. Částka, kterou za to platí Bestsportu, se skládá z pronájmu budovy a služeb. Pronájem podle Schaffera nezdražil, do cen služeb se však promítají vyšší částky za energie, úklid, ochranku a další položky nutné k provozu haly. "Celková cena za naše prostory tak pro pořadatele roste," připouští Schaffer bez bližšího upřesnění.

Předpokládá, že kvůli tomu se pořadatelé budou snažit promítnout růst do vyšších cen vstupenek, a to minimálně o výši inflace, jež v červenci činila 17,5 procenta. "A je otázka, zda budou fanoušci ochotni do budoucna zvýšené vstupné hradit," upozorňuje Schaffer.

Na mistrovství Evropy basketbalistů, které startuje tento týden, stojí lístky od 490 do 1490 korun. Koncert skupiny Mirai je v nabídce za 590 až 690 korun, show zpěváka Bena Cristovaa za 990 až 2590 korun.

Z plánovaných akcí byla zrušena Aréna hvězd, což však podle organizátorů nesouvisí se zvýšením cen energií nebo služeb v O2 areně. Jiné akce zatím promotéři navzdory rostoucím nákladům neruší. Schaffer říká, že aktuální stav donutil společnost mít ve smlouvách inflační doložku u akcí plánovaných s velkým časovým předstihem. "To dříve nebylo," dodává.

O2 arenu a O2 universum provozuje firma Bestsport, která je plně vlastněna společností Prague Entertainment Group B.V. ze skupiny PPF. Největší česká hala O2 arena má kapacitu 18 tisíc diváků, funguje od roku 2004. V září 2019 k ní přibylo multifunkční a kongresové centrum O2 universum, které disponuje až 39 sály různých velikostí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Hurikán Ian má v USA stovky obětí, tisíce lidí čekají na záchranu, píší tamní média

Hurikán Ian si podle nepotvrzených zpráv ve floridském okrese Lee vyžádal stovky obětí na životech. "Nemám potvrzená čísla, ale vím určitě, že počet úmrtí je ve stovkách. Máme tisíce lidí, kteří čekají na záchranu," řekl stanici ABC šerif okresu Lee Carmine Marceno. Zastupitel sousedního okresu Charlotte Chris Constance stanici CNN potvrdil šest úmrtí.

V Lee se nacházejí města Fort Myers a Cape Coral, která dnes floridský guvernér Ron DeSantis označil za "zdevastovaná".

Bouře Ian ve středu udeřila na západní pobřeží Floridy silou hurikánu čtvrtého stupně s rychlostí větru až 241 kilometrů v hodině. K evakuaci přiměla přes 2,5 milionu lidí a podle guvernéra způsobila nejhorší záplavy ve státě za posledních 500 let.

Bez proudu je nyní na Floridě podle monitorovacího serveru PowerOutage přes 2,6 milionu odběratelů.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 3 hodinami

Šéf České pošty Knap měl odejít na konci září, ve funkci zatím zůstává

Generální ředitel České pošty Roman Knap, který měl odejít na konci září, ve funkci zatím zůstává. Ministerstvo vnitro po dohodě s odborníky vypíše výběrové řízení v říjnu, výsledky by mělo mít do konce roku. Knap do té doby ve vedení státního podniku zůstane. Informace, které ve čtvrtek na webu zveřejnily Hospodářské noviny (HN), potvrdil mluvčí pošty Matyáš Vitík.

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) HN potvrdil, že vláda nyní musí rozhodnout o tom, jaké služby bude Česká pošta provozovat, aby bylo možné udržet jejich financování. Nový ředitel má podle něj udělat z pošty, která podle něj není v dobré kondici, konkurenceschopnou firmu.

Vláda má o dalším směřování České pošty rozhodnout během podzimu Samotný proces transformace chce Rakušan nechat na generálním řediteli, který vzejde z výběrového řízení. Od původního záměru vypsat tendr už v létě upustil ministr po dohodě s experty.

"Odborníci nám tvrdili, že vypisovat řízení na takto exponovanou manažerskou funkci v letních měsících je úplný nesmysl. Podmínky budou zveřejněny 3. října a dokončeno bude určitě do konce tohoto roku," dodal ministr.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Šachová federace FIDE vyšetří Carlsenovo obvinění soupeře z podvádění

Mezinárodní šachová federace FIDE se bude zabývat výroky mistra světa Magnuse Carlsena na adresu Američana Hanse Niemanna, kterého norský šampion podezřívá z podvádění. FIDE zřídila tříčlennou vyšetřovací komisi, jež obvinění vyšetří.

"Nejprve prověříme, zda existuje dostatek faktů, které by ospravedlnily obvinění z podvodu. Pokud dojdeme k závěru, že tomu tak je, podáme odpovídající žalobu k etické a disciplinární komisi. Na druhou stranu ale také prověříme, zda se nejedná o křivé nařčení. Také to bychom museli nahlásit," uvedl pro portál t-online německý funkcionář Klaus Deventer.

Jednatřicetiletý Carlsen považuje Niemanna za podvodníka, který nekalé praktiky prováděl ve větším rozsahu a později, než veřejně přiznal. Dlouholetý vládce světového šachu s devatenáctiletým Američanem na začátku září překvapivě prohrál na prezenčním Sinquefield Cupu v St. Louis, načež z turnaje odstoupil. Vzájemnou partii na on-line turnaji prestižního seriálu Champions Chess Tour pak před týdnem nevídaně ukončil po prvním tahu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy