Nominace na Grammy jen kopírují americké žebříčky

Karel Veselý
3. 12. 2009 12:20
Zpěvačka Beyoncé má šanci na deset gramofónků
Foto: Reuters

Los Angeles - Členové Národní akademie hudebního umění a vědy, kteří udělují prestižní ceny Grammy, se letos rozhodli neriskovat a v neklidných dobách krize hudebního průmyslu se řídili především vkusem masových konzumentů.

Dvouhodinový vyhlašovací ceremoniál v Los Angeles, který podruhé v historii uvedla televize v hlavním vysílacím čase, nejvíce potěšil zpěvačku Beyoncé Knowles. Za album I Am... Sasha Fierce a písně z ní získala celkem deset nominací včetně tří v hlavních kategoriích - deska roku, nahrávka roku (Halo) a píseň roku za Single Ladies (Put A Ring On It).

Foto: Reuters

Dvojalbum I Am... Sasha Fierce vyšlo v listopadu loňského roku, a nesplnilo tak nominačních kritéria za rok 2008. Přes nepříliš příznivé kritiky se desky v USA prodaly dva miliony kusů a album obsahuje také čtyři Top 10 hity.

Za Beyoncé se v počtu nominací umístila mladičká country zpěvačka Taylor Swift s osmi nominacemi a rockeři Kings Of Leon se sedmi. Skupina The Black Eyed Peas, soulový zpěvák Maxwell a rapper a producent Kanye West mají po šesti nadějích. Ceny ve více než stovce kategorií se budou udělovat 31. ledna v losangelském Staples Centre.

Grammy hrají na jistotu

V nejprestižnější kategorii album roku nepřipravili akademici žádná překvapení: všech pět nominovaných desek se může pochlubit platinovým oceněním za milion prodaných kusů. Beyoncé se střetne s The E.N.D. od Black Eyed Peas, albem Big Whiskey and the Groogrux King, comebackovým počinem Dave Matthews Band po čtyřleté pauze, s úspěšným dance-popovým debutem Lady Gaga The Fame a také s nejprodávanější deskou loňského roku - Fearless od Taylor Swift.

Foto: Aktuálně.cz

Písničkářka, která za dva týdny oslaví dvacáté narozeniny, by mohla být černým koněm 52. ročníku Grammy. S šarmem kříží country a pop a její debutové album Fearless bylo v Americe jediné, které dokázalo v souhrnných prodejích porazit hitový výběr Michaela Jacksona Number Ones, jehož prodeje vylétly po zpěvákově smrti. Balada Swiftové You Belong With Me uzmula nominace v kategoriích nahrávka i píseň roku, další si zpěvačka připsala v popových a country kategoriích.

Akademici si také vzpomněli na šestatřicetiletého soulového zpěváka Maxwella, který letos přerušil osmiletou pauzu s albem BLACKsummers'night. "Dlouho jsem žil obyčejný život mimo hudební byznys. A teď se cítím jako kdybych už vyhrál," řekl šestatřicetiletý zpěvák portálu Billboard.com.

Po loňských Grammy se mluvilo o nové britské invazi, letos ale nominacím znovu výrazně dominují Američané. Jednou z mála výjimek je electro-popová dvojice The Ting Tings v kategorii objev roku. I tam jsou ale všichni soupeři zpoza oceánu - country kapela Zac Brown Band, r'n'b zpěvačka Keri Hilson, rockeři Silversun Pickups a dance-popoví MGMT.

Mezi poraženými je i Whitney Houston

Foto: Reuters

Asi největším šokem nominačního večera bylo to, že ani jedinou nezaznělo jméno Whitney Houston. Zpěvačka své comebackové album I Look To You schválně vydala netradičně v pondělí 31. srpna, aby stihla uzávěrku nominací a jednoznačně tím chtěla akademikům vzkázat, aby na ni nezapomněli. A ti ji teď za tuto drzost pěkně vytrestali. Novináři za oceánem přitom spekulovali, že příval gramofónků by mohl definitivně dokončit její velký návrat na scénu.

Jen tři nominace si tentokrát odnesli U2, kteří jsou jinak zvyklí na bohatší žně. Totéž platí i o rapperovi Jay-Z, který posbíral pět nominací jen v žánrových kategoriích. Pouze tři naděje si budou hýčkat Green Day a jedinou nominaci získala Metallica.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte také:
Recenze: BEP dělají z konzumentů batolata
MGMT: Když se management svlékne a pálí peníze
Yeah Yeah Yeahs vyhlásili slastný Blitzkrieg
Recenze: Rozostřený horizont skýtá pro U2 naději

Žádná nominace ze sto devíti kategorií letos neputuje do České republiky. Z Evropanů se několikrát dočkali Francouzi (skupina Phoenix v kategorii nejlepší alternativní deska, taneční producent David Guetta), Rusové (ve vážné hudbě) a také Varšavský filharmonický orchestr.

Mezi nominovanými je letos například i bývalý americký prezident Jimmy Carter, jehož nahrávka We Can Have Peace In The Holy Land se bude ucházet o Grammy v kategorii nejlepší album mluveného slova. Jedním z jeho soupeřů bude i herec Michael J. Fox, který na desce Always Looking Up: The Adventures of an Incurable Optimist vypráví o svém boji s Parkinsonovou chorobou.

 

Vybrané nominace na 52. Grammy:

Nahrávka roku: Halo - Beyoncé; I Gotta Feeling - The Black Eyed Peas; Use Somebody - Kings Of Leon; Poker Face - Lady Gaga; YXou Belong With Me - Taylor Swift

Album roku: I Am... Sasha Fierce - Beyoncé; The E.N.D. - The Black Eyed Peas; The Fame - Lady Gaga; Big Whiskey And The Groogrux King - Dave Matthews Band; Fearless - Taylor Swift

Píseň roku: Poker Face - Lady Gaga; Pretty Wings - Maxwell; Single Ladies (Put A Ring On It) - Beyoncé; Use Somebody - Kings Of Leon; You Belong With Me - Taylor Swift

Předávání cen MTV - Beyonce
Předávání cen MTV - Beyonce | Foto: Reuters
Předávání MTV Video Music Awards 2009 - Lady GaGa
Předávání MTV Video Music Awards 2009 - Lady GaGa | Foto: Reuters
,,Taylor, těší mě, že jsi vyhrála a nechám tě pokračovat, ale Beyoncé natočila jedno z nejlepších videí všech dob," neudržel se tradičně Kanye West a vtrhnul na pódium, aby přerušil děkovnou řeč country-popové zpěvačky Taylor Swift. Ta je nejlépe prodávaným interpretem tohoto roku - nepočítáme-li Jacksona - a na MTV VMA přebírala cenu za nejlepší ženské video.
,,Taylor, těší mě, že jsi vyhrála a nechám tě pokračovat, ale Beyoncé natočila jedno z nejlepších videí všech dob," neudržel se tradičně Kanye West a vtrhnul na pódium, aby přerušil děkovnou řeč country-popové zpěvačky Taylor Swift. Ta je nejlépe prodávaným interpretem tohoto roku - nepočítáme-li Jacksona - a na MTV VMA přebírala cenu za nejlepší ženské video. | Foto: Reuters

Nový umělec: Zac Brown Band, Keri Hilson, MGMT, Silversun Pickups, The Ting Tings

Nejlepší popová zpěvačka: Hometown Glory - Adele; Halo - Beyoncé; Hot N Cold - Katy Perry; Sober - Pink; You Belong With Me - Taylor Swift

Nejlepší popový zpěvák: This Time - John Legend; Love You - Maxwell; Make It Mine - Jason Mraz; If You Don't Know Me By Now - Seal; ll About The Love Again - Stevie Wonder

Popové album: The E.N.D. - The Black Eyed Peas; Breakthrough - Colbie Caillat; All I Ever Wanted - Kelly Clarkson; The Fray - The Fray; Funhouse - Pink

Elektronické a taneční album: Divided By Night - The Crystal Method;  One Love - David Guetta; The Fame - Lady Gaga; Party Rock - LMFAO; Yes - Pet Shop Boys

Rocková píseň: The Fixer - Pearl Jam; I'll Go Crazy If I Don't Go Crazy Tonight - U2; 21 Guns - Green Day; Use Somebody - Kings Of Leon; Working On A Dream - Bruce Springsteen

Rockové album: Black Ice - AC/DC; Live From Madison Square Garden - Eric Clapton & Steve Winwood; 21st Century Breakdown - Green Day;  Big Whiskey And The Groogrux King - Dave Matthews Band; No Line On The Horizon - U2

Alternativní album: Everything That Happens Will Happen Today - David Byrne & Brian Eno; The Open Door - Death Cab For Cutie; Sounds Of The Universe - Depeche Mode; Wolfgang Amadeus Phoenix - Phoenix; It's Blitz! - Yeah Yeah Yeahs

Přehled všech nominací najdete zde

 

Právě se děje

před 46 minutami

Komerční banka má zablokovanou elektronickou identifikaci, řeší bezpečnostní incident

Správa základních registrů dočasně zablokovala Komerční bance poskytování služeb elektronické identifikace, tady takzvané digitální občanky. Banka měla službu spustit toto pondělí. Podle serveru Seznam Zprávy je důvodem blokace bezpečnostní incident, při kterém byla pravděpodobně zaměněna identita. Banka společně se SZR analyzuje příčiny problému.

"V průběhu předprodukčního testování jsme odhalili technický problém, který vedl k preventivnímu a dočasnému zastavení možnosti autentizace klientů Komerční banky," sdělil mluvčí banky Michal Teubner. Masivní testování všech scénářů je podle něj důležité pro identifikaci a odstranění chyb, které se mohou v rámci ostrého provozu objevit.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Vláda schválila rozdělení EU peněz mezi programy

Vláda dnes schválila rozdělení evropských dotací pro ČR v programovém období 2021 až 2027 mezi operační programy, a to přes odpor koaliční ČSSD. Na twitteru o tom informovala ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). podle ní rozhodnutí znamená méně peněz pro rodiny s dětmi, seniory, na rekvalifikace a sociální služby.

Z materiálu, který má ČTK k dispozici, vyplývá, že celkově by v letech 2021 až 2027 mělo být rozděleno mezi většinu operačních programů 18,8 miliardy eur (zhruba 488,5 miliardy korun). Přitom na operační program ministerstva práce a sociálních věcí je v návrhu vyčleněno 1,4 miliardy eur (36,4 miliardy korun). Podle portálu k evropským dotacím bylo v období 2014 až 2020 vyčleněno na operační program zaměstnanost 2,15 miliardy eur.

Zdroj: ČTK
Další zprávy